ساخت ساختمان‌های کم‌مصرف در کشور کلید می‌خورد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

ساخت ساختمان‌های کم‌مصرف در کشور کلید می‌خورد

  • دوشنبه 10 آذر 1399 21:33
  • شناسه 47809
ساخت ساختمان‌های کم‌مصرف در کشور کلید می‌خورد

معاونت علمی ریاست جمهوری با گروه سرمایه‌گذاری مسکن تفاهمنامه‌ای را امضا کردند که بر آن اساس ساخت ساختمان‌های کم مصرف در استان تهران (شهر جدید اندیشه) کلید خورد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، آیین امضای تفاهم‌نامه همکاری گروه سرمایه‌گذاری مسکن و پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در ساختمان (EEEB) جهت اجرای پایلوت ساختمان‌های کم انرژی (EC+) در استان تهران عصر دوشنبه در محل پژوهشکده انرژی دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

در این مراسم، اولین تفاهم‌نامه در زمینه ساخت ساختمان‌های کم مصرف که از طرف برنامه عمران سازمان ملل متحد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت مالی می‌شود، با شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن امضا شد.

مدیرعامل شرکت گروه سرمایه گزاری مسکن بعد از امضای تفاهمنامه در پاسخ به سوالی درباره جزییات اجرای این طرح در ساختمان‌های مسکونی گفت: قرار است برای اولین بار در کشور مبحث ١٩ مربوط به مقررات ملی ساختمان بالاخره در کشور اجرایی شود و در طرحی با هدف مدیریت و بهینه سازی انرژی، ١٧٥ واحد مسکونی در پروژه ای در شهر جدید اندیشه با ضوابط جدید ساخته شود.

روزبه ظهیری هاشمی  با بیان اینکه مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان مجموعه قواعد اجباری هنگام ساختمان سازی با هدف کاهش هدرروی و صرفه جویی انرژی سرمایشی و گرمایشی در بخش های مختلف ساختمان است، گفت: مطابق ویرایش جدید مبحث ١٩ مقررات ملی ساختمان که شهریور امسال تهییه تصویب و ابلاع شد، پروژه ١٧٥ واحدی در شهر جدید اندیشه با نام پروژه مسکونی بنفشه ساخته خواهد شد که می تواندتا ٥٠ درصد از هدر رفت انرژی بکاهد.

وی با بیان اینکه برای نخستین بار در یک پروژه مسکونی متوسط این ضوابط اجرایی می شود، گفت: کاهش هزینه‌های بهره‌بردار ملک و فرهنگ سازی ساخت خانه با الگوی کیفی به جای کمی و نگاه به توسعه پایدار از جمله مزایای اجرای این تفاهمنامه است.

به گفته ظهیری گروه سرمایه‌گذاری مسکن به عنوان بزرگترین انبوه ساز کشور این هدف را دارد که بهینه سازی در ساخت و ساز نسبت به کمی‌سازی اهمیت بیشتری داشته باشد و لازم است که در راستای توسعه ساخت و سازهای بهینه به جای کمی در کشور گام برداشته شود.

وی تاکید کرد: با هدف ساخت ساختمان‌های پایدار برای اولین بار ویرایش جدید مبحث ١٩ مقررات ملی ساختمان در یک پروژه متوسط اجرایی خواهد شد که از حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری برخوردار است.

به گفته ظهیری، عمر مفید ساختمان در جهان ٥٠ سال است، اما در ایران در خوشبینانه ترین حالت به ٢٥ سال می‌رسد که لازم است با جایگزینی کیفی‌سازی به جای کمی‌سازی این مشکل حل شود.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «مسکن و شهرسازی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها