نجات تپه باستانی در کردستان از نابودی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

نجات تپه باستانی در کردستان از نابودی

  • شنبه 24 شهریور 1397 12:24
  • شناسه 32923
نجات تپه باستانی در کردستان از نابودی

سرپرست هیأت باستان شناسی تپه قلعه روستای گلالی کردستان گفت: این محوطه آسیب دیده از خاک برداری برای تهیه خشت و ملاط در سده های پیشین، تعیین عرصه و حریم شد.

به گزارش شبکه  ایران کالا به نقل از ایرنا ، امیر ساعد موچشی عنوان کرد: گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه قلعه (برج) روستای گلالی شهرستان قروه در استان کردستان که دربرگیرنده آثاری از دوره های مختلف است به اتمام رسید.

او افزود: به دلیل قرارگیری بافت فرهنگی تپه قلعه روستای گلالی در داخل بافت کنونی روستا و انجام ساخت و سازها این اثر نیازمند تعیین عرصه و پیشنهاد حریم بود. 
موچشی این اثر را چند دوره ای اعلام کرد و اظهار داشت: لایه های فرهنگی آن بر روی تپه طبیعی واقع شده و سفال های بدست آمده از بررسی سطحی و گمانه های آن بر وجود سفال های دوره مس و سنگ، دوره مفرغ و دوره های جدیدتر و بویژه دوران اشکانی و دوره های میانه اسلامی گواهی می دهد. 
استادیار دانشگاه پیام نور با بیان اینکه تپه قلعه گلالی در سده های پیشین به دلیل خاک برداری برای تهیه خشت و ملاط، مورد آسیب واقع شده گفت: در داخل بافت معماری قدیمی روستا، سفال های دوره های مختلف را می توان شاهد بود.
این باستان شناس با اشاره به شناسایی لایه های دوران تاریخی در جانب شرقی تصریح کرد: گمانه زنی این سایت مشخص کرد محدوده اثر در بخش شرقی روستا بیشتر از آن چیزی است که تصور می شد.
گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه قلعه (برج) روستای گلالی شهرستان قروه در استان کردستان با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «منابع طبیعی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها