آشنایی راهنمایان و سرمایه‌گذاران گردشگری ایران و آذربایجان با برگزاری فم‌تور | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

آشنایی راهنمایان و سرمایه‌گذاران گردشگری ایران و آذربایجان با برگزاری فم‌تور

  • چهارشنبه 24 آبان 1396 10:05
  • شناسه 11925
آشنایی راهنمایان و سرمایه‌گذاران گردشگری ایران و آذربایجان با برگزاری فم‌تور

علی‌اصغر مونسان، معاون رییس جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، شب گذشته در دیدار با کمال‌الدین حیدراُف وزیر حوادث غیرمترقبه جمهوری آذربایجان، گفت: در همه بخش‌های کشور جاذبه‌های بسیار زیادی موجود است که می‌تواند برای گردشگران آذربایجانی بسیار جذاب باشد. مثلا در همین تهران ۳۰۰ نقطه گردشگری و دیدنی وجود دارد و غنی‌ترین موزه‌ها در تهران هستند.

معاون رییس جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عصر سه شنبه ۲۳ آبان ۹۶ با کمال‌الدین حیدراُف وزیر حوادث غیرمترقبه جمهوری آذربایجان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، علی‌اصغر مونسان در این دیدار گفت: «در همه بخش‌های کشور جاذبه‌های بسیار زیادی موجود است که می‌تواند برای گردشگران آذربایجانی بسیار جذاب باشد. مثلا در همین تهران ۳۰۰ نقطه گردشگری و دیدنی وجود دارد و غنی‌ترین موزه‌ها در تهران هستند.»

مونسان افزود: «سطح روابط ایران و جمهوری آذربایجان بسیار خوب است، رؤسای جمهوری دو کشور در چند سال اخیر ۱۰ بار با هم دیدار داشتند و این این نشان از علاقه‌مندی رؤسای جمهوری‌ دو کشور برای ارتقای روابط است.»

معاون رئیس‌جمهوری تاکید کرد: «ما هم همسایه هستیم هم به‌لحاظ تاریخی و فرهنگی مشترکات زیادی داریم. فکر می‌کنم حداقل در بخش گردشگری، دو ملت بسیار علاقه‌مند توسعه باشند.»

وی با بیان این‌که کیش فقط یک نمونه‌ از جاذبه‌های کشور است، افزود: «حتی فضای زیباتر از کیش در کشور و مجموعه بسیار خوبی برای تفریح مردم جمهوری آذربایجان در ایران وجود دارد. آداب و سنن ما به هم نزدیک است، غذاهای شبیه به هم داریم و... همه این‌ها جاذبه‌هایی است که می‌تواند منجر به افزایش سطح گردشگری بین دو کشور شود.»

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به این‌که هم از مسیر هوایی و هم از مسیر زمینی دو کشور می‌توانند تبادل گردشگر داشته باشند، گفت: «پیش‌تر نیز در دیدار با سفیر جمهوری آذربایجان پیشنهاد راه‌اندازی رالی‌تور خانوادگی را ارائه کردم تا گردشگران با خودروهای شخصی خود از شهرها و جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی دو کشور بازدید کنند. امیدوارم با کمک وزیر گردشگری جمهوری آذربایجان بتوانیم این برنامه‌ها را ارتقا دهیم.»

او بر لزوم تشکیل مداوم جلسات کمیته فنی بین دو کشور تأکید کرد و گفت: «ما برای جذب و پذیرش سرمایه‌گذاران آذربایجانی در حوزه توسعه زیرساخت‌های گردشگری آمادگی کامل داریم. همچنین می‌توان با برگزاری فم‌تورهایی بین دو کشور آژانش‌های مسافرتی و سرمایه‌گذاران دو کشور را بیشتر با ظرفیت‌های گردشگری و سرمایه‌گذاری یکدیگر آشنا کرد.»

راه‌اندازی پرواز مستقیم کیش-آذربایجان

کمال‌الدین حیدراُف وزیر حوادث غیرمترقبه جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار گفت: «سفر ما از کیش که یک جزیره زیبای توریستی است آغاز شد، این جزیره بسیار خوب توسعه پیدا کرده است و می‌تواند به‌عنوان یکی از قطب‌های جذب گردشگران آذربایجانی باشد زیرا زیرساخت‌های خوبی ایجاد شده است.»

وی افزود: «اگر مسیر هوایی از کیش به آذربایجان ایجاد شود گردشگران زیادی به کیش سفر خواهند کرد. کیش طبیعت متفاوتی دارد که در کنار زیرساخت‌های خوب می‌تواند برای گردشگران بسیار جالب باشد.»

حیدراُف گفت «مناسبات ایران آذربایجان این نوید را می‌دهد که در سال‌های آینده شاهد توسعه گردشگری بین این دو کشور باشیم. تعداد گردشگران ایرانی که به آذربایجان سفر می‌کنند، در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است. توسعه گردشگری و توسعه زیرساخت‌ها در ایران نیز به‌خوبی قابل مشاهده است، و می‌توانیم میزان گردشگران این دو کشور را به‌صورت دوطرفه افزایش دهیم.»

وی ادامه داد: «هدف وزارت گردشگری آذربایجان این است که گردشگران بیشتری از ایران جذب کند. همچنین گردشگران آذربایجانی علاوه بر گردشگری زیارت و درمان برای گذراندن اوقات فراغت خود و تفریح نیز به ایران بیایند. توسعه گردشگری بین دو کشور افزایش حجم سرمایه‌گذاری در این حوزه را نیز به‌دنبال خواهد داشت.»

حیدراُف با تأکید بر لزوم سرمایه‌گذاری در سایر حوزه‌ها خاطرنشان کرد: «سطح روابط سیاسی دو کشور به حدی رسیده که برای فعالیت‌های اقتصادی بیشتر انگیزه می‌گیریم. قبلا فقط در ایام نوروز ایرانی‌ها به آذربایجان سفر می‌کردند اما اکنون آذربایجان به‌واسطه توسعه زیرساخت‌های گردشگری متناسب با اقشار مختلف، میزبان گردشگران ایرانی در تمام ایام سال است.»

وزیر حوادث غیرمترقبه جمهوری آذربایجان با بیان این‌که گردشگری یکی از حوزه‌های پردرآمد بسیاری از کشورهای همسایه است گفت: «وقتی اراده دولت بر توسعه گردشگری باشد می‌توان آن را توسعه داد.»

حیدراُف با اشاره به تاریخ کهن و فرهنگ بالای ایران تصریح کرد: «می‌توان با استفاده از حمایت‌های دولتی و مشارکت بخش خصوصی گردشگران بیشتر را جلب کرد و درآمد بیشتری در این حوزه به دست آورد.»

لزوم افزایش همکاری‌های بین‌موزه‌ای در حوزه فرش

بهمن نامور‌مطلق معاون صنایع‌دستی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز در این جلسه گفت: «متمایل هستیم تا همکاری بین‌موزه‌ای ایران و جمهوری آذربایجان به‌ویژه در حوزه فرش افزایش پیدا کند. ایران در حوزه صنایع‌دستی بسیار قوی است و علاقه‌مندیم با حوزه صنایع‌دستی آذربایجان همکاری‌های بیشتری داشته باشیم.»

وی افزود: «این آمادگی وجود دارد که نمایشگاه صنایع‌دستی هنرمندان ایرانی در آذربایجان و نمایشگاه هنرمندان آذربایجانی در ایران برگزار شود. همچنین می‌توان تفاهم‌نامه‌ای در این حوزه برای استمرار همکاری‌های بلند‌مدت امضا کرد.»

معاون صنایع‌دستی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در پاسخ به پیشنهاد وزیر حوادث غیرمترقه آذربایجان مبنی بر برگزاری نمایشگاهی مشترک در حوزه فرش گفت: «می‌توان نمایشگاهی از فرش‌های آذربایجان در موزه فرش کشور و نمایشگاهی از فرش‌های ایرانی در آذربایجان برگزار کرد.»

در این دیدار بنیاد حسین‌اُف سفیر جمهوری آذربایجان در ایران، محمد محب‌خدایی معاون گردشگری، قدرت ابراهیمی مدیرکل حوزه ریاست، فائزه بهزادنژاد مدیرکل روابط بین‌الملل سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز حضور داشتند.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «میراث فرهنگی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها