مسقف‌شدن کاخ‌های هخامنشی پاسارگاد با همکاری ایتالیایی‌ها | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

مسقف‌شدن کاخ‌های هخامنشی پاسارگاد با همکاری ایتالیایی‌ها

  • چهارشنبه 08 آذر 1396 11:22
  • شناسه 12426
مسقف‌شدن کاخ‌های هخامنشی پاسارگاد با همکاری ایتالیایی‌ها

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد از مسقف شدن کاخ‌های هخامنشی پاسارگاد با همکاری ایتالیایی‌ها خبرداد.

به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از ایلنا، حمید فدایی گفت: با مسقف شدن این درگاه‌ها، قسمتی از نقوش برجسته هخامنشی پاسارگاد به صورت اصولی‌تر محافظت و نگهداری‌خواهند شد و تمامی نکات و شرایط و ضوابط موجود رعایت می‌شود.

وی افزود: مسقف شدن درگاه‌های کاخ اختصاصی، الگویی برای حفاظت از نقوش هخامنشی سایت جهانی پاسارگاد است.

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد یکی از برنامه‌های این پایگاه جهانی را مسقف کردن تمامی مجموعه کاخ‌ها اعلام کرد و افزود: در حال حاضر طراحی این سقف‌ها برای 2 نقش برجسته مهم این کاخ (اختصاصی) بوده است و در آینده بخش‌های دیگر نیز به اینگونه محافظت می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه اجرای این طرح با همکاری هیات ایتالیایی انجام شده است، افزود: به زودی پنل‌های خورشیدی نیز در بالای این سقف‌ها تعبیه می‌شود تا نورپردازی هم صورت گیرد.

فدایی با بیان اینکه به زودی طرح جدیدی هم برای حفاظت از انسان بالدار و دیگر نقوش سنگی پاسارگاد اجرا خواهد شد، افزود: چنین اقداماتی با توجه به حساسیت‌های موجود از یک‌سو و تامین اعتبارات از سوی دیگر، زمان بر خواهد بود.

وی ادامه داد: ساختار این سازه‌ها، پروفیل‌های پولادی ضدزنگ است که در کشور ایتالیا تهیه و ساخته می‌شود و در نهایت در پاسارگاد نصب می‌شود.

مدیر پایگاه‌میراث‌جهانی پاسارگاد اضافه کرد: باید این سقف‌ها بر روی دیوار‌های خشتی‌که از زمان هخامنشیان در محل وجود داشته، قرار گرفته و کاملا با سازه‌های سنگی سنخیت داشته باشد.

فدایی همچنین افزود: تمامی اقدامات حفاظتی و مرمتی در مجموعه پاسارگاد در قالب یک تفاهم نامه 3 ساله با کارشناسان و باستان شناسان کشور ایتالیا منعقد شده که این تفاهم نامه تا آخر سال میلادی جاری به پایان می‌رسد.

وی از تهیه نقشه بحران برای مجموعه جهانی پاسارگاد خبر داد و گفت: تهیه این نقشه یکی از ضروریات برای این سایت جهانی به شمار می‌رود و برای تهیه آن از نظر کارشناسان مجموعه‌جهانی تخت جمشید بهره خواهیم برد.

انتهای پیام /

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «میراث فرهنگی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها