ثبت ملی 5 اثر میراث ناملموس در استان مرکزی

 • چهارشنبه 20 دی 1396 12:18
 • شناسه 13791
ثبت ملی 5 اثر میراث ناملموس در استان مرکزی

رئیس گروه حفظ و احیای بناهای تاریخی اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: پنج اثر ناملموس از شهرستان های خمین، محلات و دلیجان هفته گذشته در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسید.

به گزارش شبکه ایران کالا اسماعیل شراهی روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: این آثار شامل مهارت بافت قالی بند ریحان خمین، آیین علم بندان نیم ور، آش اسفندی دلیجان، باسلق و کاچی سنتی نیم ور، پس از بررسی نهایی، ثبت ملی شد.
وی ادامه داد: ثبت آثار تاریخی گویای هویت ملی مردم هر منطقه است و در دولت تدبیر و امید توجه ویژه به شناسایی و ثبت آثار ملموس و ناملموس می شود.
شراهی در ارتباط با اثر قالی بند ریحان خمین اظهارکرد: قالی بندِ ریحان به عنوان نمایی از کهن ترین اسطوره ایران همانند یک کتاب تصویری از آیین ها و اسرار فراوان در قالب نمادها و علایم تصویری است.
وی افزود: بافندگان قالی بند ریحان بدون هیچ نقش و طرحی، تنها براساس آموخته های ذهنی اقدام به بافت این قالی می کنند و این هنر اصیل و کهن سینه به سینه حفظ شده و استادان قالیباف روستایی این هنر را به دختران نوآموز با شوق و ذوق آموزش می دهند.
شراهی ادامه داد: در بافت این نوع قالی، پنج تا هفت رنگ شامل قرمز در اصطلاح محلی دوغی، قرمز کم رنگ، شتری، سرمه ای، سبز، سفید و سیاه استفاده می شود.
وی در ارتباط با آش اسفندی دلیجان نیز گفت: مردم دلیجان پختن آش اسفندی در آخرین ماه زمستان را نمادی از سرآغاز تحول در طبیعت و آمادگی برای ورود به فصل بهار می دانند.
شراهی افزود: آش اسفندی یکی از آئین های باستانی دلیجان است که به پاس شکرگزاری از نعمات خداوند، نزولات آسمانی و نوید بهار پخته می شود.
وی گفت: باسلق نوعی شیرینی مقوی و سنتی در نیم ور محلات است که برای تهیه آن از آرد گندم ، شیره انگور، شکر، زعفران، گلاب و هل استفاده می شود.
شراهی ادامه داد: برای پخت کاچی نیز از روغن محلی، آرد گندم، آرد کاچی، نبات و آب استفاده می شود.
وی در خصوص علم بندان نیم ور محلات نیز گفت: همزمان با هفتمین روز ماه محرم، آیین سنتی علم بندان در بافت های قدیمی و سنتی محلات برگزار می شود.
وی گفت: در این آیین سنتی مردم با حضور در محل حسینیه ها و امامزاده ها در آیین علم بندان که همان ساخت علم ماه محرم است شرکت و به عزاداری می‌پردازند.
47 اثر تاریخی در دلیجان ، 27 اثر در خمین و 25 اثر در شهرستان محلات ثبت ملی شده است.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «میراث فرهنگی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • شگرد جدید معامله گران در بازار دلار و سکه

  شگرد جدید معامله گران در بازار دلار و سکه

  با نگاهی به پایگاه های اینترنتی معتبر ارز و سکه میتوان مشاهده کرد که در ابتدای هر روز قیمتهای سکه طلا و ارز سیر نزولی پیدا میکنند و در انتهای روز دوباره رشد صعودی خود را از سر می گیرند.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها