ثبت 15 اثر خراسان شمالی در فهرست آثار ملی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

ثبت 15 اثر خراسان شمالی در فهرست آثار ملی

  • یکشنبه 08 بهمن 1396 17:43
  • شناسه 14325
ثبت 15 اثر خراسان شمالی در فهرست آثار ملی

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت، 15 اثر تاریخی این استان هفته گذشته در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید که از این تعداد 10 اثر در شهرستان فاروج و پنج اثر در شهرستان جاجرم است.

به گزارش شبکه ایران به نقل از ایرنا علی اکبر وحدتی روز یکشنبه اظهارکرد، قدیمی ترین اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی در این استان مربوط به دوره پیش از تاریخ (عصر مفرغ) و جدیدترین آن مربوط به دوران پهلوی است.

وی اضافه کرد، تپه افعی، تپه داش خانه و تپه بالاباغ مربوط به قرون میانی اسلام، تپه سیاهدشت و سور تپه هر دو مربوط به دوران اشکانی و ساسانی، تپه گلور در روستای سینگلی مربوط به عصر مفرغ (دوره تاریخی و اسلامی میانه) از جمله آثاری است که در شهرستان فاروج به ثبت رسیده است.
وحدتی گفت، خانه دختر در نزدیکی روستای چری مربوط به دوره ایلخانی، قلعه کافر در حاشیه روستای ریزه مربوط به دوره ساسانی، تپه گبرخانه مربوط به چند دوران مختلف باستان شناسی از هزاره سوم دوره اشکانی و قرون ششم تا هشتم هجری در دوره اسلامی و تپه کلاته نعمت آباد مربوط به دوران تاریخی و قرون میانی اسلامی از دیگر آثار تاریخی به ثبت رسیده مربوط به شهرستان فاروج است.
وی در ادامه اظهارکرد، آب انبار آقا فریدون مربوط به دوره قاجار و اوایل پهلوی،خانه کاملی در روستای طبر مربوط به دوره پهلوی اول نیز از جمله آثار به ثبت رسیده در شهرستان جاجرم است.
وحدتی افزود، سه محوطه باستانی شامل قلعه رفته قدیم که یک قلعه مخروبه مربوط به دوران تیموری و صفوی می باشد و در نزدیکی روستای جربت واقع شده، محوطه رفته با شماره یک مربوط به عصر آهن قدیم و محوطه رفته با شماره دو که مربوط به عصر مفرغ و آهن است و هر دو سه هزارسال قدمت دارد، از دیگر آثار به ثبت رسیده در شهرستان جاجرم است.
وی بیان کرد، بیش از یکهزار و 200 اثر تاریخی در خراسان شمالی شناسایی شده که 583 اثر آن به ثبت رسیده است.
 

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «میراث فرهنگی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها