500 متر از عرصه تاریخی چشمه علی آزادسازی شد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

500 متر از عرصه تاریخی چشمه علی آزادسازی شد

  • شنبه 03 آذر 1397 18:30
  • شناسه 35420
500 متر از عرصه تاریخی چشمه علی آزادسازی شد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ری گفت: چهار باب ملک به مساحت 500 متر با اعتبار هفت میلیارد و 500 میلیون ریال در راستای تملک و آزادسازی حریم اثر تاریخی چشمه علی از سوی میراث فرهنگی استان تهران خریداری شد.

به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از ایرنا امیر مصیب رحیم زاده روز شنبه  اظهار داشت: میراث فرهنگی با هدف آزادسازی فضای عرصه تاریخی چشمه علی اقدام به تخریب املاک خریداری شده کرد که با این اقدام 500 متر از عرصه این اثر تاریخی آزاد شد.


وی افزود: میراث فرهنگی در صورت همکاری شهرداری منطقه 20 (شهرری)، اقدام به زیباسازی و توسعه فضای سبز در این منطقه خواهد کرد چرا که این کار در رفاه اجتماعی و ایجاد نشاط مردم منطقه نقش مهم و موثری دارد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ری عنوان کرد: با توجه به وجود آثار تاریخی ارزشمند در منطقه ری، ایجاد توسعه فضای گردشگری در این بخش از اهداف و برنامه های میراث فرهنگی به شمار می رود.
وی ادامه داد: معرفی جاذبه های تاریخی به گردشگران علاوه بر توسعه و ترویج صنعت توریست منطقه، زمینه اشتغالزایی برای ساکنین در این بخش را نیز فراهم می کند.
 «چشمه‌علی» یکی از نقاط باستانی، دیدنی و تفریحی شهرری به شمار می‌رود که در جنوب پایتخت و شمال شهرری، منطقه 20 شهرداری تهران قرار دارد، این چشمه در همسایگی ابن بابویه، برج طغرل، دژ رشکان و در زیر باروی ری واقع شده است. 
این چشمه‌ از میان صخره‌ای بزرگ خارج شده و به سوی جنوب و سپس جنوب شرق جاری است.
نام باستانی این چشمه سورینی بوده است که احتمالاً منسوب به دودمانی بزرگ در دوره اشکانیان و ساسانیان است. 
بعدها به نام امام اول شیعیان علی به چشمه علی معروف شد، قدمت چشمه‌علی به حدود 8 هزار سال پیش بر می‌گردد، زمانی که نخستین اجتماع در کنار چشمه‌ای دایمی واقع بربالای تپه‌ای گرد آمدند.
در گذشته فرش فروش‌ها و مردم تهران، قالیها و قالیچه های خود را با این عقیده که در آب این چشمه خاصیتی است که فرش را خوب تمیز و رنگ روشن‌تر و پر جلاتر می‌سازد، در آب چشمه‌علی می‌شستند.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «میراث فرهنگی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها