قدیمی‌ترین سنگ‌نگاره خاورمیانه در کرمانشاه؛ آنوبا‌نی‌نی به مرمت نیاز دارد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

قدیمی‌ترین سنگ‌نگاره خاورمیانه در کرمانشاه؛ آنوبا‌نی‌نی به مرمت نیاز دارد

  • جمعه 31 خرداد 1398 22:47
  • شناسه 38745
 قدیمی‌ترین سنگ‌نگاره خاورمیانه در کرمانشاه؛ آنوبا‌نی‌نی به مرمت نیاز دارد

امید قادری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمانشاه گفت: نقش برجسته آنوبانی‌نی یکی از قدیمی‌ترین نقوش برجسته‌ جهان است که در 120 کیلومتری کرمانشاه و در شهرستان سرپل‌ذهاب بر صخره‌ای معروف به میان‌کل قرار دارد. انجام عملیات مرمت اضطراری نقش برجسته "آنوبانی نی" در صورت تأمین اعتبار انجام می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، امید قادری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمانشاه با اشاره به این که این نقش برجسته نزدیک 4000 سال قدمت و به عنوان قدیمی‌ترین سنگ‌نگاره خاورمیانه در داخل محوطه یک مدرسه قرار دارد، بیان کرد: تبدیل این محوطه به موزه سرپل‌ذهاب در دستور کار قرار دارد و چند نشست نیز با مدیرکل آموزش و پرورش استان برگزار کردیم تا زمینی در کنار پارک و جنب این محوطه است به مدرسه اختصاص داده شود و سازمان میراث این مکان را به موزه تغییر کاربری دهد.

قادری با اشاره به مرمت 24 بنای تاریخی این استان در سال 97 اظهار کرد: این تعداد بنا با اعتباری بیش از 116میلیارد و 418 میلیون ریال مرمت شده است.

وی با بیان اینکه بازاهای تاریخی با اعتبار 77 میلیارد و 217 میلیون ریال در سال گذشته تعمیر و مرمت شد گفت: تکیه بیگلربیگی، تکیه معاون‌الملک، پل کهنه و پل کوچه و تعمیر و مرمت حمام‌های تاریخی سطح استان نیز از دیگر اقدامات اساسی این حوزه بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه با بیان اینکه مرمت بناهای تاریخی استان در سال 98 نیازمند 880 میلیارد ریال است، بیان کرد: از دیدگاه معاونت این سازمان نمای برخی از ساختمانهای روستایی منطقه اورامانات نیاز به هم سان‌سازی دارد که اصلاح آنها برای تکمیل پرونده اورامانات لازم و ضرری است.

وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از اولویت‌های اساسی سازمان مرمت و احیای بازارها و مساجد تاریخی کرمانشاه است که طرح‌های آنها هم نوشته شده است، گفت: در رابطه با مرمت و احیای سایر مکان‌ها هم اگر مالکین تمایل به بازسازی داشته باشند ما نیز آمادگی داریم.

قادری بیان کرد: اکنون فرصتی فراهم شده که تسهیلات ارزان قیمت برای بازسازی بافت‌های فرسوده استان در نظر گرفته شده است و اگر مالکین این مناطق قصد تغییر کاربری این مکان‌ها به مراکز گردشگری و مراکز اقامتی را داشته باشند ما نیز حاضریم تسهیلات به آنها بدهیم.

مدیرکل میراث فرهنگی کرمانشاه گفت: پرونده ثبت جهانی منظر فرهنگی تاریخی اورامانات حداکثر تا شهریورماه تکمیل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ثبت جهانی اورامانات به عنوان یک مطالبه استانی پیگیری می‌شود، اظهار کرد: توسعه صنایع‌دستی اورامانات و ثبت ملی صنایع‌دستی شاخص شهرستان، برندسازی و توسعه بازارهای صنایع‌دستی جز برنامه‌های اولویت دار سازمان است.

وی افزود: استاندار کرمانشاه و مجموعه مدیریت ارشد استان با جدیت ثبت جهانی اورامانات را در دستور کار قرار داده‌اند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه بر لزوم همراهی همه دستگاه‌ها و نهاد‌ها برای تحقق ثبت جهانی منظر تاریخی فرهنگی اورامانات تاکید و عنوان کرد: پرونده ثبت جهانی اورامانات باید توسط استان‌های کرمانشاه و کردستان حداکثر تا شهریورماه کامل شود تا بتوان سازمان میراث فرهنگی کشور را قانع کرد که سهمیه ثبت جهانی ایران به اورامانات تعلق گیرد.

قادری با بیان اینکه پایگاه ثبت جهانی اورامانات از سال 96 تاکنون تأسیس شده است گفت: در راستای این طرح هفت روستای اورامان ثبت ملی شد ‌و شورای راهبری این طرح در حال برنامه‌ریزی برای پیشبرد اهداف این پایگاه است.

مدیرکل میراث فرهنگی کرمانشاه با اشاره به این که بیشتر ثبت‌های جهانی میراث متعلق به کشورهای پیشرفته از جمله آمریکا، آلمان و فرانسه است، عنوان کرد: این امر نشان می‌دهد این کشورها بیشتر قدردان میراث فرهنگی و فضای طبیعی و آداب و رسوم خود هستند.

قادری با اشاره به ثبت جهانی 26 اثر ایران گفت: سال 86 پرونده بیستون به سایت یونسکو ارسال شد و مورد تایید قرار گرفت.

وی بیان کرد: چون امسال ایران یک سهمیه برای ارسال پرونده دارد باید از این سهمیه به قدری مطمئن باشد که پرونده‌های مختلفی را کاندیدا کند و در نهایت میراث فرهنگی کشور به این جمع‌بندی برسد و پرونده‌ای را باید ارسال کند که مطمئن باشد پرونده به لحاظ شکلی ارزش ثبت داشته باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه افزود: در رابطه با پرونده اورامانات باید گفت که این پرونده برای ثبت جهانی به طور جدی در کشور مطرح است زیرا پرونده اورامانات دارای یک ویژگی منحصر به فرد است که برای دو استان کردستان و کرمانشاه مطرح است.

وی با بیان اینکه در این پرونده بحث کشور عراق نیز مطرح است و حدود ده درصد این پرونده متعلق به کشور عراق است و هفته آینده با مقامات عراقی دیدار خواهیم کرد، بیان کرد: بعد از ارسال پرونده به یونسکو تازه ارزیابی‌های این سازمان آغاز می‌شود که دو تا سه سال طول می‌کشد.

قادری با اشاره به اینکه شاخص‌های مورد تأیید این سازمان را در این پرونده باید ایران تهیه کند، عنوان کرد: در صورت توافق کشور عراق برای رسیدگی پرونده رأی ما در سازمان یونسکو بیشتر می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه با اشاره به اینکه در سال 2007 یکی از این پرونده‌ها طاقبستان بوده است، افزود: چون این پرونده شاخص‌های کامل را نداشته میراث فرهنگی صلاح ندانسته آن را کاندیدا کند زیرا ممکن است در ارزیابی‌های یونسکو با مشکل مواجه شود.

وی گفت: سیاست‌های میراث تاحدی تغییر کرده به جای اینکه بیاید نقطه کوچکی را در یک شهرستان ثبت کند ترجیح می‌دهد پرونده‌ای را ارسال کند که هم پروژه بزرگی در آن رعایت شود و هم بخش زیادی از کشور را در بر گیرد.

قادری با اشاره به این که اکنون اورامانات بخش بزرگی از دو استان کشور است، عنوان کرد: اگر طاقبستان را بخواهیم در پرونده‌ای بیاوریم ترجیح می‌دهیم آن در مسیر ساسانی با قدرت دربرگیری از آناهیتا تا قصرشیرین بیاوریم زیرا مسیر ساسانی مسیر مطمئنی است که ثبت کردن آن زیاد مشکل نیست.

مطالب بیشتر از «میراث فرهنگی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها