تکمیل پژوهش بر روی 6 هزار قطعه سفال قدیمی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

تکمیل پژوهش بر روی 6 هزار قطعه سفال قدیمی

  • جمعه 15 شهریور 1398 10:48
  • شناسه 39423
تکمیل پژوهش بر روی 6 هزار قطعه سفال قدیمی

6 هزار قطعه سفال قدیمی کشف شده در کاوش های باستان شناسی شهرستانهای قاین و طبس ساماندهی شد.

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، سیداحمدبرآبادی مسئول حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی با اشاره به اجرای طرح پژوهشی ساماندهی مطالعه و پژوهش سفالینه های طبس و قاین، گفت: این طرح پژوهشی در مدت زمان 6 ماه انجام شد.

سیداحمد برآبادی هزینه اجرای این طرح پژوهشی را 50 میلیون تومان اعلام کرد و افزود: براساس پژوهش انجام شده، قدمت این سفال های قدیمی به دوران پیش از تاریخ تا دوران اسلامی و معاصر می رسد.

وی به روند اجرای مطالعه و پژوهش بر روی قطعات سفال اشاره کرد و افزود: در اولین مرحله پاکسازی قطعات سفال از گرد و غبار و شن انجام و سپس تاریخ گذاری روی سفال انجام شد.

مسئول حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی عکاسی و  طراحی سفال ها را از دیگر مراحل این طرح عنوان کرد و گفت: طراحی بر روی 2 هزار قطعه سفال انجام و در این مرحله مشخص شد که هر قطعه سفال مربوط به چه نوع ظرفی بوده و کدام قسمت از سفال است.

برآبادی افزود: ظرف های عکاسی و طراحی شده در فرم دیجیتال با درج مشخصات، قدمت، اندازه، نوع ظرف و محوطه ای که در آن شناسایی شده ثبت می شود .

وی خاطرنشان کرد: در مرحله پایانی این سفال ها کد می خورد و در کیسه های مخصوص نگهداری و نمونه های بزرگتر و منحصر به فرد در موزه ها برای بازدید مردم به نمایش گذاشته می شود.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «میراث فرهنگی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها