اصلاح نظام بانکداری اولویت دولت آینده باشد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

اصلاح نظام بانکداری اولویت دولت آینده باشد

  • دوشنبه 13 اردیبهشت 1400 18:42
  • شناسه 63005
اصلاح نظام بانکداری اولویت دولت آینده باشد

تامین نقدینگی، چالش همیشگی بخش صنعت بوده است. اصلاح نظام بانکداری کشور سال‌هاست مورد تاکید قرار گرفته، اما تاکنون اقدام موثری صورت نگرفته است و بانک‌ها جزیره‌ای عمل می‌کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، دولت آینده باید در این زمینه کاری اساسی انجام دهد. جمال رازقی‌جهرمی، رئیس اتاق شیراز با اعلام مطلب فوق افزود: در حال حاضر تولید، اولویت نظام بانکی کشور نیست و بانک‌ها به‌جای حمایت از تولیدکنندگان به پروژه‌هایی که سوددهی بالاتری دارند، تسهیلات پرداخت می‌کنند.

رازقی‌جهرمی در پاسخ به این سوال که بایدها و نبایدهای رئیس‌جمهور آینده برای اقتصاد کشور چیست، می‌گوید: پاسخ به این سوال سهل ممتنع است؛ سخت است چون مطالبات زیادی از سال‌های قبل پیش روی ماست؛ آسان است چون سال‌هاست که فعالان اقتصادی خواسته خود را فریاد می‌زنند.

وی افزود: برای پاسخ به این سوال می‌توانیم مورد به‌ مورد مشکلات فعالان اقتصادی را بررسی کنیم؛ به‌عنوان‌مثال مهم‌ترین موانع فضای کسب‌و‌کار برای صنعتگران در سال گذشته چه بوده است؟ او ادامه می‌دهد: اقتصاد کشور سال‌های متمادی است از مشکلات ساختاری رنج می‌برد. انواع تحریم‌های بین‌المللی مسیر حرکت تولید و رشد اقتصادی را ناهموار کرده و شیوع بیماری کووید-۱۹ بر چالش‌ها و تهدیدهای بخش تولید افزوده است.

از این وضعیت همه بخش‌های اقتصادی لطمه دیده، ولی بخش صنعت بیش از سایر بخش‌ها تحت‌تاثیر این چالش‌ها قرار گرفته است. عضو هیات نمایندگان اتاق ایران ادامه می‌دهد: ‌سال گذشته سخت‌ترین فشارها از سوی آمریکا اعمال شد و اقتصاد کشور را زمین‌گیر کرد. صنایع به دلیل تحریم‌های بانکی و بیمه‌ای قادر به تامین مواد اولیه و واسطه‌ای خود از مسیر درست و معمول نبودند و در نتیجه افزایش هزینه سربار منجر به بالا رفتن قیمت تمام‌شده کالاها شد. نرخ تورم که به دلیل مسائل داخلی و خارجی به ‌شدت افزایش ‌یافته است، قدرت خرید را کاهش داده و به دنبال آن تقاضای موثر را نیز تحت تاثیر قرار داده است. در چنین شرایطی باید بر رفع تحریم‌ها و تعامل با دنیا و اقتصادهای جهانی تاکید شود.

وی با اشاره به این مطلب که یکی از چالش‌های مهم بخش صنعت کمبود سرمایه‌گذاری است، افزود: بر اساس آمار موجود تا سال ۱۳۹۶، رشد موجودی سرمایه خالص در دهه ۹۰ خورشیدی همواره منفی بوده است. عوامل متعددی باعث شده بازدهی سرمایه‌گذاری پایین باشد که ازجمله مهم‌ترین آنها می‌توان به گران بودن تسهیلات و رشد نرخ ارز اشاره کرد. باید اعتماد به فضای اقتصادی و سرمایه‌گذاری کشور بازگردد.

رازقی‌جهرمی افزود: در سال‌هایی که نرخ تورم بالاست، دخالت دولت نیز در بازار افزایش می‌یابد، غافل از اینکه این دخالت خود عامل بی‌ثباتی در بازار است. تولیدکننده بر اساس علم اقتصاد عمل می‌کند؛ اما دخالت دولت باعث افت کارآیی می‌شود و انگیزه تولید و پاداش‌دهی صحیح را از بین می‌برد.

دولت‌ها باید به نظر کارشناسان اقتصادی و فعالان اقتصادی بها دهند و از دخالت‌های بی‌مورد در بازار خودداری کنند. رئیس‌ اتاق شیراز در پایان گفت: تولیدکنندگان و صنعتگران در سالی که تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها نام‌گذاری شده است، از مسوولان درخواست رفع موانع تولید این نجات‌بخش اقتصاد کشور را دارند؛ اگر دولت آتی همین ماموریت را انجام دهد، گام بزرگی برای اقتصاد برداشته است.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «نشانهای تجاری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها