واردات نفت هند از ایران ۵ درصد رشد کرد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

واردات نفت هند از ایران ۵ درصد رشد کرد

 • شنبه 24 فروردین 1398 19:26
 • شناسه 38147
واردات نفت هند از ایران ۵ درصد رشد کرد

در سال مالی گذشته تا پایان ماه مارچ، شرکت‌ها پیش از آغاز تحریم‌های ضد ایرانی، خرید نفت خود از ایران را افزایش داده‌اند و واردات نفت هند حدود ۵ درصد افزایش یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا  به نقل از رویترز، داده‌های اولیه به دست آمده از منابع کشتی‌رانی و صنعتی نشان می‌دهد، در سال مالی گذشته تا پایان ماه مارچ، شرکت‌ها پیش از آغاز تحریم‌های ضد ایرانی، خرید نفت خود از ایران را افزایش داده‌اند و واردات نفت هند حدود ۵ درصد افزایش داشته است.

این داده‌ها نشان می‌دهد، علی‌رغم اینکه واشنگتن خرید نفت هند از ایران را محدود کرده است، در سال مالی ۲۰۱۹-۲۰۱۸‬ پالایشگاه‌های هندی حدود ۴۷۹۵۰۰ بشکه در روز نفت از ایران وارد کرده‌اند. این در حالی است که یک سال قبل از این، ۴۵۸ هزار بشکه در روز، از ایران نفت وارد شده بود.

واشنگتن در ماه نوامبر گذشته، تحریم‌هایی را بر ضد ایران به اجرا گذاشت، اما به ۸ کشور نسبت به این تحریم‌ها معافیت اعطا کرد تا به واردات نفت خود از ایران ادامه دهند. طبق معافیتی که به هند در این زمینه داده شد، این کشور مجاز بود تا ماه می، روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد کند.

داده‌ها نشان می‌دهد واردات نفت هند از ایران در ماه مارچ به حدود ۴۰۵ هزار بشکه در روز رسیده است که ۵۶ درصد نسبت به ماه فوریه بیشتر است. واردات ماه مارچ تنها ۶ درصد کمتر از واردات همین ماه در یک سال قبل می‌باشد.

تأخیر در بارگیر برخی از کشتی‌ها و عدم تحویل به موقع در ماه فوریه، باعث شد مقادیر ماه مارچ به شدت افزایش پیدا کنند. شرکت بی‌پی‌سی‌ال به علت فقدان نفت‌کش، نتوانسته بود نفت خود را از ایران بارگیری کند.

از ماه نوامبر که آمریکا تحریم‌های ضد ایرانی خود را وضع کرده و هند معافیت دریافت کرده است، تنها پالایشگاه‌های دولتی شرکت ملی نفت هند، بهارات پترولیوم، هندوستان پترولیوم و شرکت پالایشگاهی پتروشیمی مانگالور، از ایران نفت خریداری کرده‌اند.

کل واردات نفت هند از ایران در سال مالی ۲۰۱۹-۲۰۱۸‬ اندکی از سطح هدف فروش ۵۰۰ هزار بشکه در روز ایران به هند، کمتر بوده است. پالایشگاه‌های هندی در بازه آوریل تا اکتبر ۲۰۱۸، با شرایط خوبی که ایران ارائه می‌کرد (پرداخت اعتباری چند ماهه و کشتی‌رانی رایگان)، خرید نفت خود از این کشور را افزایش داده بودند.

داده‌ها نشان می‌دهد که در ۳ ماهه اول ۲۰۱۸، هند حدود ۴۰ درصد کمتر از سال گذشته و حدود ۳۱۳۴۰۰ بشکه در روز، از ایران نفت خریده است.

پالایشگاه‌های هندی در ماه می، در انتظار شفاف‌سازی سرنوشت تمدید معافیت‌های آمریکا، هیچ سفارشی برای بارگیری نفت ایران ثبت نکردند.

منابع آگاه اعلام کردند که هند خواهان آن است که واردات نفت این کشور از ایران، در سطح ۳۰۰ هزار بشکه در روز ادامه داشته باشد.

در ماه آوریل، پالایشگاه‌ها سفارش خرید ۸ میلیون بشکه نفت ایران را ثبت کردند، اما این ماه با رسیدن با تأخیر برخی محموله‌های ماه مارچ، به بنادر هند، میزان خرید واقعی از این هم بیشتر خواهد شد.
 

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «نفت »

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  یک کارشناس اقتصادی معتقد است به جای منطقه‌ای شدن دستمزد باید به سمت یکسان‌سازی دستمزد و برقراری عدالت در مناطق روستایی و شهری رفت. وی پلکانی شدن حداقل دستمزد کارگران در سال آینده را پیشنهاد کرد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها