چالش های تولید تایر/ اهمیت بازنگری در تعرفه واردات مواد اولیه | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

چالش های تولید تایر/ اهمیت بازنگری در تعرفه واردات مواد اولیه

  • چهارشنبه 26 آذر 1399 14:24
  • شناسه 48340
چالش های تولید تایر/ اهمیت بازنگری در تعرفه واردات مواد اولیه

تولیدکنندگان داخلی استیل کورد به عنوان یک ماده اولیه تولید تایر در حالی با 30 درصد ظرفیت خود فعال هستند که به دلیل بالابودن تعرفه واردات مواد ما، تأمین آنها از چین برای تایرسازان صرفه اقتصادی دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، کیوان گردان، مدیرکل دفتر صنایع برق، فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت با اشاره به اینکه لاستیک تا ابتدای امسال ارز ترجیحی می‌گرفت و جزء معدود مواردی بود که برای تولید آن ارز ترجیحی به وزارت صنعت داده می‌شد، گفت: از سال ۹۷ در وزارت صنعت ارز ترجیحی داده می‌شد، برای واردات استیل کورد، اما ارز ۴۲۰۰ تومانی از ابتدای سال قطع شده است.

وی با اشاره به اینکه قیمت‌ها در تخصیص گروه ۲۱، ۲۲ و ۲۳ خیلی تفاوت نمی‌کند، افزود: می‌توانیم پیشنهاد دهیم که مواد اولیه که مفتول است در اولویت بالاتر قرار بگیرد.

گردان با اشاره به اینکه به دلیل اینکه قیمت لاستیک بالا نرود از ابتدای امسال ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات استیل کورد ندادیم، ادامه داد: تمام گروه‌ها مشمول ارز نیمایی هستند و تفاوت نرخ نداریم.

مدیر کل دفتر صنایع برق، فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت تصریح کرد: در سال ۹۸ به طور میانگین، ماهیانه ۱۶۰۰ تن استیل کورد وارد کشور شده است، در صورتی که در ۷ ماهه امسال واردات به ۷۰۰ تن رسیده یعنی نصف شده است، پس لاستیک سازان از داخل اقدام به خرید کرده اند.

وی با اشاره به اینکه حذف ارز ترجیحی باعث شده است تا واردات توجهی نداشته باشد، گفت: قیمت‌گذاری لاستیک به صورت دستوری و تثبیتی بوده است لذا شرکت ها نمی توانستند با هم در رقابت باشند. از پنجم آبان ماه قیمت‌گذاری لاستیک برای واحدهای تولید کننده لاستیک آزاد شده است ،یعنی سقف قیمتی در نظر گرفته نمی‌شود و فقط باید ضوابط سازمان حمایت برای قیمت‌گذاری از سوی آنها رعایت شود.

گردان با اشاره به اینکه یک زمان تصمیم بر این بود تا لاستیک با قیمت تثبیتی به مردم داده شود، از ابتدای امسال بر اساس مصوبه‌ای قیمت ‌لاستیک عملا آزاد شد یعنی شرکت‌های تولیدی فقط باید ضوابط سازمان حمایت را رعایت کند، خاطرنشان کرد: قیمت تثبیتی و ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات استیل کورد نداریم. در زمان پیشنهادات تعرفه هستیم حتماً استیل کورد را به کمیسیون ماده یک پیشنهاد خواهیم داد تا این کمیسیون پیگیر مسائل و موضوعات مربوطه باشد.

وی با اشاره به اینکه برنامه هایی را در سال جاری دنبال کرده‌ایم، افزود: عملاً کالاهایی در داخل کشور تولید نمی شود در حالی که می‌توانستیم آنها را تولید کنیم و برخی از کالاها در داخل کشور می توانست تولید شود اما به دلیل اینکه تولید آن به صرفه نبوده، انجام نشده است.

توانایی تامین کل نیاز کشور به استیل کورد را داریم

خسروی، تولیدکننده استیل کورد نیز با اشاره به اینکه با ۳۰ درصد ظرفیت در حال تولید هستیم و قطعاً می‌توانیم کل نیاز کشور را تامین کنیم، گفت: نیاز کشور در این مقطع به استیل کورد ۱۰ هزار و ۱۰۰ تن است. ما به لحاظ کیفی مشکلی نداریم و تمام آزمون‌های مورد نیاز صنعت لاستیک را انجام داده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه شرکت‌های لاستیک سازی ایران همه آزمون‌ها را انجام داده‌اند و ما مواد اولیه را دریافت و وارد می‌کنیم، افزود: نظام تعرفه چین به این صورت است که این کالا را در سراسر دنیا ارزان‌تر می‌فروشد. ما در بازار آزاد خرید را انجام می‌دهیم، قرار بود ظرف دو هفته گروه کالایی استیل کورد از یک به دو تغییر پیدا کند، اما این اتفاق صورت نگرفت.

وی با بیان اینکه در سال ۹۸ بیش از ۲۰ هزار تن واردات انجام داده ایم و الان به ۱۲ هزار تن رسیده است، افزود: فروش ما مشخص است، ما سه هزار تن در طول سال تولید می‌کنیم و همچنین از موجودی انبار‌ها نیز استفاده کرده ایم.

خسروی با اشاره به اینکه مواد اولیه وارداتی تابع نرخ ارز است، ادامه داد: ما با مشکلات مربوط به تحریم و جابجایی پول مواجه هستیم. چینی‌ها، ۱۰ درصد مشوق مالی به تولیدکنندگان می‌دهند که بخشی از آن را تخفیف لحاظ می‌کنند. در ۶ ماه گذشته صنعت فولاد در دنیا نزدیک ۵۵ درصد رشد داشته است. ما هزینه‌هایمان را به درستی انجام می‌دهیم و سیستم هزینه یابی موثری داریم.

وی با اشاره به اینکه ما اصولاً باز برخورد می‌کنیم تا هزینه‌هایمان افزایش پیدا نکند، افزود: شرکت‌های مشابه اروپایی حدود ۱۲ درصد ضایعات دارند، در صورتی که ما در این کارخانه در برهه‌ای از زمان ضایعاتمان به ۴ درصد رسیده است، به لحاظ کیفی مشکلی نداریم، اما ۶۵ درصد هزینه‌هایمان مربوط به مواد اولیه است، ما به دنبال واردات نیستیم، زیرا واردات می‌تواند صدمه ایجاد کند.

وی ادامه داد: اینکه تولید کنندگان تایر داخلی ​به جای خرید و تامین مواد اولیه خود از ما ترجیح می‌دهند از خارج وارد کنند به قمیت تمام شده بر می‌گردد این در حالی است که کارخانه ما تمام استاندارد‌های مورد نیاز تولید کنندگان تایر را تامین کرده است، اما تولیدکنندگان تایر خودرو، طبق آخرین آمار، سیم فولادی ما را باید ۱۳ درصد گرانتر از محصولات مشابه خارجی، خریداری کنند.

خسروی تصریح کرد: به دلیل تفاوت قیمت، برای تولیدکنندگان داخلی تایر به صرفه است که سیم فولادی مورد نیاز خود را از چین وارد کنند.

قیمت مواد اولیه تولید داخل گران است

 محمد حسین زینلی، یک تولیدکننده تایر نیز با اشاره به اینکه به خاطر قیمت بالا، مواد اولیه کارخانه داخلی را استفاده نمی‌کنیم، اظهار کرد: ما از بهمن ماه سال گذشته ارز ۴۲۰۰ تومانی نگرفتیم.

وی با اشاره به اینکه کارخانه های تولیدی باید حداقل ۳۰ تا ۳۵ درصد خرید داخلی انجام دهند، افزود: باید این مقدار خرید داخلی انجام شود که به ما اجازه واردات بدهند، لذا خرید الزامی از داخل داریم که باید آن را رعایت کنیم و الباقی آن را وارد می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اما قیمت باید رقابتی‌تر باشد، ما تایر‌های سنگین سواری در رینگ‌های ۱۶، ۱۷، ۱۸ و ۱۹ را تولید می‌کنیم که شرکت داخلی ندارد، آنها تایر پراید و سمند را تولید می‌کنند.

وی گفت: ما مجبور به خرید تولیدات داخلی هستیم در واقع، تنها مشکل شرکت داخلی، قیمت تمام شده بالای سیم فولادی اش است.

منبع: فارس

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «نهایی (بنگاههای اقتصادی، فناوری پیشرفته)»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها