سامانه نیما برای ساماندهی معاملات ارزی عملیاتی شد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

سامانه نیما برای ساماندهی معاملات ارزی عملیاتی شد

 • دوشنبه 07 اسفند 1396 20:31
 • شناسه 15384
سامانه نیما برای ساماندهی معاملات ارزی عملیاتی شد

​​​​​​​ سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) که از بیست و هشتم بهمن ماه به طور آزمایشی کار خود را آغاز کرده بود، از پنجم اسفندماه در دسترس بازرگانان و صرافان قرار گرفت.

سامانه «نیما» برای ساماندهی معاملات ارزی عملیاتی شد

 سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) که از بیست و هشتم بهمن ماه به طور آزمایشی کار خود را آغاز کرده بود، از پنجم اسفندماه در دسترس بازرگانان و صرافان قرار گرفت.

 

به گزارش شبکه ایران و به نقل از  شبکه پیام رسان وزارت اموراقتصادی و دارایی، اکنون صرافی‌ها می توانند درخواست‌های متقاضیان ارز را در سامانه نیما مشاهده کنند.
سامانه ارزی جدید بانک مرکزی با عنوان نیما (نظام یکپارچه معاملات ارزی) با هدف تسهیل تامین ارز، ایجاد فضای امن برای خریداران و فروشندگان ارز و امکان ایجاد فضای رقابت صرافان برای تامین ارز متقاضیان کار خود را آغاز کرده است.
با استفاده از این سامانه، خریداران و فروشندگان ارز متناسب با نیازهای خود نسبت به انجام عملیات ارزی در محیط الکترونیک اقدام می کنند.
در مرحله نخست، واردکنندگان برای تامین ارز کالای وارداتی به عنوان متقاضی خرید ارز و همه صرافی ها به عنوان فروشنده ارز ایفای نقش می کنند.
برای تسهیل در تامین ارز ثبت سفارشات غیربانکی، با هماهنگی بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت، بازرگانان می توانند با مراجعه به سامانه جامع تجارت، درخواست خود را برای تامین ارز ثبت سفارشات غیربانکی ارایه کنند.
این اطلاعات به صورت سیستمی و برخط به سامانه نیما منتقل می شود.
سپس بازرگانان پیشنهادهای (پاسخ های) ارائه شده از سوی صرافی ها را مشاهده و در نهایت نسبت به خرید ارز اقدام می کنند.
در مرحله نخست، ثبت درخواست ها برای ارزهای یورو و یوآن میسر است و در گام های بعدی امکان درخواست برای سایر ارزها نیز فراهم می شود.
صرافی ها نیز می توانند با انتخاب گزینه «نیما» در پایگاه اطلاع رسانی سنا (سامانه نظارت ارز) درخواست های خرید را ببینند، پیشنهادها را ارائه و در نهایت ارز متقاضیان را تامین کنند.
راهنمای استفاده و کار با سامانه در بخش راهنمای کاربران این پایگاه در دسترس قرار گرفته است.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «پولی و مالی، بانک، بورس، بیمه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  یک کارشناس اقتصادی معتقد است به جای منطقه‌ای شدن دستمزد باید به سمت یکسان‌سازی دستمزد و برقراری عدالت در مناطق روستایی و شهری رفت. وی پلکانی شدن حداقل دستمزد کارگران در سال آینده را پیشنهاد کرد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها