سازمان بورس عضو عادی آیسکو شد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

سازمان بورس عضو عادی آیسکو شد

  • شنبه 10 آذر 1397 18:35
  • شناسه 35586
سازمان بورس عضو عادی آیسکو شد

سازمان بورس اوراق بهادار ایران توانست به عضویت عادی سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار درآید؛ این سازمان سابقا عضو پیوسته آیسکو بود.

  •  به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از ایسنا، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اعلام اینکه سازمان بورس به عضویت عادی در سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار درآمده است، گفت: ارتقای عضویت در این نهاد بین المللی نمایانگر رشد و تکامل جهانی بازار سرمایه ایران است و برای دست یابی به این جایگاه، تمامی قوانین و استانداردهای موجود در بازار سرمایه ایران با استانداردهای موجود در آیسکو منطبق شد.

سازملن بورس

شاپور محمدی با اشاره به اینکه آیسکو تقریبا ۹۵ درصد بازارهای سرمایه دنیا را در برمی‌گیرد، ادامه داد: پس از ۱۰ سال تلاش و پیگیری ‌های مستمر و طی برگزاری جلسات متعدد با دبیرکل و مقامات ارشد آیسکو و نیز انجام رایزنی های لازم با مقامات سایر بازار های سرمایه دنیا، سازمان بورس و اوراق بهادار ایران در فروردین ۱۳۹۵ به عنوان یکی از اعضای پیوسته آیسکو پذیرفته شد.

وی تصریح کرد: تلاش ‌های بی‌وقفه سازمان بورس به منظور ارتقای عضویت از «پیوسته» به «عادی» از همان ابتدا آغاز شد که این مهم اکنون به سرانجام رسید.

طبق اعلام سازمان بورس، رئیس این سازمان با اشاره به تلاش‌ها و زحمات بی وقفه تیمی در سازمان بورس به منظور تحقق این هدف، گفت: نکته حائز اهمیت این است که از این پس بستر های لازم برای جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی بیشتر فراهم می‌شود و سرمایه‌گذاران خارجی قادر خواهند بود با اطمینان بیشتری در بازار سرمایه ایران سرمایه‌گذاری کنند.

محمدی خاطرنشان کرد: حضور سازمان بورس در آیسکو منجر به تبادل اطلاعات در بالاترین سطح حوزه بازار سرمایه با نهاد های ناظر بر بازار سرمایه عضو آیسکو می‌شود. همچنین انتقال تکنولوژی، تخصص و استفاده از برنامه‌های آموزشی آیسکو فرصتی بی نظیر برای بازار سرمایه ایران فراهم می کند.

سخنگوی سازمان بورس با تاکید بر اینکه تمامی ارکان بازار سرمایه ایران از جمله شرکت‌ های بورس تهران، بورس انرژی، بورس کالا، فرابورس و سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه و کانون ‌ها نیز می‌توانند به عضویت آیسکو درآیند، افزود: از مزایا و ویژگی ‌های مهم ارتقای عضویت برای بازار سرمایه ایران، مشارکت در کلیه رأی‌گیری‌های آیسکو، امکان عضویت در تمامی کمیته های آن، شرکت در تمامی رویدادها و فعالیت‌های آیسکو بطور فعال‌تر و پررنگ‌تر است.

یادآور می شود؛ با ارتقای صورت گرفته، سازمان بورس و اوراق بهادار می تواند ریاست و معاونت کمیته ‌های عضو از جمله «کمیته منطقه ‌ای شمال آفریقا و خاورمیانه» و «کمیته رشد و بازار های نوظهور» را به دست آورد و امکان عضویت در هیئت رئیسه آیسکو را نیز خواهد داشت.

 در اوایل سال ۱۳۹۵ بود که سازمان بورس اعلام کرد که به عضویت پیوسته آیسکو درآمده است. در آن زمان پل اندروز - دبیرکل آیسکو - در نامه‌ای به سازمان بورس این عضویت را تایید کرد. در آن زمان مسئولان اعلام کردند که به زودی سازمان بورس به عضویت عادی آیسکو در می آید.

در حال حاضر بیش از ۱۰۰ کشور عضو IOSCO هستند که بیش از ۹۵ درصد بازارهای سرمایه دنیا را در برمی‌گیرد. نقش این سازمان، کمک به اعضا جهت ارتقای استانداردهای بهینه مقررات و ایفای نقش به‌عنوان مجمعی از نهادهای قانون‌گذار داخلی در همکاری با یکدیگر و سایر اعضای سازمان است. دبیرخانه دائم این سازمان در شهر مادرید (اسپانیا) قرار دارد. در حال حاضر این سازمان ۲۰۷ عضو به شکل ۱۲۵ عضو اصلی، ۱۸ عضو پیوسته و ۶۴ عضو وابسته به دبیرکلی پل اندروز دارد.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «پولی و مالی، بانک، بورس، بیمه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها