خسارت سه هزار و 450 میلیارد ریالی سیل به کشاورزی استان مرکزی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

خسارت سه هزار و 450 میلیارد ریالی سیل به کشاورزی استان مرکزی

 • پنجشنبه 15 فروردین 1398 10:32
 • شناسه 38022
خسارت سه هزار و 450 میلیارد ریالی سیل به کشاورزی استان مرکزی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: در برآوررد اولیه سیلاب هفته جاری بیش از سه هزار و 450 میلیارد ریال به حوزه کشاورزی این استان خسارت وارد کرده است.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا،  «مجید آنجفی» افزود: این میزان خسارت گمانه زنی اولیه است و به دلیل اینکه هنوز بخش هایی از استان درگیر عوارض ناشی از سیلاب است امکان ارزیابی نهایی و اعلام سریع همه خسارت ها در زیربخش های کشاورزی وجود ندارد که این مهم در روزهای آینده اعلام می شود. 
وی ادامه داد: در ارزیابی های کلی در پی بارش های شدید و جاری شدن سیلاب بخش های مختلف زراعت، باغ ها، قنات ها و چاه های کشاورزی و تاسیسات آبزی پروری استان آسیب های بسیار دیده اند. 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی یاد آور شد: وقوع سیلاب هفته جارری همچنین خسارت هایی در بخش دام و طیور استان نیز به همراه داشته است که با توجه به پراکندگی دامداری ها در روستاها و شهرستان ها برآورد نهایی این خسارت ها در حال انجام بوده و به زودی اعلام می شود. 
استان مرکزی به عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی، چهارمین قطب صنعت کشور محسوب می شود و در زمینه تنوع تولیدات صنعتی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است. 
این استان با وجود صنعتی بودن در زمره 10 استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که 90 هزار بهره بردار شامل 20 درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند. 
670 هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و 2 دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می شود. 
این استان رتبه چهارم تولید بچه ماهی قزل آلا، رتبه اول در تنوع تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم تولید گل ها شاخه بریده، رتبه سوم در تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم سطح زیر کشت و تولید انار کشور، رتبه ششم تولید پسته، مقام هشتم تولید گل محمدی، مقام نهم در تولید انگور، رتبه سوم در تولید لوبیا و رتبه پنجم در تولید جو را به خود اختصاص داده است. 
استقرار ایستگاه انار ساوه، پژوهشکده گل و گیاهان زینتی محلات، ایستگاه ملی تحقیقات لوبیای خمین، وجود شعبه ششم تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، وجود ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی نیز از ظرفیت های علمی و تحقیقاتی استان مرکزی است. 
سه هزار و 600 رشته قنات در استان مرکزی وجود دارد. 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «پولی و مالی، بانک، بورس، بیمه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  یک کارشناس اقتصادی معتقد است به جای منطقه‌ای شدن دستمزد باید به سمت یکسان‌سازی دستمزد و برقراری عدالت در مناطق روستایی و شهری رفت. وی پلکانی شدن حداقل دستمزد کارگران در سال آینده را پیشنهاد کرد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها