دستورالعمل بازار پایه فرابورس اصلاح می‌شود | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

دستورالعمل بازار پایه فرابورس اصلاح می‌شود

  • یکشنبه 31 شهریور 1398 15:08
  • شناسه 39573
دستورالعمل بازار پایه فرابورس اصلاح می‌شود

مدیرعامل فرابورس با اشاره به این که شمار حراج‌ها یا دامنه نوسان نمادهای بازار پایه را تا دو برابر و تا سقف ۵ درصد اضافه می‌کنیم تا بازار به تعادل برسد گفت: به همه سهامداران این بازار اطمینان می‌دهم که نگران شرایط فعلی و هیجانی کنونی نباشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا به نقل از خبرگزاری صدا و سیما امیر هامونی گفت: برخی نماد‌ها در زمان حاضر با صف خرید و فروش مواجه است و طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته براساس ظرفیت‌هایی که قوانین جدید دارد تعداد حراج‌ها یا دامنه نوسان را تا دو برابر و تا سقف 5 درصد اضافه می‌کنیم تا بازار به تعادل برسد.

مدیرعامل فرابورس براساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته اطلاع رسانی می‌کنیم تا با افزایش تعداد حراج‌ها یا دامنه نوسان، صف خرید و فروش بازار را شاهد نباشیم و بازار به تعادل خود برسد.

وی ادامه داد: من به همه سهامداران و کسانی که در بازار پایه فعال هستند اطمینان می‌دهم که نگران شرایط فعلی و شرایط هیجانی به وجود آمده در برخی گروه‌های تلگرامی نباشند و با توجه به اقداماتی که صورت می‌گیرد ما از این شرایط عبور کرده و به تعادل مورد نظر بازار خواهیم رسید.

هامونی افزود: از تمامی سهامداران که در بازار پایه فعال هستند برگه ریسکی با امضا دریافت می‌شود تا سهامداران با آگاهی وارد این بازار شوند.

وی ادامه داد: قرار نیست با دامنه نوسان‌های دو تا سه درصد که اعمال شده، سود شرکت‌ها کم شود و قیمت سهام شرکت‌ها بالا یا پایین رود و در صورتی که سهمی واقعا ارزنده باشد و ظرفیت رشد را داشته باشد با همین دامنه نوسان سه درصدی هم می‌توان در طول یک سال تا 460 درصد رشد کند، زیرا دامنه نوسان در حال حاضر پویا است.

مدیرعامل فرابورس گفت: اینکه گفته می‌شود مقررات جدید بازار پایه محدود کننده است، این طور نبوده و این مقررات جدید هشدار دهنده است و به سهامدار هشدار می‌دهد اگر معامله‌ای انجام می‌دهد آگاه باشد که دامنه نوسان به صورت پویا تغییر می‌کند و هر شرکتی مجاز نیست که دامنه نوسان خود را به هر میزان که می‌خواهد بالا و پایین ببرد.

هامونی در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود بخشی از نقدینگی این بازار با مقررات جدید به بازار بورس منتقل شده است گفت: این صحبت را قبول دارم که بخشی از نقدینگی به بازار بورس منتقل شده، اما بازار پایه مستقل از بازار‌های دیگر بازار سرمایه نبوده و بازیگران خودش را دارد.

وی افزود: بازیگران بازار پایه در حال متنوع کردن سبد (پرتفوی) خودشان هستند و بعضی از سهامداران که فقط تک سهم خریداری می‌کردند در حال حاضر به سهم‌های دیگر ورود پیدا کردند و این امر به کاهش ریسک بازار کمک می‌کند.

مدیرعامل فرابورس خاطرنشان کرد:، اما باید این نکته را در نظر داشته باشیم که نقدینگی وارد شده به بازار بورس فقط از بازار پایه فرابورس نبوده و بخشی از نقدینگی بازار پایه به بازار بورس وارد شده است.

خرید و فروش سهام عدالت از طریق فرابورس

مدیرعامل فرابورس گفت: از طرف سازمان بورس، از بورس و فرابورس خواسته شده بود مبنی بر اینکه این دو شرکت نرم افزار‌ها و مقررات خود را برای ورود به سهام عدالت آماده کنند.

وی ادامه داد: فرابورس آمادگی کامل خود را برای ورود به سهام عدالت اعلام کرد و در صورتی که این نامه به فرابورس ابلاغ شود، حداکثر در دو ماه فرابورس آمادگی کامل اجرا کردن آن را دارد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما هامونی اضافه کرد: این موضوع هنوز ابلاغ رسمی نشده و در حال بررسی است.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «پولی و مالی، بانک، بورس، بیمه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها