معرفی «نشان پرداخت» و «نشان بانک»؛ حركت بانک ملی و آپ برای بانکداری دیجیتال | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

معرفی «نشان پرداخت» و «نشان بانک»؛ حركت بانک ملی و آپ برای بانکداری دیجیتال

 • جمعه 04 بهمن 1398 19:18
 • شناسه 41022
معرفی «نشان پرداخت» و «نشان بانک»؛ حركت بانک ملی و آپ برای بانکداری دیجیتال

آپ و بانک ملی از محصولات «نشان بانک» و «نشان پرداخت» رونمایی کردند؛ دو محصولی که به باور مدیران دو مجموعه، می‌تواند گامی بزرگ به سمت بانکداری دیجیتال باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا  نشست مطبوعاتی آپ و بانکی ملی در رویداد «ملی شو ۳» (رونمایی از فناوری‌های بانک ملی) برگزار شد و در آن از «نشان بانک» و «نشان پرداخت» رونمایی شد؛ دو محصولی که بانکداری را به گوشی موبایل مشتریان می‌آورند.

در این رویداد، «مسعود خاتونی» معاون فناوری اطلاعات و شبکه ارتباطات بانک ملی ایران با تاکید بر اینکه دو کلمه آشنا در کنار هم قرار گرفته‌اند تا یک محصول جدید و نوین را خلق کنند، گفت: «سه دهه است که بانک‌ها به حوزه بانکداری الکترونیکی روی آورده‌اند؛ دهه اول دوران اتوماسیون بود و دهه دوم ورود به فضای بیرون شعبه و دهه سوم متعلق به دوران هوشمندسازی بود. دوران چهارم که الان در آن به سر می‌بریم دوران اقتصاد دیجیتال و بانکداری دیجیتال است و نشان بانک و نشان پرداخت آغاز گام اصلی این دوره است.»

«نشان پرداخت» یک روش دریافت و پرداخت پول است که در آن شما بدون نیاز به دستگاه کارتخوان، کارت بانکی و حتی پول نقد تراکنش خود را انجام خواهید داد. از سوی دیگر «نشان بانک» به مشتری اجازه می دهد در یک فضای مجازی، حضور خود را در شعبه بانک تجربه کرده و امور بانکی را خودش مدیریت کند.

 

به گفته خاتونی، بانک ملی هدفی را نشانه گرفته و نشان پرداخت همان هدف است؛ هدفی که می‌خواهد اپلیکیشن‌های بانکی را به مرحله‌ای جدید ببرد. خاتونی تاکید دارد که امروز حدود ۸۷ درصد تراکنش‌ها به صورت غیرحضوری است و ۱۳ درصد کارها در داخل شعبات صورت می‌گیرد و نشان بانک می‌خواهد این آمار سیزده درصدی را کاهش دهد:

«در کنار همه ابزارهای الکترونیکی که بانک ملی تدارک دیده، نشان پرداخت می‌خواهد امور بانکی چون نیاز به دسته چک، افتتاح حساب و دیگر کارها را به صورت آنلاین و با امنیت کامل انجام دهد. در واقع همه امور و فرایندی که مستلزم حضور مشتری در بانک است تحت نشان بانک در طول هفته و به طور ۲۴ ساعته در گوشی مشتری خواهد بود.»

خاتونی تاکید دارد که در این حالت مشتری خودش رییس و معاون شعبه است. معاون فناوری اطلاعات و شبکه ارتباطات بانک ملی ایران می‌گوید که آنها هیچ مدل درآمدزایی خاصی برای این ویژگی در نظر نگرفته‌اند و آن را نوعی خدمت ملی می‌دانند؛ همانطور که برای کارت به کارت آنلاین (که برای بار اول توسط بانک ملی ایجاد شد) درآمدزایی در نظر نداشتند.

خاتونی به تعداد کارتخوان‌های موجود در کشور اشاره کرد و گفت: «بیش از ۷ میلیون کارتخوان در کشور داریم که ۱۱ میلیارد در کشور ارزبری دارند. ما می‌خواهیم این فضا را تغییر دهیم.»

در نشان بانک و نشان پرداخت، از ابزارهای احزار هویتی مانند ثبت احوال و سامانه شاهکار استفاده می‌شود و«مهدی شهیدی» قائم‌مقام مدیرعامل شرکت آسان ‌پرداخت تاکید دارد که این موارد امنیتی به زودی در آپ به درجه بالاتری خواهند رسید چرا که خدمات داخل اپلیکیشن تبدیل به خدماتی حیاتی شده که باید با اطمینان بیشتری صورت پذیرند. او با اشاره به ششصد هزار پذیرنده در سراسر کشور که نشان پرداخت را پذیرش می‌کنند گفت که نشان پرداخت یک دستگاه پوز برای هر ایرانی است که در گوشی او قرار دارد.

به گفته شهیدی آنها می‌توانند همکاری صورت گرفته با بانک ملی که از طریق اپ ایجاد شده را با هر بانک دیگری در کشور نیز پیاده سازی کنند و نوید این موضوع را می‌دهد که در صورت همکاری بانک‌ها، گستره این خدمات بیشتر و بیشتر خواهد شد. شهیدی معتقد است که در خدمات بانکی آپ احراز هویت واقعی انجام می‌شود و می‌گوید که امنیت این اپلیکیشن در روزهای آتی بیشتر خواهد شد: «شاید از مشترک بخواهیم که اینترنت وای‌فای را قطع کند و روی دیتا برود. ما باید مطمئن باشیم که سرویس را درست و به شخص درستی ارائه می‌کنیم.»

شهیدی می‌گوید که نمی‌تواند ابعاد تجاری این همکاری را باز کند ولی منکر این موضوع نمی‌شود که این همکاری برای دو طرف منافعی در بر دارد: «برخلاف کارت به کارت که دو سال است در آپ کار می‌کند و هیچ سودی برای ما به همراه نداشته؛ این قابلیت مدل‌های درآمدزایی خاصی برایمان دارد هر چند بیشتر از آن به فکر اعتباری هستیم که با این فرایند به دست می‌آوریم. ما دوست داریم هر ایرانی یک حساب فعال بانکی ملی داشته باشد و برای رسیدن به این امر مستقیم تبلیغ نمی‌کنیم، بلکه خدماتی را ارائه می‌دهیم که جمعیت را به سمت استفاده از حساب‌های این بانک ببرد.»

 

«بهرنگ فاطمی» معاون فروش آپ نیز با اشاره به این موضوع که نشان پرداخت و نشان بانک می‌توانند بانکداری خرد را در دست بگیرند تاکید می‌کند که این پلتفرم می‌تواند در کل شبکه بانکی کشور تحقق یابد. فاطمی همچنین می‌گوید اگر در هنگام کار با این دو محصول با خطا مواجه شویم، به این سبب است که به هر دلیلی مساله مهم احراز هویت برای آپ عملی نشده است.

مسئولان آپ در پاسخ به این سوال دیجیاتو. مبنی بر اینکه آیا احراز هویت فقط با تطابق سیم‌کارت و گوشی عملیاتی خواهد شد یا خیر می‌گویند: «مساله احراز هویت مساله خطرناکی است و برای آنکه بتوانیم به احراز هویت واقعی و صد در صدی دست یابیم؛ بعد از پر کردن فرم‌های اولیه در نشان بانک به مشتری می‌گوییم که یک بار برای همیشه مراجعه حضوری به بانک داشته باشد تا مبادا مشکلی پیش بیاید. این اتفاق یک بار فقط رخ خواهد داد و به خاطر امنیت خود مشتری خواهد بود.»

در همین راستا معاون فناوری اطلاعات و شبکه ارتباطات بانک ملی ایران به دیجیاتو می‌گوید که مشتریان می‌توانند در ساعات اداری به بانک‌ها مراجعه کنند و در ساعات غیر اداری به کیوسک‌های بانک ملی و اطمینان خاطر می‌دهد که این فرایند یک بار تکرار خواهد شد و پس از آن همه امور مبتنی بر وب خواهد بود.

 

به گزارش دیجیاتو، در ادامه این مراسم وزیر اقتصاد کشورمان نیز از خدمات بانک ملی در راستای تحقق بانکداری دیجیتال تقدیر و تشکر نمود و گفت: «کوتاه کردن مسیر دستیابی به این مهم بدون به کارگیری فناوری های نوین میسر نخواهد بود. باید دانش بنیان کردن و بهره مندی از فناوری های نوین در کنار تامین مالی در این مسیر مورد توجه باشد. بانک ملی ایران به عنوان یکی از بانک های پیشرو در کشور در تمام اقصی نقاط کشور شعبه دارد و این بانک بهترین جا برای همین کار است.»

به گفته «فرهاد دژپسند» اگر از اقتصاد هوشمند استفاده شود 20 تا 25 درصد هزینه های بانکداری و 13 درصد هزینه های خلق محصولات مالی جدید کاهش می‌یابد و در مقابل بانک های بهره مند از اقتصاد هوشمند با رشد 17 درصدی درآمد مواجه خواهد شد.

گفتنیست در این همایش جدا از محصولات نشان پرداخت و نشان بانک از دو محصول جدید دیگر بانک ملی با نام «نئو همراه بام» (نسخه جدید با ویژگی‌ها و طراحی مدرن سامانه بام) و «هپ» (محصول آموزش محور کودکان بانک ملی) نیز رونمایی شد.

 

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «پولی و مالی، بانک، بورس، بیمه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها

 • افزایش جمعیت دام مولد و تولیدات دامی در 2 سال اخیر

  افزایش جمعیت دام مولد و تولیدات دامی در 2 سال اخیر

  معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: از سال ۱۳۹۶ تاکنون، نه‌تنها هیچ‌گونه کاهشی در جمعیت دام کشور گزارش نشده، بلکه افزایش جمعیت را در دام مولد و تولیدات دامی داشته‌ایم.

 • تولید و صادرات ماءالشعیر در کارخانه دانژه آریا

  تولید و صادرات ماءالشعیر در کارخانه دانژه آریا

  مدیر کارخانه دانژه آریا در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت:مجموعه کارخانه دانژه آریا تلاش دارد با وجود کمبودها مواد اولیه را تولید و محصولات نهایی خود را به جز عرضه در بازار به کشورهای دیگر هم صادر کند.

 • مجلس یازدهم باید در نظارت قوی باشد

  مجلس یازدهم باید در نظارت قوی باشد

  عضو هیئت مدیره انجمن صنفی طلا و جواهر در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: نمایندگان مجلس 4 سال فرصت دارند که در این فرصت باید چالش‌های اشتغال را برطرف کنند و باید در بخش نظارت بهتر عمل کنیم.

 • نمایندگان مجلس یازدهم قوانین دست و پاگیر گردشگری را اصلاح کنند

  نمایندگان مجلس یازدهم قوانین دست و پاگیر گردشگری را اصلاح کنند

  رئیس کمیسیون گردشگری اتاق ایران در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: قوانینی در صنعت گردشگری وجود دارد که فقط سد راه می کند از مجلس یازدهم انتظار داریم برای برطرف شدن این قوانین قدم بردارد.

 • تولید نجات دهنده اقتصاد کشور است

  تولید نجات دهنده اقتصاد کشور است

  دبیرکل انجمن نساجی ایران در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: ما باید با یادآوری فرمایش امام که مجلس در راس امور است به اصلح ترنی افراد رای دهیم تا بتوانند در آینده برای بدنه ی تولید ما هم اثرگذار باشند.

 • نمایندگان مجلس باید خلاءهای بین قانون و عمل به قانون را برطرف کنند

  نمایندگان مجلس باید خلاءهای بین قانون و عمل به قانون را برطرف کنند

  قائم مقام گروه تولیدی عالیس در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت:فاصله بین قانون و عمل به قانون خلاء ایست که تولیدکنندگان را آزار می‌دهد و نمایندگان مجلس باید شرایط تولید را ساماندهی کنند و ارتباط‌های بانک‌ها با تولید را تسهیل کنند.

 • مجلس یازدهم جایگاه فرش ایرانی را دریابد

  مجلس یازدهم جایگاه فرش ایرانی را دریابد

  رئیس اتحادیه فرش دستباف کشور در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: نمایندگان مجلس باید مشخص کنند که فرش دستباف چه جایگاهی دارد و بودجه اختصاصی به آن تعلق گیرد.

 • مجلس قدرتمند می تواند مشکلات بخش تولید را از بین ببرد

  مجلس قدرتمند می تواند مشکلات بخش تولید را از بین ببرد

  عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان قارچ خوراکی کشور در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: وجود تعدد در قوانین و دست و پاگیر بدن آنها یکی از آسیب های حوزه تولید است که از مجلس یازدهم توقع داریم در این راستا گام های موثری بردارند.

 • نقش مهم مجلس در تنظیم بازار

  نقش مهم مجلس در تنظیم بازار

  یک فعال اقتصادی در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: از نمایندگان مجلس یازدهم تقاضا داریم تا قوانین را تغییر دهند و بحث‌های تنظیم بازار و تولید را در کشور تخصصی کنند.

 • نماینده های مجلس باید آموزش مسائل مهم اقتصادی را ببینند

  نماینده های مجلس باید آموزش مسائل مهم اقتصادی را ببینند

  رییس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی ایران در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: لازم است نماینده ها قبل از ورود به مجلس در مورد موضوعات مختلف اقتصادی آموزش ببینند تا بتوانند با دانش بیشتری به مسائل تخصصی اقتصاد ورود کند.

 • مجلس یازدهم باید مجلس اقتصادی باشد

  مجلس یازدهم باید مجلس اقتصادی باشد

  رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی تولید کنندگان نوشت افزار کشور در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا با بیان اینکه تولیدکنندگان ایرانی توان تامین کامل نیازهای بازار را دارند گفت: مجلس یازدهم باید مجلسی اقتصادی باشد تا بتواند با الویت حمایت از تولید کشور رونق تولید را به اقتصاد برگرداند.

 • پالایش قوانین مهمترین وظیفه مجلس

  پالایش قوانین مهمترین وظیفه مجلس

  مدیرمسئول روزنامه جهان اقتصاد در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: مجلس رکن اصلی یک نظام است و باید با پالایش قوانین گذشته بررسی کند تا به امروز هر قانونی چه فایده ای داشته، تا بتوانند در صورت نیاز قوانین را بروز و یا مجددا تصویب کنند.

 • تامین ۵۱ قطعه ایران‌خودرو، با همکاری شرکت‌های دانش بنیان

  تامین ۵۱ قطعه ایران‌خودرو، با همکاری شرکت‌های دانش بنیان

  به گفته مدیرعامل ایران‌خودرو، سیاست‌هایی در ایران‌خودرو در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان تدوین شده که تاکنون منجر به تولید و تامین ۵۱ قطعه و ماده اولیه این گروه از داخل کشور شده است.

 • با افتخار کالای ایرانی بخریم نه از روی اجبار

  با افتخار کالای ایرانی بخریم نه از روی اجبار

  معاون امور بازرگانی شرکت امرسان در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: مردم کشور ما باید با افتخار کالای ایرانی بخرند نه از روی اجبار ، امروز تولیدات ما به بهترین برندهای دنیا در حال رقابت است.

 • مجلس آینده می تواند فضای کارآفرینی را بهبود ببخشد

  مجلس آینده می تواند فضای کارآفرینی را بهبود ببخشد

  یک فعال اقتصادی در گفت و گو با برنامه تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: مجلس آینده باید طرح هایی بدهد که فضای کارآفرینی را بهبود ببخشد. دولت نیز باید لوایح کارشناسی در حوزه اشتغالزایی را به مجلس ارائه کند.

 • ماموریت مجلس آینده، اصلاح مسیر بانکداری است

  ماموریت مجلس آینده، اصلاح مسیر بانکداری است

  کارشناس حوزه بانکداری در گفت و گو با برنامه تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: وضعیت بانک های کشور باید از حالت بنگاه داری درآمده و به سمت بنگاه سازی و کمک به فعالیت های اقتصادی برود.

 • عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی 1 اسفند

  عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی 1 اسفند

  روزنامه های اقتصادی امروز به مسائلی همچون ترخیص کالاهای لوکس و مصرفی، مطالبه ی مردم از مجلس یازدهم،مجلس قوی زمینه ساز اقتصادقوی، کلاهای محبوس در راه بازار و ... پرداختند.

 • واگذاری سهام کیش ایر

  واگذاری سهام کیش ایر

  عضو هیات مدیره و معاون اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش از آماده‌سازی کیش ایر برای واگذاری بخشی از سهام آن در بازار سهام خبر داد.

 • صندوق های قرض الحسنه اشتغال زایی در خدمت کارآفرینی

  صندوق های قرض الحسنه اشتغال زایی در خدمت کارآفرینی

  مدیر آموزش، اشتغال و کارآفرینی سازمان بسیج سازندگی استان تهران در گفت و گو با برنامه تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: صندوق های قرض الحسنه اشتغال زایی می تواند کارآفرینی و اشتغال در کشور را توسعه دهد

 • چرا امتیازدهی مسافران به رانندگان اسنپ مهم است؟

  چرا امتیازدهی مسافران به رانندگان اسنپ مهم است؟

  سامانه اسنپ اعلام کرده که بیش از نیمی از سفرهای انجام شده در این سامانه فاقد امتیازدهی مشتریان هستند و با ذکر این نکته که مشارکت هر چه بیشتر کاربران در این سرویس امتیازدهی می‌تواند به بهبود خدمات سفرها کمک کند تاکید کرده که این امتیازها راهنمای تیم پشتیبانی مسافرین خواهند بود.

 • صادرکنندگان خرما بخوانند!

  صادرکنندگان خرما بخوانند!

  رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: صادرات خرما از تاریخ ۱۵ فروردین تا ۳۱ اردیبهشت سال ۹۹ مشمول عوارض صادراتی است.

 • دانش‌بنیان‌های ایرانی به اوراسیا سفر می‌کنند

  دانش‌بنیان‌های ایرانی به اوراسیا سفر می‌کنند

  دانش‌بنیان‌ها با حمایت مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ۱۲ تا ۱۶ اسفندماه امسال راهی قاره اوراسیا می‌شوند تا در مذاکرات رو در رو با شرکت‌های تجاری این منطقه جغرافیایی، بازاری برای محصولات خود ایجاد کنند.

 • تصویب حذف ۴ صفر پول ملی در کمیسیون اقتصادی مجلس

  تصویب حذف ۴ صفر پول ملی در کمیسیون اقتصادی مجلس

  لایحه اصلاح ماده یک قانون پولی و بانکی کشور برای حذف چهار صفر از واحد پول ملی درکمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شده که با تصویب نهایی در صحن مجلس، بانک مرکزی موظف است در مدت دو سال مقدمات اجرای این قانون را فراهم سازد.

 • ریگ های یلان

  ریگ های یلان

  منطقه ریگ های یلان ، بی نظیر ترین منطقه کویری کره زمین دربین سه استان کرمان ، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی قرارگرفته و فاقد پوشش گیاهی است.

 • روستای بیدخوان

  روستای بیدخوان

  روستای بیدخوان در شهرستان بردسیر یکی از شهرستان های با پتانسیل بالای کشاورزی صنعتی و گردشگری است که  پیشینه ای كهن و قدمتی دیرینه دارد.

 • آتشکده بداغ آباد

  آتشکده بداغ آباد

  در محل باغچه بداغ آباد در سال ۱۰۱۴ قمری آتشکده ای با دستور شاه عباس صفوی ساخته شد که درنهایت ویران شد و هم اکنون آتشکده زرتشتیان کرمان در خیابان زریسف این شهر قرار گرفته است و هم چنان دایر است.

 • کوه علم شاه

  کوه علم شاه

  کوه جبال بارز که به علم شاه معروف است با ارتفاع ۳۷۳۴ متر از سطح دریا در ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر جیرفت و در سلسله کوههای جبال بارز واقع گردیده است.

 • باغ دیلمقانی

  باغ دیلمقانی

  باغ دیلمقانی در خیابان زریسف کرمان قرار دارد و امروز به عنوان پرورشگاه دیلمقانی از آن استفاده می شود.این باغ از یادگارهای دیلمقانی تاجر آذربایجانی مقیم کرمان است که به صنعت فرش رونق خاصی بخشید و سرانجام در راه زرند بدست بدخواهانش به قتل رسید.

 • تشکلات کارگری یک نماینده ثابت در مجلس می خواهد

  تشکلات کارگری یک نماینده ثابت در مجلس می خواهد

  عضو هیئت مدیره کانون عالی کارگران در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت:تشکیلات کارگری حداقل باید یک نماینده‌ای را به صورت ثابت در مجلس شورای اسلامی داشته باشد تا بتواند به صورت منظم به مشکلات این قشر از مردم به موقع رسیدگی کند.

 • اقتصاد مهمترین رکن مجلس آینده باشد/ اقتصاد ما به سردار سلیمانی ها نیاز دارد

  اقتصاد مهمترین رکن مجلس آینده باشد/ اقتصاد ما به سردار سلیمانی ها نیاز دارد

  دکتر ملکی کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: باتوجه به اینکه مردم نقش تعیین کننده ای در انتخاب یک نماینده اصلح برای ورود به مجلس را دارد. نمایندگان مردم هم باید در مجلس آینده بحث اقتصاد را در الویت برنامه های خود قرار دهند.