«جهش تولید» با تامین مالی از طریق بازار سرمایه | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

«جهش تولید» با تامین مالی از طریق بازار سرمایه

 • یکشنبه 10 فروردین 1399 11:00
 • شناسه 42346
«جهش تولید» با تامین مالی از طریق بازار سرمایه

مدیر عامل بورس انرژی ایران بحث تامین مالی را به عنوان اصلی‌ترین گلوگاه در فعالیت‌های تولیدی دانست و گفت: جهش تولید زمانی امکانپذیر می‌شود که صنایع مختلف به سهولت قادر به استفاده منابع مالی از طریق بازار سرمایه باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا «سید علی حسینی» در گفت و گو با  ایرنا به نقش بازار سرمایه در تحقق شعار «جهش تولید» اشاره کرد و افزود: یکی از مهمترین کارکردهای بازار سرمایه بحث تامین مالی برای صنایع مختلف است؛ از این‌رو در صورت برخورداری صنایع از نقدینگی کافی، شرکت ها می‌توانند اقدامات زیادی در راستای جهش تولید انجام دهند.

وی با بیان اینکه در چند سال اخیر برخی از صنایع بدلیل وجود مشکلاتی از حداکثر توان خود برای تولید استفاده نکرده‌اند، افزود: اگر صنایع مختلف به سهولت قادر به استفاده منابع مالی از طریق بازار سرمایه باشند می‌توانند ظرفیت‌های بدون استفاده خود را در تولید به کار گیرند.

مدیر عامل بورس انرژی اظهار داشت: بازار سرمایه نقش خود را در تحقق شعار ملی امسال به خوبی انجام خواهد داد.

برنامه‌های بورس انرژی در تحقق شعار سال ۹۹

حسینی به برنامه‌های بورس انرژی در سال ۹۹ برای تحقق شعار جهش تولید اشاره کرد و افزود: ارائه خدمات در بورس انرژی تابع یک سری از موئلفه‌هاست و سعی داریم با تقویت این موئلفه‌ها در تحقق شعار سال ۹۹ سهیم باشیم.

مدیر عامل بورس انرژی اظهار داشت: علاوه بر پیگیری انتشار اوراق مالی اسلامی و کمک به تامین مالی صنایع فعال در بخش انرژی، یکی از اولویت‌های بورس انرژی افزایش عرضه آن دسته از حامل‌های انرژی است که به عنوان خوراک مورد استفاده شرکت‌های داخلی هستند تا خریداران به سهولت قادر به تامین خوراک مورد نیاز خود باشند.

وی با بیان اینکه افزایش تعداد خریداران از دیگر اقداماتی است که باید در دستور کار قرار گیرد، افزود: سال گذشته شاهد افزایش تعداد خریداران داخلی و خارجی در این بازار بودیم و در سال جدید سعی خواهیم کرد تا خریداران بیشتری را جذب این بازار کنیم و به طیف بیشتری از خریداران خدمات ارائه دهیم.

حسینی ادامه داد: اکنون در حال تلاش برای پذیرش محصولات جدید در این بازار هستیم، در این زمینه در اواخر سال گذشته الکل صنعتی را پذیرش کردیم که امیدواریم از امسال عرضه آن آغاز شود.

وی  پذیرش تولیدکنندگان جدید را به عنوان اقدام دیگر بورس انرژی در سال جهش تولید مطرح کرد و گفت: طیف وسیعی از پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های بزرگ، شرکت‌های پایین دستی کوچک و متوسط می‌توانند جزو عرضه کنندگان در بورس انرژی باشند و سعی خواهیم کرد از این طرق عرضه کنندگان بیشتری را جذب بورس انرژی کنیم.

حسینی شبکه بازاریابی و فروش در بازار سرمایه را متکی به تعداد کارگزاران و ایستگاه‌های کارگزاری دانست و گفت: تلاش خواهیم کرد تا در سال ۹۹ کارگزاران جدیدی را به عضویت خود بگیریم و در صورتی که کارگزاران فعلی علاقمند به ایجاد ایستگاه‌های جدید کاری باشند با آنها همکاری خواهیم کرد تا نقاط تعامل خود  با خریداران را افزایش دهیم.

مدیر عامل بورس انرژی ایران ضعف در هماهنگی و همکاری را به عنوان مهمترین چالش بالقوه در تحقق  شعار سال جاری و سال های گذشته مطرح کرد و گفت: هماهنگی در فعالیت همه دستگاه‌های ذی ربط و پایش مستمر نهادهای سیاستگزار و ناظر ، لازمه تحقق شعار جهش تولید است تا فعالیت‌ها با هماهنگی و انسجام کامل پیگیری شود و منتج به نتیجه شود.

وی با اشاره به اینکه گاهی در ایران از ضعف هماهنگی و همکاری رنج  می بریم که امیدواریم در حوزه اقتصاد این چالش به حداقل برسد، گفت: بازار سرمایه باید بتواند از طریق همکاری و هماهنگی مستمر با دستگاه‌های ذی ربط مانند بانک مرکزی ، سازمان خصوصی سازی، وزارت اقتصاد، وزارت نفت ، وزارت صنایع ، وزارت نیرو وسایر دستگاه ها زمینه تحقق این شعار را فراهم کند.

حسینی تاکیدکرد: شعارهایی که از سوی رهبر معظم انقلاب تعیین می شود نباید محدود به یک سال باشد بلکه باید رونق تولید و جهش تولید به صورت پایدار و متوازن در کشور ادامه داشته باشد.

مدیر عامل بورس انرژی ایران گفت: اقتصاد ایران از اتکا بر درآمدهای نفتی در حال فاصله گرفتن است و باید بتواند در کوتاهترین زمان ممکن درآمدهای جدیدی را جایگزین کند.

وی با بیان اینکه ایران در برخی از حوزه‌ها از پتانسیل تولید و صادرات بسیار بالایی برخوردار است، افزود: صنایعی مانند صنعت غذایی، سلولزی، شوینده ، معدنی،پالایشی  ، پتروشیمی، فلزی و لوازم خانگی، از این ظرفیت برخوردارند و می‌توان با بهره وری بیشتر، این بخش ها را  جایگزین درآمدهای نفتی کرد و از این طریق با چالش هایی که در اقتصاد کشور با آن مواجه هستیم به سرعت و با موفقیت عبور کنیم.

 

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «پولی و مالی، بانک، بورس، بیمه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • پشت صحنه برنامه چشم انداز، معرفی بخش مخاطبان سایت

  گفتانه

  پشت صحنه برنامه چشم انداز، معرفی بخش مخاطبان سایت (7)

  پشت صحنه برنامه چشم انداز اقتصاد، پیام تصویری مهرافزار، مدیریت پارچه سرای ایلکار، پیام صوتی مخاطب، معرفی بخش مخاطبان سایت و... بخشهای برنامه این هفته را تشکیل می دهند.

 • تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد (529)

  کشت پنبه در کشور، بررسی نقل و انتقالات صوری در مسکن مهر پردیس، چالش های زنبورداران کشور، اخبار اقتصادی روز: شاخص بورس دوباره به زیر یک میلیون برگشت، پنجمین نفتکش ایرانی امروز وارد آبهای ونزوئلا می‌شود تحریریه اقتصاد ساعت 16 یک شنبه 11 خرداد

 • تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد (528)

  کشت پنبه در کشور، آخرین اخبار پلیس امنیت اقتصادی، ارزش روز سهام عدالت، ، اخبار اقتصادی روز: فروش یکجای 30 درصد از سهام عدالت، پرداخت 15 هزار میلیارد ریال تسهیلات جدید اشتغال پایدار و ... تحریریه اقتصاد ساعت 12یک شنبه 11 خرداد

 • تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد (527)

  ارزش به روز سهام عدالت، تعیین تکلیف دستمزد کارگران، اخبار اقتصادی روز: تولید بیش از 16 هزار خودرو در پارس‌خودرو، قیمت واقعی هر کیلو تخم مرغ 11 هزار تومان، سهام عدالت به‌صورت آنلاین قابل فروش نیست، اتصال ریلی ایران به افغانستان در سال جاری و.... تحریریه اقتصاد ساعت 10 یک شنبه 11 خرداد

 • تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد (526)

  ارزش به روز سهام عدالت، راه اندازی پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار، تعیین تکلیف دستمزد کارگران و اخبار اقتصادی روز/ تحریریه اقتصاد ساعت 16 شنبه 10 خرداد

آخرین خبرها