چشم‌انداز روند معاملات بورس در سال ۹۹ | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

چشم‌انداز روند معاملات بورس در سال ۹۹

 • پنجشنبه 14 فروردین 1399 22:30
 • شناسه 42490
چشم‌انداز روند معاملات بورس در سال ۹۹

بازار سرمایه از سال ٩٦ تحت تاثیر برخی از عوامل مانند تورم و افزایش نرخ ارز وارد فاز صعودی شد که این روند تا پایان سال ٩٨ ادامه داشت، حال فعالان بورس نگران روند معاملات این بازار در سال جدید و مشخص شدن مسیر اصلی این بازار هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا «سیدرضا اعجازی»  در گفت و گو با  ایرنا با تاکید بر اینکه رشد بازار سرمایه در کشور از اواسط سال ۹۶ آغاز و تا پایان سال ۹۸ ادامه‌دار بود، گفت: این اتفاق تحت تاثیر دو عامل درون‌زا و برون‌زا رخ داد؛  توسعه تولید و فروش محصولات شرکت های حاضر در بورس و تغییرات نرخ فروش به واسطه تغییر کیفیت محصولات تولید شده به عنوان عوامل درون‌زا و مسایلی مانند تورم، نرخ ارز و نرخ‌های جهانی به عنوان عوامل برون زا بر روند صعودی بازار سرمایه تاثیرگذار بودند.

این کارشناس اقتصادی، نرخ ارز را به عنوان اصلی‌ترین عامل رشد بازار سرمایه در دو سال اخیر عنوان کرد و افزود: در دو سال گذشته شاهد تعداد محدودی از شرکت‌ها بودیم که به واسطه فعالیت هایی که در دستور کار قرار دادند توسعه پیدا کردند؛  باقی شرکت‌ها به دلیل رشد نرخ ارز با افزایش سودآوری ریالی و رشد ارزش سهام خود در بازار مواجه شدند.

وی با بیان اینکه نرخ دلار در سال‌های ۹۶ تا ۹۸ تحت تأثیر تحریم‌ها، افزایش ریسک‌های سیاسی و وضعیت نابسامان بودجه دولت با رشد چهار برابری همراه شد، گفت: نرخ فروش شرکت‌ها به دلیل تاثیرپذیری از نرخ ارز و دیگر عوامل مانند نرخ‌های جهانی دچار تغییراتی شدند که بر روند اصلی معاملات بازار تاثیرگذار بودند.

این تحلیل‌گر اقتصادی اظهار داشت: به نظر می‌رسد نرخ ارز در کنار عواملی مانند رشد حجم نقدینگی، افزایش تحریم‌ها، بحران صندوق‌های بازنشستگی کشور و کسری بودجه دولت همچنان صعودی باشد.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی‌ها برای متوسط نرخ دلار نیمایی در سال جاری از ۱۴ تا ۱۶ هزار تومان خواهد بود، اظهار داشت: این اتفاق بدان معنا است که نرخ دلار نیمایی در سال ۹۹ نسبت به میانگین قیمتی در سال ۹۸ که ۱۲ هزار تومان بود رشد ۱۷ درصدی را تجربه کند.

اعجازی با تاکید بر اینکه عمده رشد نرخ ارز در داخل کشور به واسطه اثرگذاری تحریم‌ها بر ساختار درآمدی دولت رخ داده است، گفت: هرگونه سیگنال مثبت از کاهش ریسک سیاسی باعث تعدیل نرخ دلار تا محدوده ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان می‌شود که چنین اتفاقی در مراحل اول اثر منفی بر بازار سرمایه می‌گذارد.

ویرشد شاخص بورس در سال ۹۹ را وابسته به قیمت ارز و نرخ‌های جهانی دانست و اظهار داشت: نرخ ارز زمینه رشد بازار سرمایه از سال ۹۶ تا ۹۸ را فراهم کرد؛ بنابراین کاهش نرخ دلار می‌تواند باعث کمرنگ‌تر شدن عامل اصلی رشد این بازار شود.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: تا چند وقت گذشته کاهش نرخ جهانی به واسطه جهش نرخ ارز جبران می‌شد اما زمانی که کاهش نرخ‌های جهانی از حد معقول بیشتر شود، بخش مهمی از اثر و مزیت نرخ ارز خنثی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی دیگر فاکتورهای اثرگذار بر سودآوری شرکت‌ها که تا پیش از این به واسطه رشد نرخ ارز نادیده گرفته می شدند، بیشتر مورد توجه قرار خواهند گرفت و شرکت‌ها با کاهش سودآوری همراه می‌شوند.

اعجازی با بیان اینکه نقدینگی تزریق شده به بازار سرمایه از دیگر عوامل تاثیرگذار بر روند بازار است، گفت: رکود موجود در کسب و کارها و بازارهای موازی به عنوان اصلی‌ترین عوامل در ورود نقدینگی بازار سرمایه محسوب می‌شود.

مدیرعامل کارگزاری اقتصاد بیدار با بیان اینکه ایجاد سیگنال مثبت از کاهش ریسک‌های سیاسی، ‌کمکی در راستای باز شدن قفل رکود در کسب و کارها خواهد بود، گفت: این موضوع می تواند زمینه هدایت سرمایه‌های وارد شده به بازار سرمایه را به بیرون از این بازار فراهم کند.

 وی خاطرنشان کرد: امروز به واسطه شیوع ویروس کرونا یک اتحاد جهانی برای مبارزه با این ویروس شکل گرفته و چند کشور خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران هستند، اما با این حال داده‌های قوی برای لغو ساختاری تحریم در سال ۹۹ مشاهده نشده است.  

اعجازی ادامه داد: خبرهای مخابره شده از بازار جهانی نیز به گونه‌ای است که همگان به بحران کرونا پی برده‌اند و اعتقاد راسخ به زودگذر بودن این بحران دارند، با خبرهای مثبت از کنترل این ویروس دوباره شاهد سیر صعودی بازار جهانی برای رسیدن به نرخ‌های پیش از بحران کرونا خواهیم بود.

 

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «پولی و مالی، بانک، بورس، بیمه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • پشت صحنه برنامه چشم انداز، معرفی بخش مخاطبان سایت

  گفتانه

  پشت صحنه برنامه چشم انداز، معرفی بخش مخاطبان سایت (7)

  پشت صحنه برنامه چشم انداز اقتصاد، پیام تصویری مهرافزار، مدیریت پارچه سرای ایلکار، پیام صوتی مخاطب، معرفی بخش مخاطبان سایت و... بخشهای برنامه این هفته را تشکیل می دهند.

 • تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد (529)

  کشت پنبه در کشور، بررسی نقل و انتقالات صوری در مسکن مهر پردیس، چالش های زنبورداران کشور، اخبار اقتصادی روز: شاخص بورس دوباره به زیر یک میلیون برگشت، پنجمین نفتکش ایرانی امروز وارد آبهای ونزوئلا می‌شود تحریریه اقتصاد ساعت 16 یک شنبه 11 خرداد

 • تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد (528)

  کشت پنبه در کشور، آخرین اخبار پلیس امنیت اقتصادی، ارزش روز سهام عدالت، ، اخبار اقتصادی روز: فروش یکجای 30 درصد از سهام عدالت، پرداخت 15 هزار میلیارد ریال تسهیلات جدید اشتغال پایدار و ... تحریریه اقتصاد ساعت 12یک شنبه 11 خرداد

 • تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد (527)

  ارزش به روز سهام عدالت، تعیین تکلیف دستمزد کارگران، اخبار اقتصادی روز: تولید بیش از 16 هزار خودرو در پارس‌خودرو، قیمت واقعی هر کیلو تخم مرغ 11 هزار تومان، سهام عدالت به‌صورت آنلاین قابل فروش نیست، اتصال ریلی ایران به افغانستان در سال جاری و.... تحریریه اقتصاد ساعت 10 یک شنبه 11 خرداد

 • تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد (526)

  ارزش به روز سهام عدالت، راه اندازی پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار، تعیین تکلیف دستمزد کارگران و اخبار اقتصادی روز/ تحریریه اقتصاد ساعت 16 شنبه 10 خرداد

آخرین خبرها