نقش نظام بانکی در جهش تولید | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

نقش نظام بانکی در جهش تولید

  • پنجشنبه 01 خرداد 1399 00:57
  • شناسه 43478
نقش نظام بانکی در جهش تولید

کارشناسان اقتصادی در گفتگو با برنامه تحریریه اتاق اقتصاد شبکه ایران کالا به بررسی نقش نظام بانکی در جهش تولید و راه کارهای تحقق آن پرداختند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا دکتر ولی الهی کارشناس حوزه بانک و حسین محمودی اصل اقتصاددان با حضور در استدیوی شبکه ایران کالا و در گفت و گو با تحریریه اقتصادی به موضوع نقش نظام بانکی در جهش تولید پرداختند.

شرایطی که امروز در آن زندگی می‌کنیم یک شرایط ویژه است. شیوع ویروس کرونا نه تنها در سطح ایران یا کشورهای منطقه بلکه در تمام کشورهای جهان دستور کار جدیدی را وارد برنامه دولت‌ها کرده است. عالم گیر شدن این ویروس تعهدات دولتها را تغییر داده و اکنون دیگر خیلی از وعده‌های پیشین باید کنار رود تا براساس شرایط موجود بتوانیم تصمیم‌گیری کنیم.

از مشکلات اصلی که این میان هنوز دراقتصاد ایران مشاهده می‌شود مشکلات مربوط به حوزه پولی کشور است.از یک‌سو آن طور که مسئولان دولتی می‌گویند ایران صاحب حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان دارایی منجمد شده است. این میان گفته می‌شود حدود ۵۰ درصد دارایی‌های بانک‌ها منجمد شده و امکان استفاده از آن اکنون وجود ندارد. این یک مشکل غامض در اقتصاد ایران است و باید هر طور شده آن را برطرف کرد تا بتوانیم در روزهای سخت به داد کشور برسیم.

از سوی دیگر میزان نقدینگی در کشور بیش از دو هزار هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود. همان‌طور که بارها کارشناسان اقتصادی گفته‌اند اگر این رقم به سمت بخش تولید کشور برود بخش زیادی از مشکلات حل خواهد شد ولی اگر هم رها شود به بازارهای موازی چون ارز و طلا می‌روند که این نیز مسبب مشکلات بزرگی خواهد شد. درنتیجه باید سیاستگذاری به نحوی باشد که هر چه بیشتر نقدینگی کشور به سمت بخش مولد حرکت کند.

محمودی اصل در ابتدا و در پاسخ به این سوال که با توجه به سوداگری که در بازارهای مختلف تولید وجود دارد آیا نقدینگی به سمت تولید حرکت می کند گفت: ابتدا باید بررسی کنیم که آیا نقدینگی لازم برای نظام تولید را بانک ها می توانند  تامین کنند یا نه و آیا نقدینگی به سمت تولید حرکت خواهد کرد یا نه زیرا اگر حرکت نکند رونق تولید و در پی آن جهش و تولید اتفاق نخواهد افتاد وی ادامه داد برای این منظور باید ناترازی های موجود را ابتدا بررسی کنیم به طور مثال نارضایتی که در بحث واردات داریم و با همه محدودیت ها باز هم تراز واردات  ۲ میلیارد دلار بیشتر از صادرات است از طرفی ناترازی مربوط به حجم نقدینگی و نرخ تولید است.

جهش تولید منابع مالی قوی میخواهد

ولی الهی در ادامه گفت: جهش تولید منابع مالی قوی می‌خواهد و بنابراین نظام بانکی به عنوان یک نظام تامین منبع می تواند مطرح شود اما اگر ما کاری را بکنیم که تا الان میکردیم همین نتایج را می گیریم و اگر بخواهیم نتایج بهتری حاصل کنیم باید کار متفاوتی انجام دهیم این کار متفاوت در حوزه تامین منابع بانکی باید متفاوت‌تر باشد زیرا اولاً این که منابع بانکی هم مانند سایر منابع محدود هستند و اگر نتوانیم روی آنها برنامه ریزی کنیم در راستای جهش تولید قاعدتاً آن ظاری را که داریم برآورده نخواهد شد.

وی ادامه داد: منابع بانکی را اگر به سمت فعالیت‌های کوتاه‌مدت هدایت کنیم قاعدتا احتمال تحقق جهش تولید بیشتر خواهد بود به این معنی که با توجه به اینکه ما واحدهای تولیدی داریم که زیر ظرفیت موجود کار می کنند میدانیم که اکثر این ها از کمبود سرمایه در گردش رنج می‌برند اگر بتوانیم منابع بانکی را به این سمت حمایت از این ها سوق دهیم به طور حتم احتمال کاهش تولید در کوتاه مدت بیشتر است.

 

شما مخاطبان محترم می توانید مشروح صحبت های این کارشناسان اقتصادی را در فایل ویدئویی پیوست برنامه مشاهده کنید.

 

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «پولی و مالی، بانک، بورس، بیمه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها