جدیدترین تحولات بازار سرمایه | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

جدیدترین تحولات بازار سرمایه

  • دوشنبه 13 مرداد 1399 14:02
  • شناسه 44551
جدیدترین تحولات بازار سرمایه

احمدی کارشناس بورس در گفتگو باشبکه ایران کالا از عرضه اولیه تامین سرمایه امین در بورس اوراق بهادار تهران خبر داد.

آقای  احمدی درباره وضع بازار سرمایه در این برهه زمانی افزود: بازار در نیمه دوم تیر ماه روند متعادل تری داشته است . شاخص برای عبور از سقف از دو میلیون واحد چند روز در حال نوسان بود که نشان دهنده سیر عادی و متعادل آن است. اکنون حتی تا حدی در منطقه منفی هم معامله می شود.
سوال: آیا این سرازیر شدن نقدینگی به بازار سرمایه خطرناک است؟
احمدی کارشناس بورس : اقتصاد ما دولتی است و بازار سرمایه ما برای تامین مالی به دولت کمک می کند از طرفی ای تی اف ها تامین مالی شدند . اوراق بهادار با درآمد ثابت (صکوک) این ارزش سرمایه که بالا رفته دولت سهم مالیات منصفانه برای ان درنظر گرفته است. عده ای که می‌گویند بورس با واقعیت های اقتصادی همخوانی ندارد ممکن است در برخی صنایع زیان ده باشیم  اما در صنایع مسی ، کانی های فلزی ، ذوب آهن ، پتروشیمی، سوددهی خوبی دارند . 
وقتی در شرایط تحریم ها واقعا یک سری شرکت ها دارند کار می کنند و از ظرفیت ها داخلی استفاده می کنند.
وی تاکید کرد: بخشی از اقتصاد ما شرایط مناسبی ندارد ( به خاطر تحریم و سوء مدیریت) اما اینطور نیست که کل بازار سرمایه با کل شرایط اقتصاد ما ناهمخوان باشد.
سوال: نام نویسی برای مدیریت سهام عدالت که تا 29 خرداد بوده ، هنوز برخی  شرکت ها تعیین تکلیف نشدند این موضوع چه تبعاتی دارد؟
احمدی کارشناس بورس: ما 30 سرمایه گذاری استانی داریم که  29 شرکت سهام عام است و هنوز یکی از شرکت‌ها سهام عام نشده است. این تعداد باید در بورس پذیرش بشوند . شرکت های سرمایه گذاری تیم مدیریت خوب می خواهد . اگر زیرساخت تایید صلاحیت مدیریت درست نباشد با سیستم قدیمی ممکن است نتواند درست کار کنند. به هر حال این کار دو جنبه دارد، عده ای دیرتر سهامشان را می فروشند و از طرف دیگر هیئت مدیره که قرار است تعیین صلاحیت شوند اتفاق خوبی است.
سوال: قرار بوده از 11 مرداد برای 100 هزار بازنشسته سهام مدیریت ثروت در نظر گرفته بشود. این موضوع چه تاثیری برای بازنشستگان دارد؟
احمدی کارشناس بورس : این سهام نیست بلکه تحت عنوان ای تی اف با اولویت بازنشستگان است . ممکن است برای بازنشستگان تخفیف در نظر بگیرند یا واریز وجوه آن به صورت اقساط بشود اما برای عموم هم آزاد است. 
درباره عرضه های اولیه توضیح دهید؟
احمدی کارشناس بورس : عرضه اولیه یعنی سهم برای اولین بار در بازار درج نماد می شود . برای اینکه جذاب باشد قیمت خوبی برای آن در نظر گرفته می شود که فروخته شود. در این هفته هم عرضه اولیه امین داریم که یکی از تامین سرمایه های بزرگ کشور است. 
چه پیشنهادی برای مردم دارید؟
احمدی کارشناس بورس : مردم باید احتیاط کنند و همه دارایی و وجوهشان را در این بازار نگذارند. فرصتی است که با این بازار آشنا بشوند. دوره های آموزش بروند یاد بگیرند قواعد آنرا یاد بگیرند. در ورود اولیه سرمایه گذاری غیرمستقیم داشته باشند و اخبار بازار سرمایه را از رسانه های عمومی دنبال نکنند.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «پولی و مالی، بانک، بیمه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها