چالش های حقوقی کسب و کار | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

چالش های حقوقی کسب و کار

  • پنجشنبه 23 مرداد 1399 13:07
  • شناسه 44726
چالش های حقوقی کسب و کار

حسینی امامی  کارشناس حقوق کسب و کار در گفتگو با شبکه ایران کالا در پاسخ به اینکه اگر در معامله ای خریدار نتواند چک خود را  در موعد مقرر پرداخت کندآیا فروشنده می تواند فسخ کند یا نه گفت: اراده طرفین معامله در یک کاغذ انشا می شود اگر آنها را لحاظ کنیم اصل آنها هستند .

آقای امامی افزود: اراده شفاهی مورد قبول نیست و باید آن بند وجود داشته باشد و باید قید شده باشد اگر چگ برگشت خورد معامله فسخ می شود یا نه ، پس باید این موارد نوشته شده باشد.
وی گفت: به محض انعقاد عقد، طرفین مالک عوضین می شوند یعنی خریدار صاحب ملک می شود و فروشنده صاحب ثمن آن می شود.
این کارشناس حقوقی تاکید کرد: نخوانده امضا کردن نمی تواند برای دفاع مورد استفاده واقع شود. جهل به قانون رفع مسئولیت نیست.
توصیه های حقوقی برای معامله
حسینی امامی  کارشناس حقوق کسب و کار :
باید هویت فرد را بررسی بکنیم ، مالکیت دارد یا نه ، وکالت دارد یا نه ، نباید عجله کرد، اسناد باید دقیق بررسی شود (الان با اسناد تک برگی جعل کاهش یافته است.)، حدود ملک و جانمایی ملک باید مشخص باشد. همه چیز کامل باید دقت و رصد بشود راستی آزمایی بشود بروند ملک را ببینند.
سوال: اگر چکی فاقد تاریخ باشد آیا خودمان می توانیم برای آن تاریخ بزنیم؟
حسینی امامی  کارشناس حقوق کسب و کار : قانونگذار تکلیفش با چک از ابتدا مشخص نبوده و بعد از چالش های مختلف از سال 82 چک های بدون تاریخ از کیفری خارج شدند و حقوقی هستند. چک روز چک واقعی و کیفری است . چک های مشروط و وعده دار، ضمانت و بدون تاریخ و غیره همه غیرکیفری است.
سوال: تا چه مبلغ چک ها حقوقی هستند و از آن بالاتر کیفری است؟
حسینی امامی  کارشناس حقوق کسب و کار : عدد برای چک ملاک نیست هر چکی می تواند حقوقی یا کیفری باشد.
سوال: چک سفید امضا از لحاظ قانونی چگونه است؟
حسینی امامی  کارشناس حقوق کسب و کار : یکی از خطرناک‌ترین کارها دادن چک سفید امضا است. این چک حقوقی است اما می تواند مورد سو استفاده فراوان قرار بگیرد.


 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «پولی و مالی، بانک، بیمه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها