ادامه رونق بورس با عرضه نمادهای جدید یا بازگشایی نمادهای قدیم | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

ادامه رونق بورس با عرضه نمادهای جدید یا بازگشایی نمادهای قدیم

  • شنبه 02 دی 1396 17:39
  • شناسه 13237
ادامه رونق بورس با عرضه نمادهای جدید یا بازگشایی نمادهای قدیم

نمادهای متوقف شده را بازگشایی کنید، عرضه اولیه سهام پیشکشتان

مدیر عرضه و پذیرش بورس تهران معتقد است در صورت بازگشایی نمادهای متوقف شده، نقدینگی بازار افزایش یافته و همین مسئله سرمایه گذاران را نیز تحریک خواهد کرد اما واقعیت چیز دیگری را نشان می دهد.

کارشناس امور بورس شبکه ایران کالا با بررسی وضعیت بورس و نحوه مدیریت آن کنکاشی را در خبرگزاری های و گفته های مسئولان آغاز کرد که ماحصل آن در زیر ارایه شده است.

مدیر عرضه و پذیرش بورس تهران روز شنبه 2 دی در حالی از عرضه اولیه پنج سهم تا پایان سال خبر داد که برخی از نمادها بیش از یکسال متوقف شده و سرمایه سهامداران نیز بلوکه شده است.

اسماعیل درگاهی امروزدرگفتگو با خبرنگار ایسنا از عرضه سهام پنج شرکت جدید در بورس خبر داد و افزود: « اگر دستورالعمل جدید توقف و بازگشایی نمادها اجرایی شود، این کار می‌تواند پول‌های بلوکه شده را آزاد کند و نقدینگی در بازار بالا رود. البته این موضوع می‌تواند سرمایه‌ گذاران را نیز به نوعی تحریک کند»

مدیر عرضه و پذیرش بورس تهران در حالی از افزایش نقدینگی بازار و تحریک سرمایه گذاران خبر  می دهد که خود سهامداران چنین نظری ندارند،  سهامدارانی که سرمایه و دار و ندارشان بیش از یکسال بلوکه شده و امیدشان برای دریافت سرمایه اولیه ( بدون سود) هر روز کمرنگ تر می شود.

نگاهی به وضعیت بازار سهام به ویژه سهام برخی از بانک ها حاکی از آنست که نمادهای وگردش ( بانک گردشگری)، وپاسار ( بانک پاسارگاد)، وبصادر ( بانک صادرات)، وپارس (بانک پارسیان)، دی (بانک دی)، سمایه (بانک سرمایه)، وزمین (بانک ایران زمین) و ثامن ( موسسه ثامن) از سال گذشته متوقف شده و سرمایه مردم بلوکه شده است. سرمایه ای که اگر در حوزه های دیگری همچون طلا و دلار سرمایه گذاری میشد اکنون بازدهی خوبی را نصیب صاحبانش میکرد.

حال، سهامداران پرشماری مانده اند که این روزها حسرت به دل، شاهد رشد شاخص و رسیدن به رقم 95 هزار هستند.

در کنار سهام های مذکور، نمادهای ونوین (بانک اقتصاد نوین)، وکار (بانک کارآفرین) و  وکوثر(موسسه اعتباری) نیز بیش از 6 ماه متوقف هستند و سهامدارانش هر روز به تابلوی بورس خیره می مانند بلکه سرمایه های شان آزاد شود.

جالب آنکه چنانچه نمادهای بانکی پس از گذشت یکسال بازگشایی شوند کمتر سرمایه گذاری حاضر به خرید سهام آن است چراکه با ریسک بالایی همراه بوده و بلوکه شدن دارایی به علت سوء مدیریت مدیران بانکی و نظارت ناقض سازمان بورس، محتمل است.

وضعیت بورس تهران در هفته های اخیر به گونه ای است که برخی از سهامداران از افزایش ارزش سهام هایشان سرمست شده و فراتر از این، به فکر اخذ سود بیشتر از این بازار هستند ، اما بخش دیگری از سهامداران - که شمارشان قابل توجه است - مغموم هستند و عطای گرفتن سود از این بازار را به لقایش بخشیده اند. آنها به دریافت اصل سرمایه شان هم قانع هستند و قید گرفتن سود از بورس را زده اند.  برای این سهامداران، رسیدن به سرمایه اولیه شان حکم پیروزی را دارد چه رسد به سود مجمع عمومی و ...

بررسی کامنت های سهامداران بانک های مورد اشاره در برخی از شبکه های اجتماعی بورس از افزایش نا امیدی و سرخوردگی آنان، انتقاد شدید از بی توجهی مسئولان به بازگشایی سهام و ایجاد حس بورس گریزی حکایت دارد.

حال با چنین وضعیتی، مشخص نیست که مدیر عرضه و پذیرش بورس تهران بر چه اساس و مبنایی سخن از افزایش نقدینگی و تحریک سرمایه گذاران برای خرید سهام، دارد.

آیا سرمایه گذاری حاضر است نقدینگی خود را در گروهی (گروه بانکی) وارد کند که سابقه بد و ناخوشایندی دارد؟

با این حال سخنان اسماعیل درگاهی ، نمی تواند روزنه امیدی برای سهامداران بخت برگشته باز کند چرا که زیان دیدگان طی ماه های گذشته شاهد خلف وعده مسئولان بورس بوده اند.

وعده های پوچی که سهامداران را امیدوار نکرد

Image result for ‫شاپور محمدی‬‎

طی یکسال گذشته سهامداران نمادهای مذکور، چشم انتظار اظهارنظر مسئولان برای بازگشایی سهام بودند ولی هیچ مسئولی حاضر به پاسخگویی نشد تا اینکه رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در مورخ 7 آبان سالجاری در دیدار مدیران ارکان بازار سرمایه با وزیر امور اقتصادی و دارایی از بازگشت 30 نماد متوقف شده به بورس طی آینده نزدیک خبر داد.

شاپور محمدی در این دیدار گفته بود: « این سازمان مصوبه‌ای در خصوص ۳۰ نماد متوقف بورسی داشته و با اصلاح قوانین، نمادها با ذکر شروطی خاص به زودی بازگشایی می‌شوند»

از وعده این مقام مسئول نزدیک به دو ماه میگذرد ولی از بازگشایی 30 نماد متوقف مانده، هیچ خبری نشد تا کورسوی امید سهامداران به یاس مطلق تبدیل شود.

انتهای پیام/

 

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «پولی و مالی، بانک، بیمه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها