نوسان گیری بلای رشد شاخص بورس، سکوت مسئولان | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

نوسان گیری بلای رشد شاخص بورس، سکوت مسئولان

  • یکشنبه 10 تیر 1397 17:18
  • شناسه 29777
نوسان گیری بلای رشد شاخص بورس، سکوت مسئولان

امروز بار دیگر قیمت‌ها در بورس تهران با کاهش شدیدی مواجه شد به طوری که در نهایت شاخص کل نزدیک ۳۰۰۰ واحد و شاخص فرابورس ایران درحرکتی کم سابقه حدود ۳۷ واحد سقوط کرد، در این روزها حقوقی‌ها نیز اقدام به خرید و فروش با هدف نوسان گیری می‌کنند و کسی به فکر سرمایه‌گذاری بلندمدت نیست.

به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از ایسنا مدت‌هاست نوسان‌ها در بازار غیررسمی ارز در ایران باعث اتفاقات غیرمنتظره در بورس تهران شده است. در هفته‌های گذشته با افزایش قیمت دلار در بازارهای غیر رسمی، فعالان بورس تهران شاهد کانال‌شکنی مداوم شاخص بودند، اما با آمدن اخباری مبنی بر این‌که قرار است گواهی‌های دلاری و یورویی در بورس داد و ستد شود، شرایط تا حدودی متفاوت شد، چرا که این گواهی‌ها مربوط به ۲۰ درصد صنایع که عمدتا غیرنفتی، غیرپالایشی، غیرفلزی بودند، می‌شد.

به جز وضعیت بازار ارز، نگرانی‌ها از وضعیت اقتصادی و ریسک‌های سیستماتیک بازار سهام از عوامل غیرپایدار بودن تصمیمات سهامداران در بازار سرمایه است به طور که سهامداران در بازار یک روز در صف فروش می ایستند و روز دیگر در صف‌های خرید به خط می شوند، البته این افراد معمولا نوسانگیران بازار هستند و سرمایه‌گذارانی نیستند که با دید بلند مدت به بازار وارد شوند. رفتار حقوقی‌ها نیز در این بازار بر وضعیت حاکم دامن زده بسیاری از حقوقی‌ها نیز اقدام به خرید و فروش با هدف نوسان گیری می کنند.

امروز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۲۸۳۴ واحد افت کرد و به رقم ۱۰۸ هزار و ۶۹۴ رسید. همچنین شاخص کل هم وزن با ۱۸۵ واحد افت تا رقم ۱۸ هزار و ۵۶۱ پایین آمد.

شاخص بازار آزاد شناور ۳۱۸۰ واحد پایین آمد و به رقم ۱۱۹ هزار و ۳۴۲ رسید. شاخص بازار اول و بازار دوم نیز هر یک به ترتیب ۲۲۰۹ و ۵۰۱۴ واحد افت کردند. فولاد مبارکه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، ملی صنایع مس ایران و سرمایه‌ گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین هر یک به ترتیب با ۳۴۲، ۲۴۲، ۱۹۵ و ۱۸۵ واحد تاثیر کاهنده بیشترین نقش را در افت نماگرهای بازار داشتند، اما در طرف مقابل معدود نمادهایی همچون مخابرات ایران، افست و پارس سوئیچ شش، سه و سه واحد تاثیر مثبت روی شاخص داشتند.

در بازار سراسر قرمز امروز گروه محصولات شیمیایی با افت چشمگیری مواجه شدند و همچنین فلزات اساسی عمدتا با چهار درصد کاهش قیمت روبه‌رو شدند.

در گروه فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای نیز شاهد روند شاهد فزاینده افت قیمت‌ها بودیم. در تعدادی از نمادهای این گروه در ساعاتی از معاملات صف فروش مشاهده می‌شد.

در گروه خودرو و ساعت قطعات نیز عمده سهم‌ها با افت قیمت مواجه شدند، اما تعدادی سهم بودند که تا حدود پنج درصد رشد قیمت را مشاهده کردند.

ارزش معاملات فرابورس تهران ۳۸۱ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۱.۵ میلیارد سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۷ هزار و ۳۱۱ نوبت داد و ستد بود.

اما آیفکس در یک حرکت کم سابقه با ۳۶.۶۹ واحد سقوط مواجه شد و به رقم ۱۲۳۰.۲ رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۲۰۵ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات این بازار رقم ۳۳۷ میلیون سهم و اوراق مالی دست یافت.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «پولی و مالی، بانک، بیمه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها