توانایی رمز ارزها برای حل مشکل تراکنش‌های مالی در دوران تحریم/ قوانین سختگیرانه دلیل افزایش استخراج غیرقانونی رمز ارزها شد؟ | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

توانایی رمز ارزها برای حل مشکل تراکنش‌های مالی در دوران تحریم/ قوانین سختگیرانه دلیل افزایش استخراج غیرقانونی رمز ارزها شد؟

  • یکشنبه 05 بهمن 1399 23:58
  • شناسه 49658
توانایی رمز ارزها برای حل مشکل تراکنش‌های مالی در دوران تحریم/ قوانین سختگیرانه دلیل افزایش استخراج غیرقانونی رمز ارزها شد؟

مدیرعامل صرافی اکسیر گفت: در دوران تحریم رمز ارزها به راحتی می‌تواند شرایط لازم برای تراکنش‌های بین‌المللی را فراهم کرده و مشکلات مربوط به پرداخت هزینه واردات و صادرات را حل کند.

احسان قاضی زاده مدیرعامل صرافی اکسیر در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا در توضیح رمز ارزها و کارکرد آنها گفت: چهار سال است که فعالیتهای صرافی های آنلاین جدی شده و این کسب و کار وارد بازار شده است و با ارائه سرویس های منظم و منسجم تر توانسته یک وجه جدیدی از خودشان نشان بدهند. در کشور و روش های مختلفی برای مبادله و داد وستد رمزارزها هست که مهمترین خصوصیت آنها شفاف بودن سرویس ارسال و جابه جایی پولی هم از نظر حجم هم از نظر قیمت و حتی تعداد کاربران در این سرویس است.

وی افزود: ما در این سرویس توانسته ایم در دوران تحریم، پول جابه جا کنیم و بعضی از کسب و کارهای خرد و  متوسط توانسته اند مشکل تراکنش های بین المللی را از این طریق حل کنند و این بارزترین دستاورد کسب وکار رمز ارزها برای کشور در این چهار سال بوده است.

عباس آشتیانی رئیس کمیسیون بلاکچین و رمز ارز نظام صنفی رایانه ای کشور گفت:در حال حاضر صنعت استخراج رمز ارز که به صنعت ماینینگ معروف است به صورت یکی از صنایع عادی کشور تعریف شده و طبق مصوبه هیئت وزیران مشغول به کار است و مثل بقیه صنایع متولی این صنعت، وزارت صنعت معدن و تجارت است که افرادی که تمایل دارند در این حوزه فعالیت کنند میتوانند درخواست خود را برای دریافت جواز تاسیس به وزارت صمت ارائه کند و با اظهار ظرفیت و تخصیص مکان و اعلام محل مورد نیازشان جواز تاسیس بگیرند.

وی افزود: دستگاه رمز ارز با تعرفه و کد ردیف مشخص امکان واردات دارد و در صورت اولویت تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی مثل کالاهای دیگر تخصیص ارز داده می شود. البته رمز ارزها یک نوع دارای قابل تهاتراست و واردات این تجهیزات هم می تواند با استفاده خود رمز ارز اتفاق بیافتد.

رئیس کمیسیون بلاکچین و رمز ارز نظام صنفی رایانه ای کشور بیان کرد: رمز ارزها به عنوان منشا ارز می تواند گره های اقتصادی کشور را باز کند اما با سخت کردن ورود افراد و سرمایه به این صنعت استقبالی از طریق قانونی از آن نمیشود.

مصطفی صفاری عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: واقعیت این است که ما سه نوع پول داریم پول های ذاتی، اعتباری و رمز نگار ها که ما در حال حاضر با وجود تحریم ها و شبکه برقی که تولیدی آن باید مصرف شود و برق مصرفی ماینینگ ها اندازه ده درصد یک نیروگاه کشور است ما با این رمز ارز ها انگار برق خود را صادر کرده ایم چراکه تعرفه قیمت گذاری آن با تعرفه مصرف داخلی فرق دارد و شامل یارانه نمیشود.

وی افزود: در حوزه رمز ارزها چند نهاد درگیر داریم یکی وزارت نیرو که برق آن را تامین میکند یکی مخابرات که اینترنت آن را تامین می کند و وزارت صنعت که مجوز میدهد و در آخر وزارت اقتصاد و دارایی که آیا می توان این ارز را به عنوان ارز قابل انتقال داشته باشیم و انتقال ارز داشته باشیم و آیا بانک مرکزی اجازه میدهد ما از رمز ارزها در تجارت بین الملل استفاده کنیم یا خیر. متاسفانه این تعدد تصمیم گیری و جدید بودن این صنعت و عدم هماهنگی و قیمت بالا برای قانونی اقدام کردن برای ورود به این صنعت باعث شده که قاچاق آن بیشتر جواب دهد چرا که نرخ رسمی که برای آن گذاشته اند یعنی تولید نکن.

این صفاری عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی بیان کرد: یکی از تحریم های اساسی کشور انتقال پول است و اجازه انتقال به ما برای خرید کالا داده نشده اما ما می توانیم با رمز ارز بدون انتقال ارز، تحریم ها را دور بزنیم. رمز ارزی که خودمان آن را تولید کرده ایم و برق تولیدی خود را تبدیل به این رمز ارزها کرده ایم.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «پولی و مالی، بانک، بیمه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها