حداقل و حداکثر حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۰ | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

حداقل و حداکثر حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۰

  • دوشنبه 23 فروردین 1400 19:17
  • شناسه 62121
حداقل و حداکثر حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۰

در این گزارش به بررسی حداقل و حداکثر حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۰ می‌پردازیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، در حالی به زمان صدور احکام افزایش مستمری بازنشستگان در سال ۱۴۰۰ نزدیک می‌شویم که هنوز بسیاری از ابعاد آن روشن نشده است. حتی صحبت‌های مصطفی سالاری، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی هم نتوانست نگرانی بازنشستگان را التیام بخشد.

بازنشستگان نگران رویکردهایی هستند که متناسب‌سازی را به‌عنوان یک پایه ترمیم مستمری، از لحاظ فرمول محاسبه، در سطح سال گذشته نگه می‌دارد.

هرچند مصطفی سالاری، در این نشست تأکید کرد که در احکام نهایی، فاصله میان کشوری و لشکری برداشته می‌شود، نشان به این نشان که ۱۳۰ درصد افزایش حقوق بازنشستگان کشوری که در بازه‌ زمانی اسفند ۹۸ و فروردین ۱۴۰۰ از ناحیه ترمیم سالیانه‌ حقوق و همسان‌سازی عملیاتی شده، در افزایش مستمری‌ها از ابتدای سال ۱۴۰۰ دیده شده است؛ چراکه به گفته‌ وی منابع تخصیص یافته در فرودین ۹۹ برای بازنشستگان تأمین اجتماعی از ۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به ۱۵ هزار میلیارد تومان در فروردین ۱۴۰۰ رسیده است که نشان از افزایش ۱۳۰ درصدی دارد.

بر این اساس مستمری یک بازنشسته حداقلی‌بگیر با ۲۰ سال سابقه کار با احتساب عائله‌مندی و دو فرزند و با در نظر نگرفتن متناسب‌سازی و ترمیم سالیانه حقوق بر اساس ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی، از ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در اسفند ۹۸ به ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در فرودین ۹۹ افزایش می‌یابد.

همچنین مستمری‌بگیر حداقل بگیری که ۳۰ سال بیمه‌پردازی داشته در فروردین جاری با احتساب یک همسر و دو فرزند، حدود ۴ میلیون و ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان است. آن گروه هم که کمتر از ۳۰ سال یا بیشتر از ۳۰ سال بیمه‌پردازی دارند، به تناسب از میانگین ۴ میلیون تومان فاصله می‌گیرند.  با این همه، نقد بازنشستگان هم باید محل اعتنای سازمان قرار گیرد و پاسخی به منتقدان داده شود.

علی دهقان‌کیا با اشاره به افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی در سال ۱۴۰۰ می‌گوید در روزهای پایانی سال گذشته مرحله دوم متناسب‌سازی از سوی سازمان تأمین اجتماعی اجرا و مبلغ یک میلیون و دویست هزار تومان به عنوان علی‌الحساب به حساب بازنشستگان واریز شد.

وی اظهار امیدواری کرد که با اجرای مرحله دوم متناسب سازی حقوق بازنشستگان و افزایش سنواتی حقوق آنها وضعیت زندگی آنها نسبت به گذشته بهتر شود.

به گفته دهقان‌کیا احکام جدید بازنشستگان در سال جاری طی دو هفته آینده صادر و حقوق آنها بر اساس مرحله دوم متناسب‌سازی و افزایش ۳۹ درصد حداقل حقوق بازنشستگان پرداخت خواهد شد.

رئیس کانون کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی تهران درباره میزان دریافتی حقوق بازنشستگان در سال جاری می‌افزاید در این زمینه هنوز نمی‌توان رقمی اعلام کرد و باید منتظر ماند تا احکام جدید صادر شود.

وی با اشاره به نزدیک شدن حقوق بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی با بازنشستگان صندوق بازنشستگی می‌گوید حقوق جدید بازنشستگان که تا پایان فروردین پرداخت خواهد شد شامل اجرای مرحله دوم متناسب‌سازی و افزایش ۳۹ درصدی برای حداقل‌بگیران این سازمان خواهد بود.

با توجه به اینکه ادعا می‌شود حداقل حقوق بازنشستگان کشوری در سال ۱۴۰۰، چیزی در ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است، باید پرسید که چرا ترمیم حقوق و مستمری بازنشستگان این دو صندوق به گونه‌ای صورت گرفته است که پوشش‌دهنده‌ هزینه‌های واقعی زندگی نیست؟ حتی اگر فرض بگیریم که حداقل مزد سال ۱۴۰۰ کارگران که به ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی تسری می‌یابد، با در نظر گرفتن مزایای جانبی که به مزد تعلق می‌گیرد برای یک کارگر مجرد به ۴ میلیون تومان می‌رسد، چرا مستمری یک بازنشسته زیر حداقل‌بگیر باید کمتر از مزد یک کارگر مجرد باشد.   

در همین حال بازنشستگان میانه‌بگیر هم اوضاع معیشتی سامانه یافته‌ای در سال ۱۴۰۰ نخواهند داشت؛ هرچند مستمری آن‌ها از حیث کمیت، بسیار بهتر از سطوح پایین است.

میانه‌بگیران در سال ۱۴۰۰، رقمی در حدود ۵ تا ۸ میلیون تومان به عنوان سرجمع ترمیم مستمری و متناسب‌سازی دریافت می‌کنند که این رقم به طور متوسط ۳ تا ۴ برابر مستمری حداقل‌بگیران است. بررسی‌های ایلنا نشان می‌هد که در صورت تطابق نداشتن میزان مستمری میانه‌بگیران با میانه‌بگیران کشوری، سازمان تامین اجتماعی با استفاده از آیتم «تفاوت تطبیق» که از آیتم‌های تعیین مبلغ نهایی متناسب‌سازی است، مبلغی بر روی مستمری این گروه از بازنشستگان قرار می‌دهد.

اینکه سازمان تامین اجتماعی چگونه عمل کرده را نمی‌توان به صورت روشن ارزیابی کرد و باید در احکام بررسی کرد اما در کل به نظر می‌رسد که سازمان به جبران کاهش قدرت خرید بازنشستگان در سطح سال ۹۹، نظر داشته است.

مستمری حدود ۴ میلیون تومانی در سطح سبد معیشت کارگران در سال ۹۹ است که چیزی در حدود ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان تعیین شد، نرخ سبد انتهای سال ۹۹ که با داده‌های اقتصادی انتهای سال سنجیده شده و مورد تایید شورای عالی کار به ریاست وزیر رفاه قرار گرفته ۶ میلیون ۸۹۵ هزار تومان است؛ یعنی ۱ میلیون و ۹۹۵ هزار تومان بیشتر؛ البته نرخ واقعی سید معیشت در انتهای سال بیش از ۸ میلیون تومان تعیین شد و قاعدتا با جهش‌های تورمی مکرر به بیش از ۱۰ میلیون تومان در اوایل یا اواسط سال ۱۴۰۰ می‌رسد.

در نتیجه مستمری حداقل‌بگیران و زیر حداقل‌بگیران کمتر از نصف هزینه‌های سبد معیشت کارگران شاغل را پوشش می‌دهد که این عملاً برخلاف تاکید ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی است. اینکه می‌گویند هرچه به کشوری‌ها می‌دهیم را به تامین اجتماعی هم پرداخت می‌کنیم هم کسری درآمدی موجود را توجیه نمی‌کند و هم بازنشستگان حداقلی‌بگیر هر دو صندوق با یک وضعیت مواجه هستند.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «پولی و مالی، بانک، بیمه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها