توضیح حجتی درباره گرانی میوه و حضور صیادان در خلیج‌فارس | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

توضیح حجتی درباره گرانی میوه و حضور صیادان در خلیج‌فارس

 • شنبه 17 شهریور 1397 17:00
 • شناسه 32623
توضیح حجتی درباره گرانی میوه و حضور صیادان در خلیج‌فارس

وزیر جهاد کشاورزی علت افزایش قیمت میوه‌های تابستانی را کاهش عرضه و خسارت ۱۱ هزار میلیاردی به سردرختی‌ها عنوان و اعلام کرد که پتروشیمی‌ها سهم کود کشاورزان ایرانی را صادر کرده‌اند.

 به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از ایسنا ، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، امروز در ششمین گردهمایی سراسری کشت محصولات زراعی با بیان اینکه اگه حال کار نداریم، عنوان با خودمان یدک نکشیم، تصریح کرد: وقتی مسئولیت پذیرفتیم به جای فرار از مشکلات باید به استقبال حل آن‌ها برویم. مشکلات مردم چیزی جز اجرای وظایف ما نیست و باید با پیگیری، آن‌ها را حل کنیم.

وی با تاکید بر لزوم تامین نهاده‌های تولید برای کشاورزان و تولیدکنندگان، از مسئولان خواست تا حصول نتیجه و اطمینان از اینکه نهاده‌ها به دست تولیدکنندگان می‌رسد، حساس و پیگیر باشند.

پتروشیمی‌ها از کود هم سوءاستفاده کردند

حجتی افزود: بخشی از این مشکل از بیرون به بخش کشاورزی تحمیل می‌شود. مثلا در زمینه کود چند ماه اخیر متوجه شدیم شرکت‌های پتروشیمی، با استفاده از ذخایر تجدید ناپذیر کشور ۴.۵ میلیون تن کود تولید کرده‌اند که باید دو میلیون تن از آن را در اختیار کشاورز داخلی قرار دهند اما همه آن‌ را صادر می‌کنند.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه با بیان اینکه در بخش کشاورزی فضا نسبتا آرام است، اظهار کرد: در بخش کشاورزی فقط چند روز به دلیل اعتصاب کامیون‌داران فضا ملتهب بود و مشکلاتی برای رساندن نهاده‌های تولید به دست تولیدکنندگان ایجاد شد؛ اما در حال حاضر فضا آرام است و این فضا باید کنترل شود، زیرا یک نارسایی کوچک می‌تواند فضا را ملتهب کند.

خوراک مرغ باید به قیمت دولتی تامین شود

وی افزود: نهاده‌های تولید مرغ نیز باید با قیمت مناسب و با توجه به ارز دولتی در اختیار تولیدکننده قرار گیرد تا گوشت مرغ نیز با قیمت مناسب در بازار مصرف‌ تامین شود.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی، اساس الگوی کشت و طرح‌هایی که در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد، در آستانه سال زراعی جدید افزایش بهره‌وری از آب و چگونگی استفاده از آب، خاک و هوا است. 

وی درباره محور اول الگوی کشت در زمینه تامین بذر است، گفت: طرح‌های محور اول الگوی کشت عمدتا حول محورهای بذر است که فوق‌العاده می‌تواند در بخش کشاورزی موثر باشد و در این سال‌ها روی ظرفیت‌های داخلی و خارجی، بذرهای مقاوم دربرابر تنش‌های آبی و بذرهای پرمحصول و بذرهایی که توسط محققین و دانشمندان به‌گزینی شده‌اند،‌ کار شده است.

تلاش برای افزایش بهره‌وری آب

حجتی با تاکید بر اهمیت کار در زمینه بذر اظهار کرد: بذر، انقلاب عظیمی در تولید محصولات کشاورزی داشته است؛ به طوریکه هرچه به این موضوع بپردازیم کافی نیست. باید بتوانیم بذر را با توجه به دانشی که درباره آن وجود دارد در اختیار کشاورز و بهره بردار قرار دهیم.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه محور دوم الگوی کشت، توسعه نشاءکاری است که می‌تواند ۲۰ تا ۲۵ درصد در مصرف آب صرفه‌جویی کند، اظهار کرد: تاکنون بیشتر برای میوه‌های جالیزی مثل گوجه فرنگی و خیار نشاء کاری انجام شده است. اما در حال حاضر در کشت هندوانه نیز استفاده می‌شود و در برنامه‌های جهاد کشاورزی قرار است برای کاشت چغندر و ذرت نیز استفاده شود.

وی افزود: محور سوم الگوی کشت،‌ کشاورزی حفاظتی است که برخی  ابزار و ادوات مخصوص توسط صنعتگران در داخل کشور تولید می‌شود و بقیه وارد می‌شوند.

حجتی با بیان اینکه محور چهارم الگوی کشت، مکانیزاسیون و توسعه گلخانه‌هاست گفت:‌ بحث مکانیزیسیون در گذشته برای کشور مانند غولی بود که جز تماشا کاری برای آن انجام نمی‌شد؛ این در حالی است که امکاناتی مانند متقاضی و ماشین‌آلات در کشور وجود داشت و مشکل فقط اتصال امکانات موجود بود که از پاییز ۱۳۹۲ تاکنون در این زمینه کارهایی انجام شده اما هنوز کافی نیست.

علت افزایش قیمت میوه‌های تابستانی

وی افزود: در زمینه مکانیزاسیون و توسعه گلخانه‌ها با توجه به اقلیم، سازگاری‌ها ، محدودیت‌ها و ظرفیت‌هایی را تطبیق داده و به کشاورزان توصیه می‌کنند.

حجتی در ادامه با تاکید بر اینکه از نظر تامین میوه‌های پاییزی در وضعیت خوبی قرار داریم، درباره علت افزایش قیمت میوه‌های تابستانی اظهار کرد: میوه‌های سردرختی در سال جاری  ۱۱ هزار میلیارد تومان خسارت دیده است که در نتیجه آن کاهش عرضه باعث افزایش قیمت میوه‌هایی مثل گیلاس، هلو و میوه هایی که گل‌های بهاری داشتند، شد.

وی افزود: افزایش قیمت میوه‌های سردرختی دست دولت نیست و دولت هیچ وقت این قیمت‌ها را کنترل و مدیریت نکرده است.

وعده پرداخت مطالبات گندم‌کاران تا ماه آینده

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه درباره پرداخت پول به عرضه کنندگان گندم گفت: همه کسانی تاکنون که گندم تحویل داده‌اند، ۵۰ درصد پول و بخش عمده‌ای از کسانی که در ماه‌های اردیبهشت و خرداد گندم را تحویل داده اند ۱۰۰ درصد پول را دریافت کرده‌اند. بنابراین به طور متوسط حدود ۷۰ درصد پول گندم پرداخت شده است و امیدواریم باقی مانده آن نیز تا یک ماه آینده پرداخت شود.

وی با اشاره به افزایش جمعیت در سال‌های اخیر گفت: آنچه علم، تکنولوژی و ابزار در اختیار ما قرار می‌دهد بیش از افزایش تقاضاست. در حال حاضر ۸۰ میلیارد دلار کشاورزان ما به قیمت جهانی تولید می‌کنند.

توضیح آقای وزیر درباره حضور صیادان چینی در خلیج‌فارس

وزیر جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: به دلیل شرایط بین المللی، جنگ اقتصادی و محدویت‌های اقتصادی سال سختی بوده است.

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر توضیح وزارت کشاورزی برای حضور صیادان چینی در خلیج‌فارس و نارضایتی صیادان ایرانی، و سوال دیگر خبرنگاران، سکوت کرد و ضمن گلایه از اینکه تعداد سوالات زیاد است، جمع خبرنگران را ترک کرد.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «کشاورزی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  یک کارشناس اقتصادی معتقد است به جای منطقه‌ای شدن دستمزد باید به سمت یکسان‌سازی دستمزد و برقراری عدالت در مناطق روستایی و شهری رفت. وی پلکانی شدن حداقل دستمزد کارگران در سال آینده را پیشنهاد کرد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها