بازارهای جهانی در انتظار پسته های ایرانی

 • پنجشنبه 19 مهر 1397 11:53
 • شناسه 34087
بازارهای جهانی در انتظار پسته های ایرانی

هر سال به فصل پاییز که می رسیم، باغ های استان قم آماده می شوند تا پسته های خندانشان را روانه بازار کنند.

به گزارش شبکه ایران کالا، پائیز را فصل خزان نامیده اند، غافل از اینکه این فصل زیبا، بهار و شکوفایی محصولیست که حالا به طلای سبز ایران معروف شده؛ محصولی که با خواص و مزه مطبوعش، در کنار نفت، و فرش و خاویار به یکی از مهمترین محصولات صادراتی پر طرفدار تبدیل شده و همواره در رتبه های اول و دوم جهانی در نوسان بوده است.

بازارهای جهانی در انتظار پسته های ایرانی

 صنعت جهانی پسته یک تجارت چند میلیارد دلاری است که با افزایش محبوبیت این محصول کشاورزی، ارزش آن رو به افزایش هم هست. ایران و آمریکا تجارت جهانی پسته را در انحصار خود دارند و در طی یک دهه گذشته درمجموع 70 و 80 درصد از تولید دنیا را در اختیار داشته اند.

به گفته ریچارد متوییان، مدیر اتحادیه پسته کاران آمریکا، ایران دارای مزیت حمل و نقلی است و  آنها به طور یقین می توانند بازارها را بگیرند.

درختانی کوتاه قد، با همتی بلند در کویر

جاده حاج خلیل؛ جاده ای که نامش را نخستین بار می شنیدم ؛ این مسیر بیابانی ما را به باغ پسته ای سرسبز و مملو از درختان تو در تو رساند؛ اینجا باغ 45 هکتاری آقای سلطانی است که چهار رقم پسته فندقی، کله قوچی، اکبری و احمد آقایی را در دل خود جای داده است.

درختان پسته گر چه کوتاه قد اند اما همتی بلند در کویر دارند؛ تلالو آفتاب بر برگ های درختان و محصولی که زیر درخشش انوار طلایی آفتاب به ما لبخند می زد، نشان از کار و تلاش چند ده ساله صاحب این باغ می داد؛ او اصالت کرمانی دارد و حاصل تلاش 28 ساله اش، برداشت 220 تن پسته در سال است.

آقای سلطانی می گفت: کشاورزانی که از کاشت محصولاتی پر آب بر مثل یونجه و هندوانه دست برنمی دارند، نباید به فکر درآمد مناسب باشند؛ این پسته است که کشاورز را بلند می کند و می تواند علاوه بر کشاورزی درست و صحیح، ارزش افزوده بالایی را نصیب خود و کشور کند.

او و سه دختر و دو پسرش همگی فصل برداشت پسته که می شود دل از شهر می کَنند و راهی جاده حاج خلیل و باغ می شوند تا در این فصل کمک حال پدر باشند؛ پسرها در سر و سامان دادن به باغ و مایحتاج آن و دخترها در آماده کردن غذا برای کارگرها.

ابوالفضل پسرکوچک خانواده که از سن 14 سالگی در کنار پدر همواره درختان پرثمر پسته را با گوگرد، آهن، گچ خام و ... تغذیه می کند، می گفت: من با این درختان بزرگ شدم؛ به طور یقین بسیاری از کشاورزان باید به سمت تغییر الگوی کشت و کاشت پسته که بسیار کم آب بر هم هست بروند.

او افزود: ما از تولید تا صادرات محصول را خودمان انجام می دهیم و همین مسئله سبب شده از کشاورزی خود لذت ببریم؛ در واقع کشاورزان باید چرخه کاشت، برداشت، فرآوری و صادرات را تکمیل کنند تا سود بیشتری هم ببرند.

همراه با آقای سلطانی از باغ پسته های خندان به سمت خط فرآوری پسته رفتیم؛ دستگاه هایی ایرانی که قرار است حاصل تلاش آب و آفتاب و مردان کویر را پوست بگیرد، پسته های خالی و پر را جدا و سپس خشک کند.

تغییر الگوی کشت موضوع داغ این سال های حوزه کشاورزی در کشور ما بوده است، برای پرسیدن این سوال که چرا دیگر کشاورزان و باغداران به سمت تغییر کشت محصولات نمی روند، در همین جاده حاج خلیل به سراغ آقای عابدی رفتم؛ او که در مزرعه اش یونجه کاشته بود، گفت: از آنجایی که هفت سال برای باروری پسته باید صبر کرد و یونجه به لحاظ اقتصادی در طول سال برای من محصول دارد، ترجیج می دهم همچنان یونجه بکارم اما محصولات کم آب بر مثل همین پسته را به کسانی که تازه می خواهند وارد عرصه کشاورزی شوند پیشنهاد می کنم.

مصون ماندن کشاورزان قمی از تغییرات اقلیمی امسال

با مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان  گفت و گو کردم، او گفت: با توجه به سرمازدگی در اوایل امسال خسارات جدی به محصولات پسته این استان وارد شد به طوری که 96 درصد این محصول در کرمان و رفسنجان از بین رفته است.

 آقای رضایی افزود: پیش بینی ها حاکی از آن است که، صادرات پسته ایران تا ۸۰ درصد کاهش داشته باشد.

در ساختمان نقره ای جهاد کشاورزی قم به سراغ آقای طلایی رییس این سازمان رفتم، او گفت: گرچه سرمازدگی در اردیبهشت ماه تهدیدی برای باغ های کرمان و رفسنجان شد، اما فرصتی را به دست باغداران قمی داده است تا محصول با کیفیت خود را آماده ارسال به نقاط مختلف جهان کنند.

بازارهای جهانی در انتظار پسته های ایرانی

چینی ها در انتظار پسته ایران

رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی استان قم هم می گوید: چین بیشترین خریدار پسته ایران و آمریکا در جهان است ولی با توجه به تنش این روزهای چین و آمریکا بر سر تعرفه واردات کالاها و محصولات می تواند برگ برنده ای باشد که پسته ایران در این بازار رونق بیشتری بگیرد.

به گفته آقای ابوالفضل خاکی،  نمایشگاهی با عنوان " نمایشگاه واردات"  تا یک ماه آینده در شانگ های چین برگزار می شود و حضور باغداران و پسته کاران می توان فرصت مناسبی باشد تا پسته ایران، که چینی ها به آن آجیل شاد می گویند، به فروش برسد.

او که عضو اتاق بازرگانی ایران و چین هم هست می افزاید: بازار چین بازار بزرگی است و گرچه امسال پسته در بیشتر نقاط کشور از نظر کمی مناسب نبوده ، اما طلای سبز قم می تواند ظرفیت مناسب بازار این کشور را قبضه کند.

پسته های قم در مسیر بازارهای جهانی

در مسیر مقصد دوم گزارشم، از مزارع یونجه، ذرت و پنبه عبور کردم و وارد باغ پسته ای شدم که صاحبش آنرا حاصل عمر خود می داند؛ این کیمیای سازگار با اقلیم قم بیشتر در بخش جعفرآباد کشت می شود؛ جایی که قطب محصولات کشاورزی استان قم است.

آقای عسکری، صاحب باغ، که جوان رعنای سال های گذشته و مرد با تجربه امروز است، می گوید: به طور کلی امسال تقریبا سال بی باری است، اما خوشبختانه میزان پسته فندقی این باغ مانند پارسال است.

او می افزاید: درخت پسته عمری 200 ساله دارد و قم یکی از بهترین مکان ها برای کاشت این محصول است.

این باغدار، باغی 60 هکتاری دارد که محصولاتش سهم خوبی از بازارهای چین، هند، کشورهای CIS، کشورهای اروپایی و حتی آمریکا را از آن خود کرده است؛ طلای سبزی که با سخاوت تمام تنها با ماهی یک بار آبیاری حاصل می شود و در رقابت تجاری اش با آمریکا توانسته ارز آوری خوبی برای کشورمان به ارمغان آورد.

بازارهای جهانی در انتظار پسته های ایرانیپیش بینی برداشت سه هزار تنی پسته از باغ های قم

11 هزار و 500 هکتار باغ پسته استان قم ارگانیک است و مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قم می گوید: از این میزان، 7 هزار و 300 هکتار آن غیربارور و مابقی به مرحله باروری رسیده است.

آقای ابراهیمی می افزاید: با وجود تغییر شرایط آب و هوایی و گرمای زمستان و سرمای بهاری امسال، عملکرد استان ما مناسب است و پیش بینی می شود که 3 هزار تن پسته از باغ های بارور برداشت شود؛ به گفته او، امسال بیشترین عملکرد باغ های پسته 7 و نیم تن در هر هکتار است.

او می افزاید: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته تا پایان بهار سال آینده مساحت باغ های تحت کشت پسته استان به 16 هزار هکتار خواهد رسید.

کوتاه شدن دست مردم از خرید طلای سبز

میزان برداشت پسته قم امسال مناسب بوده، اما خنده را از لبان تولیدکنندگانش گرفته و جیب های خریداران را هم زیر بار پسته 140 تا 170 هزار تومانی گریان کرده است؛ نمی دانم پسته هم ربطی به دلار دارد یا نه؟!

آقای عسگری باغدار موفق قمی در این باره این گونه برای من توضیح داد، که کاهش میزان برداشت پسته در کرمان و رفسنجان باعث افزایش قیمت این محصول در بازار شده و در واقع ربطی به نوسانات ارزی ندارد.

او می گفت: متاسفانه در این کشور، نوسانات ارزی بهانه خوبی شده تا هر تولید کننده محصول خود را  با قیمت بالاتر عرضه کند، حتی اگر تولید آن محصول به  نرخ ارز ربطی نداشته باشد.

عسکری در ادامه گفت: در بازارهای آسیایی هر کیلو پسته بین 7 تا 10 دلار است و در کشورهای اروپایی تا 15 دلار به فروش می رسد.

برآیند یافته های تحقیقاتم نشان می داد که دود هر تغییری در بازار بر چشم مردم می نشیند، چه تغییراتی که عامل انسانی در آن دخیل نیست و چه تغییرات شیطنت آمیز برخی سودجویان؛ اما آنچه در این میان باید به آن توجه کرد این است که هر چند با توجه به چالش موجود میان چین و آمریکا، فرصت خوبی برای صادرات این محصول فراهم شده اما نکند کار به جایی برسد که تولیدکننده و دلال حواسشان از مصرف کننده داخلی پرت شود و چینی ها و سایر کشورها از آب گل آلود کاهش ارزش پول ملی، محصول پر طرفدار ایرانی را صید کنند به طوری که محصولی که چینی ها به آن آجیل شاد می گویند، از میان آجیل های ایرانی به یکباره رخت بببند.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «کشاورزی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  یک کارشناس اقتصادی معتقد است به جای منطقه‌ای شدن دستمزد باید به سمت یکسان‌سازی دستمزد و برقراری عدالت در مناطق روستایی و شهری رفت. وی پلکانی شدن حداقل دستمزد کارگران در سال آینده را پیشنهاد کرد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها

 • اسرار فروش برای کسب‌ و‌ کارهای کوچک با سرمایه کم

  اسرار فروش برای کسب‌ و‌ کارهای کوچک با سرمایه کم

  تمام کسب و کارها چه بزرگ و چه کوچک، فعالیتش وابسته به میزان فروش است و مشتریان هستند که ضامن بقای آن کسب و کارند اما متاسفانه بارها در موارد بسیار زیاد افراد زیادی را دیده ام که کسب کاری راه انداخته اند، کلی هزینه کرده اند و حتی محصول هم تولید کرده اند اما برای بازاریابی و فروش هیچ برنامه ریزی ایی نداشتند!

 • بهره برداری از پروژه افزایش ظرفیت بنزین پالایشگاه نفت بندرعباس

  بهره برداری از پروژه افزایش ظرفیت بنزین پالایشگاه نفت بندرعباس

  با حضور رئیس جمهور پروژه افزایش ظرفیت بنزین و بهبود کیفیت بنزین و نفت گاز پالایشگاه نفت بندرعباس به بهره برداری رسید.

 • افزایش صادرات؛ دلیل گرانی صیفی‌جات

  افزایش صادرات؛ دلیل گرانی صیفی‌جات

  رئیس اتحادیه میوه وسبزی با بیان اینکه دلالان صیفی جات را سرِ زمین از کشاورز خریداری و صادر می‌کنند وهمین دلیل گرانی این محصولات است،گفت:صادرات وقتی باعث نوسان قیمت در داخل شود،باید کنترل شود.

 • پای سرمایه‌گذاران خصوصی به شهرهای جدید باز می‌شود

  پای سرمایه‌گذاران خصوصی به شهرهای جدید باز می‌شود

  مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با بیان اینکه دولتها در سراسر جهان توان ایجاد پروژه‌های عمرانی را از دست داده‌اند، گفت: شهر جدید هشتگرد پس از یک دوره افول، مجدداً در مسیر توسعه قرار گرفته و بستر مناسبی برای جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی است.

 • قیمت خودرو در بازار شکسته می شود

  قیمت خودرو در بازار شکسته می شود

  خان کرمی گفت: با اجرای شرایط فروش فوری در روزهای آتی، حباب قیمت خودورهای این شرکت در بازار شکسته خواهد شد.

 • رشد ۳۶ درصدی صادرات محصولات نساجی و پوشاک

  رشد ۳۶ درصدی صادرات محصولات نساجی و پوشاک

  معاون امور صنایع وزیر صمت از ابلاغ سند راهبردی پوشاک در آینده نزدیک خبر داد

 • نرخ طلا و سکه در 29بهمن ماه ۹۷

  نرخ طلا و سکه در 29بهمن ماه ۹۷

  امروز در بازار آزاد تهران، سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به قیمت ۴ میلیون و 424 هزار و طرح قدیم با قیمت ۴ میلیون و 280 هزار تومان معامله شد

 • فروش فوری محصولات سایپا و ایران خودرو

  فروش فوری محصولات سایپا و ایران خودرو

  فروش فوری محصولات ایران خودرو و سایپا از فردا آغاز می‌شود

 • رونمایی از دو کتاب در حوزه اقتصاد مقاومتی و انرژی

  رونمایی از دو کتاب در حوزه اقتصاد مقاومتی و انرژی

  پنجمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی که امروز همزمان با سالروز ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در حال برگزاری است، شاهد رونمایی از دو کتاب در زمینه اقتصاد مقاومتی و مسیر انرژی ایران بود.

 • مشکلی در تامین کالا‌های اساسی نیست

  مشکلی در تامین کالا‌های اساسی نیست

  وزیر اقتصاد: از نظر تامین کالا‌های اساسی مشکل نداریم و مشکلات موجود به دلیل اختلال در نظام توزیع رخ داده است

 • مرغ ارزان می شود

  مرغ ارزان می شود

  رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی از کاهش ۵۰۰ تومانی نرخ مرغ زنده درب مرغداری خبر داد.

 • اما و اگرهای غذاهای ارزان قیمت

  اما و اگرهای غذاهای ارزان قیمت

  رئیس اتحادیه دارندگان رستوران استان تهران: رستوران‌هایی که تبلیغ کباب کوبیده ارزان می‌کنند بدون مجوز هستند

 • عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی 29 بهمن

  عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی 29 بهمن

  روزنامه های اقتصادی امروز به مسائلی چون مسکن سفته بازان در بازار، گرانی خودرو ارتباطی با فرمول وزارت صمت ندارد، تسویه بدهی دولت با نفت، صادرات مرغ ممنوع شد، بانک ها در تکاپوی تامین ارز مسافرتی، هشدار بروز بیکاری گسترده، بازار ارز و سکه در انتظار نتیجه پالرمو و.... پرداختند.

 • لزوم گسترش و نهادینه‌سازی فرهنگ تعاون

  لزوم گسترش و نهادینه‌سازی فرهنگ تعاون

  سازمان مرکزی تعاون روستایی به دنبال گسترش فرهنگ تعاون و نهادینه سازی این هنجار به عنوان یکی از حوزه‌های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی است

 • حضور بانک مرکزی برای جلوگیری از بی‌ثباتی در بازار

  حضور بانک مرکزی برای جلوگیری از بی‌ثباتی در بازار

  رئیس کل بانک مرکزی از حضور بانک مرکزی در بازار و انجام اقدامات لازم در صورت ضرورت خبر داد

 • حباب قیمت در بازار خودرو مقطعی است

  حباب قیمت در بازار خودرو مقطعی است

  رئیس انجمن قطعه سازان با بیان اینکه هیچ دلیل خاصی برای افزایش قیمت خودرو در روز‌های اخیر وجود ندارد، این افزایش را ناشی از حباب دانست

 • با بدترین شرایط اقتصادی، در خانه خودتان پولدار شوید!

  با بدترین شرایط اقتصادی، در خانه خودتان پولدار شوید!

  در دنیایی سیاه زندگی میکنی، محکوم به بدبختی و زندگی با اعمال شاقه و مرگ در تنهایی و فقر هستی! همیشه هستند کسانی که برای شما آن قدر دلیل منطقی و غیر منطقی می آورند تا عبارات بالا را به خوردتان دهند اما ...

 • خودروهای ثبت‌ سفارش جعلی منتظررای مراجع قضائی

  خودروهای ثبت‌ سفارش جعلی منتظررای مراجع قضائی

  نحوه تعیین تکلیف خودروهای دپو شده در گمرک به این دلیل که پرونده این خودروها تحت عنوان کالای قاچاق در مراجع قضایی در حال رسیدگی است، هنوز مشخص نیست.

 • تولید قزل آلا به ۱۱۵ هزارتن می‌رسد

  تولید قزل آلا به ۱۱۵ هزارتن می‌رسد

  مدیر عامل اتحادیه ماهیان سردآبی : با توجه به اتخاذ سیاست سازمان شیلات مبنی بر ممنوعیت دو ماهه واردات تخم چشم زده تولید قزل آلا به ۱۱۰ تا ۱۱۵ هزارتن خواهد رسید.

 • واردات ۱۳۳ هزار تن گوشت قرمز

  واردات ۱۳۳ هزار تن گوشت قرمز

  مدیرکل دفتر تنظیم بازار وزارت جهاد کشاورزی از واردات ۱۳۳ هزار تن گوشت قرمز از ابتدای امسال تا ۱۲ بهمن خبر داد

 • نرخ رسمی ۴۷ ارز ثابت ماند

  نرخ رسمی ۴۷ ارز ثابت ماند

  بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز یکشنبه نسبت به روز گذشته ثابت اعلام کرد.

 • مقام معظم رهبری سهم صندوق توسعه را ۲۰ درصد اعلام کردند

  مقام معظم رهبری سهم صندوق توسعه را ۲۰ درصد اعلام کردند

  رییس مجلس شورای اسلامی: مقام معظم رهبری به صورت کتبی اعلام کردند که با توجه به شرایط خاص اقتصادی سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت ۲۰ درصد باشد.

 • افزایش حقوق کارکنان، پلکانی یا یکسان؟

  افزایش حقوق کارکنان، پلکانی یا یکسان؟

  در کنار بحث‌هایی که درباره افزایش حقوق کارکنان در سال جاری وجود داشت، اکنون با ورود لایحه به صحن علنی مجلس، نحوه پرداخت یعنی افزایش پلکانی یا یکسان بودن حقوق نیز به چالشی دیگر تبدیل شده است.

 • صادرات مرغ ممنوع می‌شود

  صادرات مرغ ممنوع می‌شود

  صادرات مرغ از اول اسفند ماه ممنوع می شود و این ممنوعیت تا پایان ماه رمضان ادامه دارد.

 • تحویل ۳۵ هزار خودرو تا پایان سال به مشتریان

  تحویل ۳۵ هزار خودرو تا پایان سال به مشتریان

  مدیر بازاریابی و شبکه فروش ایران خودرو : تا پایان سال ۳۵ هزار خودرو به مشتریان تحویل می‌دهیم تا بخشی از تعهدات معوقه این شرکت را انجام داده باشیم.

 • عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی 28بهمن

  عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی 28بهمن

  روزنامه های اقتصادی امروز به مسائلی چون ائتلاف سه جانبه برای کاهش نرخ دلار، استارت آپ ها کار دفاتر خدمات مسافری را کساد کرده اند، کاهش قیمت ارز همچنان ادامه دارد، توسعه فاز 11 پارس جنوبی در اغما، یک تیر و دو نشان اروپا در تجارت با ایران ، کنترل قیمت ها با عرضه کالا در بورس و.... پرداختند.

 • اسرار قبولی در مصاحبه استخدامی!

  اسرار قبولی در مصاحبه استخدامی!

  رمز و راز موفقیت در مصاحبه شغلی برای یک استخدام با شرایط مورد نظرتان را گردآوری کرده ایم، برای موفقیت در یک مصاحبه‌ی استخدامی، باید بتوانید با ویژگی‌های شخصیتی خود، کارفرما را متقاعد کنید که بیش از دیگران برای شرکت ارزش ایجاد خواهید کرد.

 • نرخ طلا و سکه در 27 بهمن ماه ۹۷

  نرخ طلا و سکه در 27 بهمن ماه ۹۷

  امروز در بازار آزاد تهران، سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به قیمت ۴ میلیون و 302 هزار و طرح قدیم با قیمت ۴ میلیون و 160 هزار تومان معامله شد.

 • بیانیه مقام معظم رهبری، راهبرد سایپا در صنعت خودرو

  بیانیه مقام معظم رهبری، راهبرد سایپا در صنعت خودرو

  مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا سرفصل اقتصادی بیانیه گام دوم انقلاب را راهبرد این خودروساز در صنعت خودرو و گروه خودروسازی سایپا خواهد بود.

 • رشد ۲۷۰ درصدی ورودی آب به مخازن سدها

  رشد ۲۷۰ درصدی ورودی آب به مخازن سدها

  ورودی آب به مخازن سدهای کشور از ابتدای سال آبی 98-97 تا 23 بهمن‌ماه در مجموع 23.79 میلیارد متر مکعب بوده که بیانگر رشد 270 درصدی نسبت به سال آبی گذشته است.