خداحافظی با مبادلات سنتی محصولات کشاورزی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

خداحافظی با مبادلات سنتی محصولات کشاورزی

 • شنبه 04 خرداد 1398 22:07
 • شناسه 38569
خداحافظی با مبادلات سنتی محصولات کشاورزی

اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس معتقدند ، دیر یا زود، باید از مبادلات سنتی بخش کشاورزی به سمت خرید و فروش مدرن در بورس حرکت کنیم؛ آنها می گویند این اتفاق یک ضرورت برای ساماندهی اقتصاد حوزه کشاورزی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا ،اعضای کمیسیون اقتصادی دولت به تازگی با عرضه ذرت و جو کشور در بورس کالای ایران موافقت کرد؛ عرضه ذرت و جو در بورس کالا سه هدف «افزایش شفافیت معاملات»، «افزایش رضایتمندی کشاورزان و خریداران این محصولات» و «کاهش بار مالی دولت» را دنبال می کند.
پس از این رویداد، کارشناسان و نمایندگان مجلس از زوایای مختلف به بررسی آن پرداختند که دو عضو کمیسیون کشاورزی مجلس نیز در این باره معتقدند باید هر چه زودتر به منظور ساماندهی حوزه کشاورزی در کشور نسبت به عرضه کل محصولات کشاورزی در بورس کالا اقدام و زیرساخت های لازم برای اجرای آن فراهم شود.


«علی وقف چی» عضو کمیسیون کشاورزی مجلس اعلام کرد: امروز در بخش کشاورزی انواع و اقسام مشکلات وجود دارد؛ تولید بالا، کشاورزان خرده، واسطه های پرشمار، دادوستد کاملا سنتی، نبود شفافیت و نداشتن برآوردی از نیاز سالانه محصولات و برنامه‌ریزی برای تولید از مهم ترین مشکلات این بخش به شمار می رود.
وی افزود: در این شرایط یک اتفاق مثبت، نگاه درست دولت نسبت به بورس است. سیاست جدید دولت مبنی بر عرضه محصولات ذرت و جو در بورس کالا ثمرات زیادی را برای کشاورزان و اصلاح ساختاری بخش کشاورزی به همراه خواهد داشت، اما نکته حائز اهمیت، لزوم اطلاع‌رسانی و آموزش درباره مزایای بورس به کشاورزان است. 
این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با تاکید بر اینکه باید امکان عرضه مستقیم کشاورزان و ورود آنها در بورس آسان شود، گفت: نخستین مزیت عرضه کالاهای کشاورزی در بورس، اطلاع کشاورزان از نرخ واقعی محصولاتشان است. اگر کشاورزان به طور مستقیم یا از طریق تعاونی های مرتبط یا انبارها بتوانند محصولات خود را در بورس عرضه کنند از قیمت های واقعی بازار مطلع می شوند و از این رو سود واقعی به کشاورز می رسد.
وقف چی اظهار داشت: علاوه بر کاهش قابل توجه نقش واسطه ها، رفته رفته از دادوستدهای سنتی و بدون تضمین رها می شویم و معاملات در بستر الکترونیک به توسعه این بخش و افزایش بهره وری کمک می کند. 
به گفته این نماینده مجلس، مسلم است که با این گستره جمعیتی و حجم تولید نمی توانیم به شکل سنتی بازار را مدیریت کنیم و نیاز به شفافیت داده ها و مبادلات مدرن برای توسعه ضروری است. از این رو بورس کالا باید در میان کشاورزان شناخته شود تا خود کشاورزان تقویت بورس و عرضه محصولاتشان در این بازار را مطالبه کنند. 
نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی گفت: نداشتن برآوردی از نیاز سالانه محصولات و برنامه‌ریزی برای تولید نیز از کاستی های بزرگ بخش کشاورزی است که با تمرکز معاملات در بورس کالا، این مشکل با توجه به شفافیت آماری موجود در این بورس تا حدود زیادی حل می شود.
وقف چی در پایان تصریح کرد: از سوی دیگر به‌دلیل امکان رصد معاملات، نوسانات قیمتی به‌صورت منطقی و به دور از واسطه‌گری و با قابلیت پیش‌بینی رخ می‌دهد که این امر نیز به نفع خریدار، کشاورز و سیاست گذاران اقتصادی در تنظیم بازار خواهد بود.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «کشاورزی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • «روﻧﻖ ﺗﻮﻟﯿﺪ در ﮔﺮو اﺻﻼح ﻧﻈﺎم ﻣﺎﻟﯿﺎﺗﯽ ﮐﺸﻮر»

  تراز

  «روﻧﻖ ﺗﻮﻟﯿﺪ در ﮔﺮو اﺻﻼح ﻧﻈﺎم ﻣﺎﻟﯿﺎﺗﯽ ﮐﺸﻮر» (2)

  سی و هشتمین برنامه تراز با موضوع «روﻧﻖ ﺗﻮﻟﯿﺪ در ﮔﺮو اﺻﻼح ﻧﻈﺎم ﻣﺎﻟﯿﺎﺗﯽ ﮐﺸﻮر» با حضور آقایان ﻣﺤﻤﺪرﺿﺎ ﺟﻌﻔﺮﯾﺎن (ﻣﺸﺎور اﻣﻮر ﻣﺎﻟﯿﺎﺗﯽ اﺗﺎق اﺻﻨﺎف اﯾﺮان) و دﮐﺘﺮﻋﻠﯽ اﻣﯿﺮاﻟﻬﯿﺎری (ﮐﺎرآﻓﺮﯾﻦ وﺻﺎدرﮐﻨﻨﺪه ﻧﻤﻮﻧﻪ وﺗﻮﻟﯿﺪ ﮐﻨﻨﺪه ﺗﺠﻬﯿﺰات داﻧﺶ ﺑﻨﯿﺎن ارﺗﻮﭘﺪی) به یکی از اصلی ترین مطالبات تولید کنندگان و کار آفرینان یعنی اصلاح نظام ناکارآمد مالیاتی کشور اختصاص داشت.

 • بررسی راهکارهای اقتصادی کاهش آثار تحریم بر تولید کالای ایرانی

  تراز

  بررسی راهکارهای اقتصادی کاهش آثار تحریم بر تولید کالای ایرانی (1)

  در این برنامه با حضور دکتر وحید شقاقی شهری عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی و کارشناس اقتصادی و همچنین مهندس آرمان خالقی عضو هیئت مدیره و قائم مقام خانه صنعت،معدن و تجارت به بررسی این چالش مهم پرداخت که آیا تحریم های خارجی مسبب نابسامانی های اقتصادی در کشور است یا اثر تحریم های داخلی بواسطه سوئ مدیریت؟!

 • بارکد مردمی ساخت کوره های صنعتی

  بارکد

  بارکد مردمی ساخت کوره های صنعتی (54)

  کوره ابزاری برای گرمایش است. استفاده از اولین نوع کوره‌‌ها به حدود ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بر می‌‌گردد. از کوره‌‌ها بیشتر برای ساخت ابزار و وسایل سرامیکی استفاده می‌شد.

 • بارکد مردمی ساخت ماشین های سنگین

  بارکد

  بارکد مردمی ساخت ماشین های سنگین (55)

  بازار خودروهای سنگین کشور هم مانند بسیاری از صنایع، به ‌دلیل افزایش قیمت، با کاهش شدید تقاضا روبه‌رو شده است.

 • بارکد مردمی مشکلات تولید

  بارکد

  بارکد مردمی مشکلات تولید (56)

  اقتصاد کشور طی چند سال گذشته با فراز و نشیب هایی مواجه شد که بی تأثیر بر بخش تولید نبوده است.

موضوع داغ هفته

 • پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  یک کارشناس اقتصادی معتقد است به جای منطقه‌ای شدن دستمزد باید به سمت یکسان‌سازی دستمزد و برقراری عدالت در مناطق روستایی و شهری رفت. وی پلکانی شدن حداقل دستمزد کارگران در سال آینده را پیشنهاد کرد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها