کسری مخازن آب‌های زیرزمینی تهدیدی جدی برای بخش کشاورزی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

کسری مخازن آب‌های زیرزمینی تهدیدی جدی برای بخش کشاورزی

  • دوشنبه 20 خرداد 1398 13:38
  • شناسه 38643
کسری مخازن آب‌های زیرزمینی تهدیدی جدی برای بخش کشاورزی

سرافرازی گفت: در حال حاضر ۳۰ میلیارد متر مکعب کسری مخازن آب‌های زیرزمینی تهدیدی جدی برای بخش کشاورزی به شمار می‌رود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا رضا سرافرازی، مدیرکل دفتر امور آب وزارت جهاد کشاورزی در نشست خبری رویداد سازگاری با کم آبی و اولین جشنواره ملی آب اظهار کرد: با توجه به افزایش دما و کاهش منابع آب در سال‌های گذشته و نیاز به افزایش تولید غذا از سوی دیگر باید به نحوی رفتار کنیم که پایداری منابع آب و خاک حفظ شود.

مدیرکل دفتر امور آب وزارت جهاد کشاورزی افزود: در حال حاضر ۳۰ میلیارد متر مکعب کسری مخازن آب‌های زیرزمینی است که این این امر تهدیدی جدی برای بخش کشاورزی محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اقدامات بخش کشاورزی برای سازگاری با کم آبی گفت: اقدامات بخش کشاورزی برای سازگاری با کم آبی به دو دسته سازه‌ای و غیر سازه‌ای که اقدامات سازه‌ای از جمله توسعه روش‌های نوین آبیاری، گلخانه‌ها، کشت نشائی، تجهیز نوسازی اراضی، مرمت و بازسازی قنوات و اقدامات غیر سازه‌ای، کاهش سطح زیر کشت محصولات پر آب‌بر همچون برنج، توسعه کشت نشائی، توانمندسازی تشکل‌ها و مشارکت‌های مردمی به شمار می‌رود.

این مقام مسئول ادامه داد: طی ۶۰ سال گذشته با ورود تکنولوژی حفر چاه‌های عمیق و نیمه عمیق سرعت گرفت به طوری که دولت نتوانست از این امر جلوگیری کند به همین دلیل در کارگروه تعادل بخشی مشترک وزارت نیرو و جهاد کشاورزی برخورد چاه‌های غیرمجاز را در دستور کار قرار دادیم.

سرافرازی با اشاره به اینکه کشت برنج تنها به دو استان شمالی گیلان و مازندران اختصاص دارد، اظهار کرد: جلوگیری از کشت برنج در استان‌های دیگر از جمله طرح‌هایی است که در همین راستا انجام شده است.

مدیرکل دفتر امور آب وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی از کشت برنج تنها در دو استان گیلان و مازندران حمایت می‌کند، اظهار کرد: در حال حاضر کشت برنج در ۱۷ استان در حال انجام است؛ اما وزارت جهاد کشاورزی هیچ حمایتی بر کشت برنج سایر استان‌ها ندارد و تنها مباحث انتقال آب بندها، شالیکوبی و کارخانه‌های تبدیل محصول به دو استان شمالی اختصاص دارد.

وی ادامه داد: در شرایط پر آبی و بارندگی که امسال در استان خوزستان داشتیم و از طرفی قیمت کنونی برنج در کشور امکان برخورد جدی با کشت برنج در سایر استان‌ها از سوی وزارت جهاد کشاورزی وجود ندارد و این امر نیازمند یک سری قوانین است.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «کشاورزی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها