کشت برنج تنها در گیلان و مازندران مورد حمایت وزارت جهاد کشاورزی است | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

کشت برنج تنها در گیلان و مازندران مورد حمایت وزارت جهاد کشاورزی است

  • پنجشنبه 24 مرداد 1398 16:14
  • شناسه 39190
کشت برنج تنها در گیلان و مازندران مورد حمایت وزارت جهاد کشاورزی است

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: سیاست وزارت جهاد کشاورزی در حوزه کشت برنج تنها حمایت از کشت این محصول در مناطق گیلان و مازندران است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا  به نقل از خبرگزاری فارس، عباس کشاورز ظهر امروز در جمع اصحاب رسانه در خمین اظهار کرد: بر اساس آمارهای موجود میزان تولید گندم در کشور تاکنون  ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن بوده که بیش از نیاز داخل و نشان دهنده خودکفایی کشور برای چهارمین سال متوالی است.

وی تصریح کرد: متاسفانه محدودیت‌های مالی و کمبود منابع اعتباری مانع از افزایش نرخ خرید گندم از کشاورزان می‌شود، این درحالی است که کشاورزان خواهان افزایش قیمت هستند.

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به ممنوعیت صادرات گندم، بیان داشت: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده صادرات گندم ممنوع است و از کشاورزان درخواست داریم محصول خود را به امید افزایش قیمت و صادرات انبار نکنند.

کشاورز افزود: خوشبختانه امروز کشور نه تنها در گندم، بلکه تامین و تولید محصولاتی چون حبوبات، پنبه، جو و دانه‌های روغنی به حد خودکفایی رسیده و با راه اندازی چند کارخانه تولید شکر نیز در این محصول به خودکفایی خواهد رسید.

 وی از تولید ۴۲۰ هزار تن کلزا در سال زراعی جاری خبر داد و گفت: در تولید برنج باید گفت هم اکنون 70 درصد نیاز کشور از داخل تامین می‌شود و در کشت برنج سیاست وزارتخانه حمایت از برنجکاران مناطق گیلان و مازندران است.

کشت برنج تنها در گیلان و مازندران مورد حمایت وزارت جهاد کشاورزی است

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی در ادامه از کسری ۱۲۰ میلیارد مکعب آب منابع زیرزمینی خبر داد و گفت: با توجه به کمبود منابع آبی تغییر الگوی کشت از سوی کشاورزان جدی گرفته شود.

کشاورز افزود: پیاده‌سازی شیوه‌های نوین آبیاری محصولات کشاورزی، تغییر الگوی کشت به روش‌های گلخانه‌ای وکم آب می‌تواند در جبران کم‌آبی‌ها موثر واقع شود.

وی با بیان اینکه در بخش مدیریت آب و خاک نیازمند بازنگری هستیم، گفت:  بخش کشاورزی علت کم آبی کشور نیست و ارایه راهکار عملیاتی برای حل کم آبی را مهم‌ترین وظیفه سیاستگذاران بخش کشاورزی است.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «کشاورزی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها