ظرفیت تولیدات دامی استان مرکزی/ الزامی شدن خرید نهاده از طریق سامانه بازارگاه نهاده‌های کشاورزی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

ظرفیت تولیدات دامی استان مرکزی/ الزامی شدن خرید نهاده از طریق سامانه بازارگاه نهاده‌های کشاورزی

  • پنجشنبه 01 خرداد 1399 16:50
  • شناسه 43492
ظرفیت تولیدات دامی استان مرکزی/ الزامی شدن خرید نهاده از طریق سامانه بازارگاه نهاده‌های کشاورزی

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان مرکزی در گفت و گوی اینترنتی با استدیوی شبکه ایران کالا گفت: خرید نهاده فقط از طریق سامانه بازارگاه نهاده‌های کشاورزی صورت می گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا مهندس مجید آذر معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان مرکزی در گفت و گوی اینترنتی با استدیوی شبکه ایران کالا برنامه تحریریه اقتصادی به موضوع ظرفیت تولیدات دامی استان مرکزی پرداخت.

آذر معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان مرکزی به افرایش تولیدات دامی در استان اشاره کرد و گفت: میزان تولید گوشت قرمز در سال گذشته 55 هزار و صد تن در استان بوده، که نسبت به سال 97 رشد یک درصدی داشته است.

وی سهم تولید شیر خام در سال گذشته را 348 هزار تن در سال گذشته دانست و بیان کرد:  با توجه به تولید 332 هزار تن شیر خام در سال 97 با رشد چهار و هشت درصدی در این زمینه روبرو بوده است. در بحث تولید گوشت مرغ رشد 15 درصدی را شاهد بوده ایم.

آذر در ادامه به مشکلات تامین نهاده های دامی در دوماه اخیر اشاره و خاطر نشان کرد: از ابتدای سال جاری کشور و به تبع آن سازمان جهاد کشاورزی در بحث تامین نهاده های دامی با شرایط خاص و حاد مواجه بوده است.

وی تصریح کرد:  میزان واردات نهاده ها در سال 98  به کشور،15/1 میلیون تن بوده که  نسبت به سال 97 با وجود 13 میلیون تن، حدود دو میلیون تن افزایش واردات داشتیم اما به دلیل برخی مشکلات از جمله عدم تخصیص به موقع ارز نتوانستیم نهاده ها را  ترخیص کنیم.  با توجه به وضعیت کشور در خصوص شیوع ویروس کرونا و همچنین تولید مطلوب گوشت مرغ با بحث افزایش عرضه نسبت به تقاضا و به تبع آن با کاهش قیمت مرغ در این سه ماهه روبرو بودیم که این امر موجب بروز خسارت برای مرغداران شد.

وی به پروژه های این واحد متناسب با شعار سال اشاره کرد و گفت: بهربرداری و احداث سه پروژه دامداری در شهرستان های ساوه و زرندیه را در دستور کار خود قرار داده ایم که در صورت بهره برداری فاز اول این پروژه ها پیش بینی می شود حدود 85 هزار تن به میزان تولید شیر استان افزوده شود.

آذر افزود:  ذرت کنجاله سویا و جو که به عنوان سه قلم اصلی نهاده های مورد مصرف در صنعت دام و طیور هستند کماکان به میزان کسری داخل کشور واردات صورت می گیرد و بعد از ورود بر اساس سهمیه استانها در اختیار نهاد مربوطه قرار می گیرد.

وی ادامه داد: یک سامانه‌ای طراحی شده سامانه بازارگاه نهاده های کشاورزی که کلیه تولیدکنندگان دامداران مرغداران کارخانجات خوراک دام همه در آن ثبت نام کردند و کد کاربری و رمز عبور دریافت کردند و بعد از بارگذاری نهادهها و تعیین سهمیه های استان می‌توانند از طریق آن سامانه وارد خرید محصول مورد نظر خود شوند و البته به میزان مورد نیاز خود، زیرا محدودیت وجود دارد و برای آنها سقف تعیین می‌شود که بیش از آن سقف نمی توانند خرید کنند.

 

 

شما مخاطبان محترم می توانید مشروح صحبت های معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان مرکزی را در فایل ویدئویی پیوست برنامه مشاهده کنید.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «کشاورزی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها