ظرفیت‌های کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری   | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

 ظرفیت‌های کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری  

  • سه شنبه 14 مرداد 1399 14:47
  • شناسه 44579
 ظرفیت‌های کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری  

رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: عمده فعالیت های مردم استان از گذشته کشاورزی بوده است که 22 درصد اشتغال مربوط به این بخش است.

آقای ذبیح الله قریب افزود: این استان کوهپایه ای است که از ظرفیت خوبی در دامپروری و کشاورزی برخوردار است و بیش از 20 درصد  بادام صادراتی کشور متعلق به این استان است که به هندوستان صادر می شود.

وی گفت در بحث توسعه باغات حدود 40 هزار هکتار باغ مثمر در این استان وجود دارد . همچنین بحث پرورش دام هم از ظرفیت خوبی برخوردار است و حدود 3 و نیم درصد شیر و گوشت کشور متعلق به این استان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: در حوزه آبزی پروری یک درصد وسعت کشور را داریم اما ده درصد استحصال آب شیرین در این استان انجام می‌شود . 25 هزار تن ماهی قزل آلا در این استان تولید می شود که 15 درصد تولید کشور است .

برنامه هایی که برای این محصولات داریم که بتوانیم زنجیره‌های فعالیت بخش کشاورزی را تکمیل کنیم . در بخش آبزی پروری یک زنجیره کامل وجود دارد. از تولید تخم چشم زده تا مراکز فراوری و صادرات ظرفیت خوبی وجود دارد.

66 هزار بهره برداری کشاورزی داریم که 15 درصد اشتغال در بخش کشاورزی است و امروز 22 درصد اشتغال در این بخش است که نشان دهنده ظرفیت این استان است.

29 درصد از تولید ثروت ارزش افزوده این استان مربوط به بخش کشاورزی است. یک سوم اقتصاد این استان مربوط به بخش کشاورزی است.

برنامه برای احیای واحدهای تولیدی

در استان موارد تعطیل اغلب ناشی از موارد رکود بخش کشاورزی نبوده است بلکه مسائل حقوقی بوده است.

سالیانه 50 واحد تولید پرورش دام در دستور کار است، 15 واحد پرورش آبزی پروری ، 15 واحد صنایع تبدیلی، 30 واحد پرورش طیور .از واحدهای نیمه تمام و در حال ساخت جز برنامه ها هست که از منابع بانکی تزریق بکنیم که وارد چرخه تولید بشوند.

ظرفیت های صادراتی

استان چهارمحال یک استان غیرمرزی است عمده ترین محصولات که جنبه صادراتی دارد:  بادام است که 24 هزار تن تولید می شود که از طریق سایر استان ها صادر می شود.سیب زمینی، گل شاخه بریده، و شیرخشک ،اولین و مجهزترین شیر خشک کشور داریم .

ظرفیت سرمایه گذاری آیا مهیا شده است یا نه؟

رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری: در حوزه گلخانه و توسعه کشت های متراکم و کشت گیاهان دارویی ظرفیت های خوبی هست.  بیش از ده بسته سرمایه گذاری در کشاورزی آماده شده است که از طریق ستاد سرمایه گذای استان به سرمایه گذاران داخلی و خارجی با مراجعه به سایت سرمایه گذاری از این ظرفیت استفاده کنند.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «کشاورزی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها