مکانیزاسیون کشاورزی و چالش‌ها (چشم انداز اقتصاد) | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

مکانیزاسیون کشاورزی و چالش‌ها (چشم انداز اقتصاد)

  • چهارشنبه 22 مرداد 1399 22:44
  • شناسه 44715
مکانیزاسیون کشاورزی و چالش‌ها (چشم انداز اقتصاد)

در برنامه سه شنبه شب چشم  انداز اقتصاد آقایان دکتر ابونوری مدیر گروه اقتصاد دانشگاه آزاد تهران مرکز، ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، نامی رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان ماشین آلات کشاورزی ایران، هادی شریفیان مدیر عامل شرکت سیرنگ، ذبیح الله اعظمی نماینده مجلس و عضو کمیسیون کشاورزی دیدگاه‌های خود را بیان کردند.

دکتر ابونوری مدیر گروه اقتصاد دانشگاه آزاد تهران مرکز گفت: به نظر من بحث ما باید مکانیزاسیون باشد و اکنون روی تراکتور متمرکز شده ایم که فقط مشکل این (تراکتور) نیست. باید بحث وسیع بشود چون تراکتور در بحث زراعت معنی دار است در حالی که ما بحث شیلات ، دام و غیره هم داریم.
ما یک استراتژی به معنی واقعی نداریم که چه مقدار به تراکتور داریم که بتوانیم به آن میزان تولید کنیم که زمین های کشاورزی را به حد خودکفایی برساند. 
وی افزود: عرضه و تقاضا وقتی نامشخص است من تصور نمی کنم که این همه تراکتور نیاز باشد ،آمایش سرزمین به معنی واقعی نداریم. باید صحبت ها وسیع تر باشد . با اصلاح بذر می توان در بخش کشاورزی پیشرفت کرد. 
دکتر ابونوری با اشاره به اینکه استان خوزستان می تواند کل کشور را از نظر کشاورزی تامین کند گفت: شرایط آب و هوایی و اقلیمی مهمترین عامل موثر در محصولات کشاورزی است.
وی افزود: ما حتی اگر 14 میلیون تن گندم تولید کنیم  همچنان به واردات نیاز داریم چون 16 میلیون تن نیاز غذایی داریم. 
وی همچنین افزود: منافع اقتصاد کشاورزی کشور مهمتر از منافع کشاورزان است و ما هنوز نتوانسته ایم یک آمایش سرزمینی انجام بدهیم.
ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور دیگر مهمان برنامه هم گفت: یک کارخانه تراکتورسازی و کمباین‌سازی در کشور داریم که مثل صنایع خودروسازی از حمایت های ویژه دولت برخوردارند و از تمام مزایای دولت استفاده می کنند ، قیمت گذاری می کنند ، رانت دارند ، هر وقت خواستند تولید می کنند.
وی افزود: این شرکت ها ظرفیت تولید سی هزار دستگاه دارند ولی بیشتر از 15 هزار دستگاه تولید نمی شود و سهمیه هر استان کارخانه تراکتور سازی باید مشخص بکند در حالی که بسته به شرایط آب و هوا و غیره در شهرستانها باید این وضع مشخص بشود. 
این شرکت ها به صورت انحصاری است و از همه طرف حمایت می شوند ولی چرا تولیدات دست کشاورز نمی‌رسد. در بحث ماشین‌های داشت ،کاشت و برداشت در همه زمینه ها حتی دام در بحث مکانیزاسیون مشکل داریم و نتوانستیم یک کشاورزی اقتصادی داشته باشیم. 
وی گفت: باید طراح خاصی داشته باشیم که با سرمایه گذار و حمایت دولت ماشین آلات در اختیار مردم قرار گیرد.  در بحث کلزا هم به دلیل نبود کمباین مخصوص ،  کشاورزان که هنگام برداشت با مشکل روبرو هستند اکنون رغبتی به کاشت این محصول ندارند . برداشت کلزا با کمباین گندم 30 درصد ریزش ایجاد می‌کند که تلفات زیادی محسوب می شود. 
وی گفت: اگر ما ماشین آلات برداشت مخصوص داشته باشیم سه الی پنج سال قادر به تامین دانه های روغنی کشور خواهیم بود.
نامی رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان ماشین آلات کشاورزی ایران هم گفت:  در همه اقتصادها هر جا بحث از سوبسید و چند نرخی بودن منابع مالی باشد بستر فساد ایجاد می کند ما بحث توسعه مکانیزاسیون داریم نه توزیع آن یعنی دولت در جایگاه یک مربی جاهای خالی را ببیند نه اینکه خودش راسا دخالت کند. 
وی گفت: ما به خاطر توزیع 30 میلیارد تومان یارانه به کشاورز به عنوان وام یارانه داریم بیش از این هزینه کارشناسی و در بدنه دولت ابقا می کنیم ولی این وام بیش از 15 درصد به دست کشاورز نمی رسد. 
اگر این فضا باز شود و کشاورز اجازه داشته باشد از هر بانکی دوست داشته باشد وام بگیرد و هر محصولی دوست دارد انتخاب کند ما اعتقاد داریم در هر جایی که دولت سوت بزنه توپ می زند کار متوقف می شود. 
نامی با تاکید بر اینکه  حمایت از صنعتگر نیازی نداریم گفت دولت از جیب کشاورز به صنعتگر می دهد و خود کشاورز باید به مردم یارانه بدهد و اگر همه چیز آزاد باشد گندم کشاورز را هم باید آزاد کند و گران بخرد.
چرا فکر می کنیم ساختار دولتی از ساختار خصوصی دقیق تر هستند فکر می کنم آزادسازی اقتصادی صورت بگیرد کشاورز اگر تراکتور گرانتر بخرد گندمش هم گرانتر می فروشد و سود به کشاورز برمی گردد.
مگر نه اینکه کشاورزی از ارزش افزوده معاف است . این 9 درصد چرا به کشاورز برنمی گردد.
یک ماشین سی چهل درصد گرانتر به دست کشاورز می رسد. چون از ساختار رایج استفاده می شود. 
وی ضمن انتقاد از دولت که حمایت درستی از کشاورز و صنعتگر نمی کند گفت این چه نوع حمایتی است که به ضرر کشاورز و صنعتگر است. دولت باید مربی باشد بازیگر نیست ، خریدار و فروشنده هر دو مستقل هستند. دولت اگر یک ریال به کشاورز می دهد می‌خواهد متولی باشد و دستور بدهد.
هادی شریفیان مدیر عامل شرکت سیرنگ هم در ادامه گفتگوی چشم انداز اقتصاد گفت: طبق آمار بانک جهانی  سرانه زمین های کشاورزی در دنیا حدود 57 از 190 است اما رتبه تراکتور 22 از بین 190 است یعنی سرانه تراکتور با زمین همخوانی ندارد.
وی به کلمه «کشاورز هوشمند»  اشاره کرد و گفت اگر می خواهیم به استاندارد بین الملی نزدیک بشویم باید به کشاورزی هوشمند حرکت کنیم یعنی از پتانسیل هایی که داریم می توانیم بهروری را بالاتر ببریم.
مثلا پهپادهای کشاورزی بسیار کاربرد متنوع دارند مخصوصا در مرحله داشت. مثلا اگر زمین 50 هکتاری داشته باشیم و مزرعه دچار آفتی شده باشد می تواند به راحتی آنرا رصد کند. اگر کشاورزی هوشمند به خدمت گرفته بشود و پایش انجام بشود و نقشه حرارتی بگیرد ، با این نقشه ها وضع آفت کاملا مشخص می شود. 
ما اگر کشاورزی هوشمند را به کار بگیریم بسیاری از مشکلات حل می شود. 
ذبیح الله اعظمی نماینده مجلس و عضو کمیسیون کشاورزی هم گفت: با پیگیری های کمیسیون و با حضور وزیر جهاد کشاورزی قرار شد هزار تراکتور بین کشاورزان کشور توزیع بشود. 
وی درباره گندم هم گفت: سالهایی به خودکفایی رسیدیم اما هنوز باید وارد کنیم وقتی با ارز آزاد گندم وارد می کنیم اگر مبلغ آن به کشاورز بدهیم می توانیم به خودکفایی برسیم. 
وی افزود: در برخی استان های کشور اگر بگوییم گندم بکارد کشاورز محصولی می کارد که به نفعش باشد. مثلا در برخی شهرها کشت سیب زمین و پیاز مقرون به صرفه است یا برخی شهرها کشت برنج و سویا .
باید به دنبال کشاورزی قراردادی باشیم که کشاورز طبق این قرارداد محصول را تولید کند.  بحث الگوی کاشت هنوز اجرا نشده است.
وی دلیل حذف اعتبار خودکفایی گندم گفت: قرار است دوباره کارشناسان بررسی کنند و بعدا اطلاع رسانی می شود. چطور از کشاورز انتظار داریم گندم را 2500 تومان به دولت بفروشد.برای اغلب اقلام همین طور است سویا و ... مسئول ستاد تنظیم بازار وزارت کشاورزی نیست بلکه وزارت صمت است باید این اختیار به وزارت کشاورزی بازگردد.
وی درباره اینکه چرا کشاورزان محصولات را بیمه نمی کنند گفت: به دلیل اینکه کشاورزان جیبشان خالی است و چیزی که قرار است دست کشاورز هم بگیرد کم است بنابر این کشاورز نه توان و نه رغبت  برای بیمه کردن محصولاتش ندارد.
این نماینده مجلس افزود: در بحث ایمنی  و سلامت غذا هم پیگیر هستیم همچنین اهمال وام های کشاورزی در کمیسیون کشاوری پیگیر هستیم.
نکات پایانی
دکتر ابونوری:
وقتی از آمایش سرزمین صحبت می کنیم یعنی دولت مشخص می کند هر استانی برای چه محصولی مناسب است این یک نوع آمایش سرزمین است که مورد توجه نبوده است و نکته دیگر صنعت فرآوری محصولات است که در این بخش هم مشکل داریم و ماشین آلات تبدیل محصولات کشاورزی کمبود داریم . 
نامی
ما خواهان حذف واسطه بین واحدهای تولیدکننده و کشاورز هستیم و کشاورز آزاد باشد از هر بانک وامش را بگیرد و نیاز به ابزارهای کنترلی نیست چون اینها بستر فساد است.
مهندس ملک زاده 
در بحث مکانیزاسیون مشکل داریم برای دانه های روغنی هیچ گونه ماشین آلاتی تهیه نشده است. 
 

مطالب بیشتر از «کشاورزی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها