بهره برداری از 23 هزار هکتار اراضی کشاورزی در نواحی مرزی کشور | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

بهره برداری از 23 هزار هکتار اراضی کشاورزی در نواحی مرزی کشور

  • پنجشنبه 23 مرداد 1399 14:15
  • شناسه 44728
بهره برداری از 23 هزار هکتار اراضی کشاورزی در نواحی مرزی کشور

وزیر جهاد کشاورزی گفت: امروز شاهد توسعه منابع آب و خاک در نواحی مرزی کشور هستیم که 23 هزار هکتار را در بر می گیرد. 

آقای کاظم خاوازی در آیین بهره برداری از طرح های عظیم توسعه منابع آب و خاک در نواحی مرزی کشور از طریق ویدیو کنفرانس از سرپل ذهاب افزود: در سال 94 به پیشنهاد رئیس جمهور و عنایت ویژه مقام معظم رهبری, طرح توسعه منابع آب و خاک کشور در مناطق غرب و شمال غرب با تصویب 8 میلیارد دلار بودجه و در سطح 227 هزار هکتار مصوب شد. 
 وی گفت: از سطح 227 هزار هکتار, 112 هزار هکتار مربوط به استان های کرمانشاه، کردستان و ایلام است و 112 هزار هکتار دیگر از آن مربوط به استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی است و حدود 4 هزار و 200 هکتار هم مربوط به حوزه اترک در استان های گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی را در برگرفته است. 
 وزیر جهاد کشاورزی افزود: با همت همه مسئولان در سال گذشته, 54 هزار هکتار از این اراضی مورد بهره برداری قرار گرفت و امروز با تلاش همکاران, شاهد افتتاح 23 هزار هکتار از این اراضی هستیم که 21 هزار و 500 هکتار در استان کرمانشاه و هزار و 500 هکتار در استان ایلام قرار دارد. 
 آقای خاوازی گفت: نکته مهم اینجاست که از این 23 هزار هکتار, 17 هزار و 500 هکتار از اراضی دیم بوده که تبدیل به اراضی آبی شده و به طور مستقیم, 3 و نیم تا 4 برابر افزایش عملکرد کشاورزان بوده است.
 وی افزود: کشاورزان در این بخش می توانند بین 2 تا 3 بار در سال کشت انجام دهند که این امر منجر به افزایش درآمد آنها خواهد شد.
 وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: در مجموع با این 23 هزار هکتار افتتاح طرح امروز 9 هزار و 200 نفر به طور مستقیم مشغول به کار خواهند شد و در بخش کشاورزی 508 میلیارد تومان سرمایه گذاری اتفاق افتاده است.
 آقای خاوازی گفت: امروز با بهره برداری از این 23 هزار هکتار و 54 هزار هکتار قبلی, در مجموع 77 هزار هکتار در بخش کشاورزی فعالیت کرده ایم که این مقدار از آن 227 هزار هکتار کم می شود.
 وی افزود: در حال حاضر 6 هزار هکتار زمین کشاورزی آماده بهره برداری داریم که اگر وزارت نیرو آب مورد  نیاز آن را تأمین کند قابل بهره برداری است و اگر دولت  اعتبار کمی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار دهد حدود 50 هزار هکتار دیگر به اراضی نوآباد ما اضافه خواهد شد.
 وزیر جهاد کشاورزی گفت: این 50 هزار هکتار را با 450 میلیارد تومان می توانیم تا پایان سال به بهره برداری برسانیم و تحویل کشاورزان دهیم.  

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «کشاورزی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها