هزینه های تولید در بخش کشاورزی ، زراعت و دامپروری | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

هزینه های تولید در بخش کشاورزی ، زراعت و دامپروری

  • دوشنبه 31 شهریور 1399 02:45
  • شناسه 45735
هزینه های تولید در بخش کشاورزی ، زراعت و دامپروری

در برنامه چشم انداز یکشنبه شب آقایان سید موسی رهنمایی قائم مقام نظام صنفی کشاورزی و صنایع طبیعی کشور، ارسلان قاسمی رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران، محمد حجازی دامپرور، محمد علی پیراسته زراعتگر، محمود دانشور عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد، محمد مهدی برومندی سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی و محسن نقاشی دبیر فدراسیون تشکل های صنایع غذایی و کشاورزی با مجری برنامه فرشاد پرویزیان به بحث و گفتگو پرداختند.

در ابتدای برنامه آقای سید موسی رهنمایی قائم مقام نظام صنفی کشاورزی و صنایع طبیعی کشور درباره وضع کره در کشور گفت: اگر کره با ارز نیمایی وارد کشور بشود دوبرابر آنچه در داخل تامین می شود به دست مصرف کننده می‌رسد.

وی توضیح داد: اتفاق خاصی نیفتاده و دارد به نرخ واقعی نزدیک می شود اما در داخل هم می‌توان نیاز جامعه را تامین کرد و ارزانتر از ارز نیمایی هم تولید می شود.

باید دست کسانی که مصالح کشور فکر نمی کنند حذف کنیم و اگر این اتفاق بیفتد کار آسان می شود هم دامدار بهره مند می شود و هم سایر تولیدکنندگان. بنابراین باید مصلحت فردی حذف بشود.

دکتر محمد مهدی برومندی سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی در ادامه برنامه گفت: در کشور حدود 11 و نیم میلیون تن شیر تولید می شود که در مقایسه با گذشته با جهش زیادی داشته است. سالانه یک میلیون تن صادرات محصولات لبنی به سایر کشورها داریم و پیگیر این هستیم که بازارهای دیگر هم در اختیار بگیریم.

سالانه بین 45 تا 50 هزار تن کره مورد نیاز کشور بوده است که و آنچه در داخل تولید می شده 15 هزار تن بوده که مابقی وارد می شده است. چون ارز 4200 به آن تعلق می گرفت واردات آن مقرون به صرفه بود.

با توجه به اینکه ارز 4200 برداشته شده و این قیمت افزایش پیدا کرده است . الان این ظرفیت در کشور وجود دارد که با توسعه کارخانجات لبنی و توسعه دامپروری ها گام های بلندی را برداریم و خودکفا بشویم.

دکتر محمود دانشور عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد هم گفت: مشکلات ما در شرایط فعلی در بحث تولیدات محصولات کشاورزی و غیره سه قسمت است:

 یکی عدم استفاده از سیاست‌های مطلوب کشاورزی است. سیاست (هماهنگ ، منسجم و برنامه ریزی شده) نداریم.

دوم عدم شفافیت و تناسب حلقه های زنجیره ارزش است

سوم نظام آماری ناکارآمد در زمینه تولید ، مصرف و عرضه و تقاضا

محمد مهدی برومندی سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ گفت:

سامانه ای داریم راه اندازی می کنیم که «مهکا» نام دارد (مدیریت هوشمند کشاورزی ایران) در همه بخش ها میزان تولید ، مقدار دام ها و غیره پایش می‌شود.

دکتر محمود دانشور عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد در ادامه افزود: هشتاد درصد از نظام بهره برداری ما نظام خرده مالکی است. این افراد آگاهی زیادی در مورد میزان مصرف آب و کود و غیره ندارند. برای بحث امنیت غذایی باید بدانیم چه مقدار پروتئین و غیره نیاز داریم.

بحث سیاست های خارجی ، تحریم و نرخ ارز هم تاثیرگذار است. اگر در بحث داخلی مشکلات را حل کنیم مسائل خارجی تاثیرگذار نخواهد بود.

محسن نقاشی دبیر فدراسیون تشکل های صنایع غذایی و کشاورزی گفت:با توجه به اینکه وزارت جهاد کشاورزی در زمینه سموم و کود تخصص دارد. باید امور مرتبط به این وزارت خانه محول شود.

اگر وضع این موارد به همین صورت باشد کشاورز یا کشت نمی کند یا با رغبت کار نمی کند که باعث از بین رفتن کشاورزی می شود. در بحث کشاورزی باید تخصصی کار بشود و جهاد کشاورزی در امور دخالت کند.

ارسلان قاسمی رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران هم گفت: بخشی از قیمت نهاده ها داریم و بخشی هم تورم موجود است که عارضه‌هایی هستند که در همه بخش ها تاثیر گذار است.

وی افزود: هر تصمیم گیری  که در ستاد تنظیم بازار می شود همه از جیب کشاورز است و نکته دیگر اینکه الان با ارز دولتی کنجاله سویا وارد کشور می‌شود ولی دامدار آنرا از بازار آزاد می خرد.

محمد علی پیراسته زراعتگر گفت: باید تولید داخلی حمایت شود و برای آن ارزش قائل شویم. متاسفانه قیمت نهاده های کشاورزی (سم ، کود، و..) 500 تا 700 درصد افزایش داشته است. در جنوب کرمان وقتی بیشتر کشور در برف و یخبندان است محصولات کشاورزی وارد بازار می کند. کشاورز الان در سردوراهی است زمین را اجاره کرده و کشت کرده و باید کود را تامین کند اگر کشت کند متضرر می شود و اگر کشت نکند هم امنیت غذایی به چالش گرفته می‌شود. برای کشاورز مقرون به صرفه نیست که گندم و سایر محصولات کشاورزی تولید کند.

سید موسی رهنمایی قائم مقام نظام صنفی کشاورزی و صنایع طبیعی کشور گفت: در نظام هستی اسباب و علل مادی تاثیرگذار است. آب بهترین زیرساخت بخش کشاورزی است.  باید کاری کنیم که کشاورز به سود متعارف برسد. امروز شیوه نادرستی از توزیع علوفه است. باید مشکلات دامدار در جایی حل شود.

محمد مهدی برومندی سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی : دو نوع نهاده در بخش کشاورزی داریم یکی نهاده های دامی (جو ، ذرت ) و دیگری نهاده های بخش کشاورزی ( کود و سم ، بذر و واکسن  و ماشین آلات)

قبلا پنج کالا شامل ارز 4200 می شد اما اکنون ارز نیمایی شده است که بسیاری از مسائل از جمله کود را تحت تاثیر قرار داده است.

در خصوص کود فسفات چون همه وارداتی است باید تامین ارز بشود ولی از سال آینده در داخل کشور تامین خواهد شد.

برداشته شدن ارز باعث افزایش قیمت در حوزه های کشاورزی شده است.

در حال مذاکره هستیم که قیمت محصولات کشاورزی طوری تنظیم شود که برای کشاورزان مقرون به صرفه باشد.

محمد حجازی دامپرور گفت: متاسفانه وضع دامپروری به دلیل اینکه واسطه ها در میان هستند خوب نیست . آنچه هزینه کردم بسیار کمتر به دست آوردم و شرایط تورمی کشور به سمتی پیش می رود که همه باعث ضرر و زیان کشاورز است . سوال من این است که ماحصل جلسات مقامات کشاورزی تاکنون چه بوده است؟ درخواستم از دولت این است که تسهیلات دامداران و کشاورزان را استمهال کند. قیمت محصولات اگر بخواهد پایین باشد باید یارانه در بحث نهاده ها به کشاورز داده شود.

محمد مهدی برومندی سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ گفت: در چند سال اخیر در حوزه دامپروری زحمات زیادی کشیده شده است . کشوری که واردکننده محصولات لبنی بودیم اما با تلاش بخش های مختلف واحدهای دامپروری در حال رقابت با سایر کشورها هستند. هزینه های تمام شده در حوزه‌های مختلف اقتصادی وجود دارد. در حوزه دامپروری چند کالا از جمله جو، ذرت ، کنجاله دولت تلاش کرده که ارز نیمایی تخصیص بدهد. توقفی به دلیل عدم تخصیص ارز در واردات کنجاله و ذرت و جو داشتیم. خروجی جلسات این بوده که 750 هزار تن کنجاله وارد شده و بخشی از نیاز دامداری ها تامین شده است.

سامانه بازارگاه از اول مهرماه رونمایی خواهد شد.  تلاش شده که نهاده از بندر تا مصرف کننده رصد شود.

 دکتر محمود دانشور عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد در پایان گفت: امنیت غذایی پایه امنیت سیاسی است بنابر این حساسیت زیادی دارد . در تولید کشاورزی یک اصل طلایی به نام نظریه تولید داریم که درباره چگونگی ترکیب نهاده ها برای تولید است که حداکثر سود برای تولیدکننده و حداکثر مطلوبیت برای مصرف کننده داشته باشد.

هنر دستگاه کشاورزی باید در این باشد که به یک تولید کشاورزی برسیم که تولیدکننده به حداکثر سود و مصرف کننده به حداکثر رضایت برسد.

وی در پایان گفت: هشتاد درصد از هزینه های کشاورزی خارج از مزرعه است که سیاست گذاران و تشکل ها باید آنرا مدیریت کنند.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «کشاورزی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها