نهاده‌های تولید و توسعه کشاورزی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

نهاده‌های تولید و توسعه کشاورزی

  • سه شنبه 01 مهر 1399 09:03
  • شناسه 45758
نهاده‌های تولید و توسعه کشاورزی

برنامه چشم انداز دوشنبه شب میزبان آقایان شریعتی مقدم رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق بازرگانی ایران، دکتر برومندی سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی ، محمد شفیع ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، فارس کعب کشاورز و دامپرور (استان خوزستان)،سعید جعفری کشاورز (استان اردبیل)، دکتر شاهنوشی عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد با موضوع نهاده‌های تولید و توسعه کشاوری بود.

شریعتی مقدم رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق بازرگانی ایران در ابتدای برنامه گفت: ما باید نگاهمان به کشاورزی  تغییر بدهیم آنچه در دو سه سال گذشته انجام شده زیر سوال است ما آمدیم ارز 4200 به این بخش تخصیص دادیم و نگاه نکردیم که آیا درست به دست مصرف کننده می رسد یا نه و دیگر اینکه این ارز از سال 97 تاکنون آیا به موقع تخصیص دادیم و ظرفیت هایی که در این حوزه وجود دارد 500 میلیون دلار ظرفیت صادراتی در این حوزه داریم. وی افزود: بسیاری از تولیدکنندگان زنجیره ارزش ایجاد کردند اینها می گویند حتی با ارز نیمایی هزینه شان کمتر است . یک سرگردانی در این حوزه وجود دارد که کی ارز تخصیص داده شود و غیره و از طرفی تشنگی در بازار وجود دارد و بوروکراسی در سازمان های دولتی بیشترین آسیب را به حوزه تولید زده است. تولیدکننده دنبال بالابردن کیفیت است. سال ها زحمت کشیده و نمی تواند یک روزه آنرا تعطیل کند که منصفانه نیست.

دکتر برومندی سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی هم در ادامه برنامه گفت: مهمترین ماموریت وزارت جهاد کشاورزی تولید است که در حوزه های شیلات ، آبزیان ، دام و طیور انجام می شود. مهمترین موضوع تامین زیرساخت ها ، نهاده‌ها ، و ورود دانش به روز به این بخش هاست.

دکتر برومندی افزود: امروز 12 میلیون تن در حوزه دام تولید داریم . هر چه به این بخش کمک شود، علاوه بر امنیت غذایی ، ایجاد اشتغال و خودکفایی ، گام‌های بلندی برای توسعه کشور برداشته می شود و ارزآوری بالایی برای بخش‌های مختلف خواهد داشت.

سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در وزارت جهاد کشاورزی در راستای حمایت از بهره برداران تلاش شده و هماهنگی های بین بخشی باید اتفاق بیفتد که مجموعه آن کار طوری پیش برود که خللی ایجاد نشود.

وی افزود: در بحث نهاده ها دو بخش داریم یکی دامی و دیگری پایه دولت و مجموعه آن برای جو ، ذرت ، کنجاله و دانه های روغنی ارز 4200 تومانی در نظر گرفته است.  به دلیل نوسانات ارزی و مشکلات موجود ثبت سفارش و واردات آن وقفه ای ایجاد شده است.

محمد شفیع ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور  هم در ادامه گفت: پرورش و تولید برای دامدار استفاده ای ندارد با توجه به خریدی که از آنها می‌شود. حذف ارز دولتی باعث شده قیمت کود با افزایش چشمگیری مواجه شده است. در رابطه با سموم هم همینطور قیمت ها افزایش داشته است. اینکه دولت مصمم شد که ارز 4200 تومان را حذف کند چون می دانست که کشاورز و دامدار از آن بهره مند نمی شود.

چرا سویایی که وارد شده بیش از 14 هزار تومان به دست دامدار می رسد این نشان می دهد که روند توزیع در یک نظام سالم نبوده است.کود شیمیایی که باید 50 هزار به دست کشاورز برسد حدود 160 هزار تومان خریداری می شود.

اگر امروزمصرف کننده شیر را هفت هزار تومان خریداری می کند این شیر از دامدار کمتر از سه هزار تومان خریداری شده است. مشکل سو مدیریت در تنظیم بازار است.

اگر هزینه تولیدکننده به همین صورت ادامه یابد، باید هزینه تولید با میزان خرید نسبت درستی داشته باشد. قیمتی که تعیین می شود باید هزینه تولید آن متناسب باشد.

فارس کعب کشاورز و دامپرور (استان خوزستان) هم دیگر میهمان برنامه بود . این کشاورز درباره مشکلات این بخش گفت: در شهرستان شوش و استان خوزستان کشت ها با توجه به آب و هوا سه الی چهار بار صورت می گیرد.  متاسفانه کشاورز رو به نابودی است. مشکلاتی که در بخش کشاورزی داریم یکی دوتا نیست. در مورد کود شیمیایی قیمت هفتصد برابر شده است. آماده کردن زمین ، سم و کود همه هزینه بر است . تامین سوخت برای آماده کردن زمین 200 لیتر اختصاص یافته است که به هیچ وقت جوابگوی کار ما نیست. کشاورز باید حمایت شود. شیر گاومیش کلیویی 1900 تومان می خرند در حالی که در بازار سه الی چهار هزار تومان در بازار به فرورش می رود.

سعید جعفری کشاورز (استان اردبیل) دیگر کشاورز کشور در برنامه چشم انداز گفت: هزینه های تولید بالاتر از درآمد است.   سیب زمینی 635 تومان خرید تضمینی می شود از کشاورز اما برای آن 1400 تومان هزینه می شود. کود شیمیایی از 40 هزار تومان به 400 هزار تومان رسیده است که تولید برای کشاورز مقرون به صرفه نیست. دولت باید هزینه‌های تولید را پایین بیاورد و از کشاورز حمایت کند. گندم 2500 تومان از کشاورز خریداری می شود ولی سبوس همان گندم اگر بخواهیم بخریم 1800 تومان است.

دکتر برومندی سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی   در ادامه گفت: 112 هزار تن تولید عسل داریم معادل ارزی آن ½ میلیارد دلار است. در حال پیگیری هستیم که مجوز صادرات آن را بگیریم. در تولید و خودکفایی که مورد تاکید است . شیری که تولید می شد روی دست تولیدکنندگان بود اما الان 9 شرکت مجوز صادرات داریم و یک میلیون تن محصولات لبنی صادر می شود و 27 شرکت دیگر هم در حال گرفتن مجوز برای صادرات هستند. وظیفه ما تولید حداکثری است و باید در بخش های دیگر هم تلاش شود بازارهای جهانی برای محصولات کشور ثبت کنیم.

در سال گذشته مکانیزاسیون 1700 میلیارد تومان تسهیلات گرفته اما در 5 ماه  اخیر 1200 میلیارد تومان و تا پایان سال 2400 میلیارد تومان برنامه ریزی شده است.

باید تلاش کنیم هزینه تولید را کاهش دهیم ، یارانه کشاورزان افزایش یابد ، نهاده‌ها را بیشتر در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

برای برون رفت از مشکلات کشاورزان خریدهای تضمینی باید اقدام موثر صورت گیرد. برای محصولاتی که خودکفا هستیم در جهت حفظ تولید اهتمام بورزیم. در بحث روغن و دانه های روغنی وابسته هستیم اما با برنامه سه ساله می توانیم خودکفا شویم و می شود مشکلات دامپروران در این حوزه حل شود.باید مجوعه دانه های روغنی را با یک برنامه چند ساله به مرز خودکفایی برسیم.

دکتر شاهنوشی عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد  در پایان برنامه گفت: بحث نهاده های کشاورزی یک بحث جانبی است. وقتی به مقوله توسعه کشاورزی نگاه کنیم بحث نهاده‌ها هم حل می شود اگر قرار است سیاست حمایتی یکپارچه از کشاورزی داشته باشیم طبیعتا ضمن اینکه یارانه های تولید و مصرف را هدفمند می کنیم باید بدانیم که در کجا هزینه بشود. ارز 4200 تومانی نهاده ها موجب ایجاد رانت گسترده شده بود. ما اگر بیاییم نهاده های کشاورزی در بازار تعیین بشود و در یک روال عادل در نظر بگیریم و قیمت محصولات کشاورزی هم که طبیعتا افزایش پیدا می کند به آن یارانه بدهیم. در آن صورت اگر بگذاریم روال عادی تولید طی شود. شیر را باید به قیمت واقعی از کشاورز خرید و با یارانه به دست مصرف کننده رساند.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «کشاورزی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها