قیمت بالای کود، مشکل اصلی کشاورزان | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

قیمت بالای کود، مشکل اصلی کشاورزان

  • پنجشنبه 01 آبان 1399 18:07
  • شناسه 46598
قیمت بالای کود، مشکل اصلی کشاورزان

دبیر انجمن گندم‌کاران ایران گفت: امسال دولت یارانه‌ای به کود شیمیایی اختصاص نداده و کشاورزان مجبورند بدون کود شیمیایی، محصولات‌شان را عمل بیاورند.

خانمحمدی، دبیر بنیاد ملی گندم‌کاران ایران گفت به عنوان یک کشاورز، سالانه 100 هکتار زمین زیر کشت گندم دیم و آبی می‌برد، که گندم غذای 75 درصد مردم ما را گندم تشکیل می‌دهد. خانمحمدی گفت در کشور یک میلیون و 200 هزار نفر در تولید گندم مشغول به کار هستند.

این کشاورز که از استان زنجان در ارتباط تصویری مهمان شبکه ایران کالا شده بود گفت: شهرستان خرمدره یکی از 8 شهرستان استان زنجان است که قطب کشاورزی این استان به شمار می‌رود. وی گفت این شهر در تولید محصولات کشاورزی و دامی نقش ویژه‌ای دارد. دبیر بنیاد ملی گندم‌کاران ایران گفت گندم یکی از محصولات ماست که بیشترین تولید شهرستان را تشکیل می‌دهد.

خانمحمدی گفت خوزستان، فارس و گلستان بزرگترین استان‌های تولید کننده گندم کشور هستند. وی افزود سطح زیر کشت گندم کشور در مجموع 6 میلیون و 200 هزار هکتار است که 2 میلیون و 800 هزار هکتار آن آبی و 3 میلیون و 400 هزار هکتار آن دیم است. وی افزود در مجموع بیش از 14 میلیون تن گندم در کشور تولید می‌شود.

دبیر بنیاد ملی گندم‌کاران ایران گفت قیمت گندم همیشه به گونه‌ای تعیین شده که به نوعی کم‌لطفی به کشاورزان بوده است. خانمحمدی گفت کشاورزی بهترین جایگزین برای صادرات نفتی است و گسترش آن می‌تواند صادرات را رونق دهد. وی گفت معمولا برای خرید تضمینی گندم بهانه‌هایی آورده می‌شود، دولت هم می‌خواهد قیمت نان را افزایش ندهد و هم کشاورزان را راضی نگه دارد در صورتی که قیمت گندم باید بالاتر از این باشد که کشاورز بتواند تولید کند.

وی افزود کشاورز از همه جهات باید تامین باشد تا بتواند تولید را ادامه دهد. خانمحمدی گفت دولت یارانه‌ای را که برای کود کشاورزی پرداخت می‌کرد، امسال پرداخت نکرد و کود با ارز نیمایی در اختیار کشاورزان قرار گرفته که کمبودهایی دیده می‌شود و کشاورزان قدرت خرید کود ندارند. دبیر بنیاد ملی گندم‌کاران ایران گفت کشاورزان امسال بدون کود محصولات شان را عمل می آورند و در سال های بعد باید جایگزینی برای کودهای فسفاته و پتاسه پیدا کنند.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «کشاورزی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها