تولید زرشک در شهرستان زیرکوه در خراسان جنوبی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

تولید زرشک در شهرستان زیرکوه در خراسان جنوبی

  • پنجشنبه 08 آبان 1399 15:41
  • شناسه 46750
تولید زرشک در شهرستان زیرکوه در خراسان جنوبی

خراسان جنوبی با ۱۷ هزار و ۹۰۰ هکتار باغ زرشک و ۲۱ هزار تن برداشت سالانه محصول، ۹۸ درصد زرشک تولیدی کشور را در اختیار دارد. ایران نیز در عرصه تجارت جهانی بزرگترین تولیدکننده زرشک و خراسان جنوبی تولید کننده عمده این محصول در کشور است.


مدير جهاد کشاورزی شهرستان زیرکوه خراسان جنوبی در گفتگو با ایران کالا گفت: خراسان جنوبی با سه محصول استراتژیک زعفران ، زرشک و عناب شناخته می شود، شهرستان زیرکوه یکی از قطب های اقتصادی زرشک کشور است که در ابعاد گسترده حدود ۹8 درصد زرشک تولیدی کشور را تولید می کند.
آقای درویشی در پاسخ به این سوال که آیا اقتصاد منطقه زیرکوه کشاورزی است ، پاسخ داد بالای ۹۰ درصد اقتصاد این شهرستان کشاورزی است و در استان خراسان جنوبی چیزی حدود ۷۵ تا ۸۵ درصد اقتصاد کشاورزی است که بالغ بر ۸۰ درصد این اقتصاد کشاورزی را سه محصول زرشک ، زعفران و عناب تشکیل می دهد.
درویشی در حوزه توزیع و صادرات نیز تصریح کرد: در بحث صادرات اقدامات خوبی انجام شده است ولی همچنان با بخش ایده آل خود فاصله داریم. با توجه به اینکه حدود ۳۸ هزار بهره بردار از محصول زرشک در حال ارتزاق هستند در بحث صادرات آن جای کار وجود دارد که امیدواریم مسئولان مربوطه در این زمینه فکری بیاندیشند؛ وزارت جهاد کشاورزی قطعاً به تنهایی نمی تواند کاری از پیش ببرد ،لازم است تا وزارت امور خارجه و وزارت صنعت معدن و تجارت و غیره هم در جهت رسیدن به رونق صادرات این محصول و تاثیر مستقیم آن در اقتصاد خانواده روستایی ما را همراهی کنند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان زیرکوه در ادامه افزود : بازار کشور ما بازار محدودی است و در بحث صادرات یکی از بزرگترین مشکلات ما در استان به عنوان قطب تولید جهان بحث نبود پایانه تخصصی صادرات زرشک است یعنی تاجر یا دلالی که زرشک را میخرد زرشک را به پایانه یا گمرک مرزی می‌برد و صادر می‌کند و این امر موجب سختی کار تجار می‌شود که گاهی باید به تبریز سفر کنند تا زرشک را به مرز بازرگان برسانند و محصول را به ترکیه صادر کنند.
یکی دیگر از مشکلاتی که ما داریم بحث نبود آزمایشگاه تخصصی است برای صادرات محصول معیارهای مشخصی وجود دارد، با توجه به صادرات این محصول به کشورهای اروپایی مثل آلمان، فرانسه و روسیه قاعدتاً یک استانداردهای مشخص و سختگیرانه ای وجود دارد که ما خودمان امکان آزمایش محصول را نداریم و باید محصول را بفرستیم به گمرک و آنجا آزمایشات لازم صورت بگیرد که هزینه‌های سرسام آوری را بابت آن باید متقبل شویم. مشکلات در زمره مشکلات ارزی هستند که شاید بتوان عنوان فرامرزی را به آن اطلاق کرد که اگر راجع به آن چاره اندیشی شود در اقتصاد خراسان جنوبی تاثیر بسزایی خواهد داشت.
درویشی در ادامه گفت: در محصول زرشک رنگدانه‌های وجود دارد که در سرما فعال می شود که موجب قرمزی و مرغوبیت زرشک می‌شود و چون شهرستان زیرکوه در شهریور و مهر ماه هم برخلاف سایر مناطق هوا سرد است زرشک تولیدی ما از کیفیت بالاتری برخوردار است، با توجه به انواع مختلف برداشت ما زرشک های مختلفی داریم علاوه بر آن باید به ۱۷ فرآورده کنسانتره زرشک و مصارف دارویی زرشک نیز اشاره کرد اما با توجه به هزینه های بالای این فرایندها حمایتهای دولتی کافی نیست بلکه نیازمند سرمایه‌گذاری ویژه‌ای است تا بحث فرآورده‌های زرشک که باعث افزایش ارزش افزوده می شود اتفاق بیفتد.
درویشی در توضیح سرمایه اولیه مورد نیاز برای آغاز تولید زرشک گفت : تولید این محصول نیازمند اقلیم خاصی است که در بهار رطوبت خیلی بالا نباشد سایر مولفه‌ها که اقلیم خراسان جنوبی تمام این مولفه ها را دارد از جمله عدم گرما در ۱۵ شهریور ماه تا اواخر مهرماه که خیلی می‌تواند کمک کند علاوه بر این درخت زرشک از طریق پاجوش تکثیر پیدا می کند شاید هزینه احداث باغ همان هزینه خرید زمین و آب باشد و خود هزینه احداث باغ و نگهداری آن خیلی بالا نیست و هزینه اصلی آن بحث خرید آب و زمین است که سرمایه تقریباً زیادی را لازم دارد.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «کشاورزی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها