عدم اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم تهدیدی جدی برای کشت این محصول استراتژیک | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

عدم اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم تهدیدی جدی برای کشت این محصول استراتژیک

  • پنجشنبه 26 فروردین 1400 10:32
  • شناسه 62223
عدم اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم تهدیدی جدی برای کشت این محصول استراتژیک

اگر طی روزهای آینده نرخ خرید تضمینی گندم افزایش نیابد سطح کشت گندم کاهش یافته و وارد کننده این محصول خواهیم بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، در حالی‌که گندم به عنوان یک محصول استراتژیک از اهمیت بالایی برخوردار است و به نوعی امنیت غذایی هر خطه را تضمین می‌کند اما نرخ پایین تعیین شده از سوی دولت برای خرید تضمینی آن کشاورزان را از ادامه کشت منصرف کرده و عده بسیاری از گندمکاران حاضرند به جای فروش گندم خود به دولت، محصولشان خوراک دام ها شوند تا حداقل ضرر نکنند.

موضوع اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم، تهدید امنیت غذایی و نیاز کشور به واردات آن اعضای شورای قیمت‌گذاری محصولات استراتژیک را بر آن داشت تا جلسه ای را روز سه شنبه 24 فروردین 1400 برای اصلاح نرخ خرید تضمینی گندم تشکیل دهند.

با اینکه در جلسه فوق محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصاد و دارایی حضور نداشتند اما نمایندگان آنها و سایر اعضا بر سر افزایش نرخ خرید تضمینی گندم به توافق رسیدند.

عطاءالله هاشمی، رئیس بنیاد ملی گندمکاران درباره مباحث جلسه شورای قیمت‌گذاری محصولات استراتژیک گفت: اعضای حاضر در جلسه بر اصلاح نرخ خرید تضمینی گندم به 5 هزار و 500 تومان راضی بودند.

وی ادامه داد: در جلسه فوق مقرر شد تا طی چند روز آینده آنالیز قیمت نهایی تولید انجام و جمع بندی نهایی صورت بگیرد سپس نرخ جدید خرید تضمینی گندم تعیین شود.

منصور علی زارعی کیایی عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی نیز در تشریح جزئیات جلسه شورای قیمت گذاری و اتخاذ تصمیمات سیاست های حمایتی محصولات اساسی گفت: قیمت گندم در سال زراعی جاری افزایش پیدا می‌کند اما در خصوص تعیین نرخ  نهایی خرید تضمینی این محصول به توافق نرسیدم.

وی علت بی نتیجه ماندن جلسه شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک را غیبت نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و امور دارایی اعلام کرد و افزود: مقرر شد طی 4 روز آینده نشست دیگری تشکیل و در خصوص تعیین قیمت خرید تضمینی گندم توافق نهایی صورت بگیرد.

نرخ واقعی گندم چند؟

اختلاف بین قیمت تمام شده تولید گندم با نرخ تضمینی اعلام شده از سوی دولت به قدری است که گندمکاران مجبور شده اند مزارع خود را به دامداران اجاره بدهند.

جواد ساداتی نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از نرخ 4 هزار تومانی تعیین شده از سوی دولت برای خرید تضمینی گندم گفت: براساس کارشناسی های انجام شده هم اکنون قیمت تمام شده گندم بین 5 هزار و 500 تا 5 هزار و 800 تومان است.

وی تصریح کرد: چرا دولت قیمت  تمام‌شده محصولاتی مانند گندم و سویا را برای امنیت غذایی کشور اهمیت ویژه ای دارند را نمی پذیرد و به دنبال  خرید غیرواقعی و زیر قیمت محصول از کشاورزان است.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: چرا دولت حاضر است از پرداخت قیمت واقعی محصولات کشاورزی به کشاورزان شانه خالی کند اما تن به واردات همان محصول با قیمت های گزاف بدهد؟

ساداتی نژاد تصریح کرد: اگر نرخ خرید تضمینی گندم اصلاح نشود سطح کشت گندم پایین آمده و دولت مجبور است برای پاسخ به نیاز داخل امسال 5 میلیون تن گندم وارد کند.

محمدشفیع ملک‌زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور گفت: درصورتی که نرخ خرید تضمینی گندم اصلاح نشود سطح کشت گندم کاهش یافته و دولت وارد کننده گندم خواهد شد.

وی، آسیب تولید داخل، افزایش قاچاق گندم و مصرف این محصول استراتژیک به عنوان خوراک دام را از دیگر معایب عدم اصلاح نرخ خرید تضمینی گندم اعلام کرد.

منبع: آنا

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «کشاورزی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها