رشد درآمدهای نفتی به ضرر بخش کشاورزی تمام می‌شود/ قوانین فعلی پاسخگوی حل مشکلات بخش کشاورزی نیست | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

رشد درآمدهای نفتی به ضرر بخش کشاورزی تمام می‌شود/ قوانین فعلی پاسخگوی حل مشکلات بخش کشاورزی نیست

  • سه شنبه 21 اردیبهشت 1400 08:54
  • شناسه 63244
رشد درآمدهای نفتی به ضرر بخش کشاورزی تمام می‌شود/ قوانین فعلی پاسخگوی حل مشکلات بخش کشاورزی نیست

شاهنوشی استاد دانشگاه فردوسی مشهد، نظری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، خاکزاد رستمی دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی مازندران، مجاوریان استاد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با حضور در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا به بررسی مطالبات کشاورزان از دولت آینده پرداختند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، ناصر شاهنوشی استاد دانشگاه فردوسی مشهد طی  گفتگوی زنده تلویزیونی با شبکه ایران کالا با اشاره به اینکه کشور را باید با نگاه علمی و منطق عملی اداره کرد گفت:  نمی‌توانیم با رفتارهای احساسی کشور را اداره کنیم، زمان ما محدود است لذا فرصت برای اینکه در مدار توسعه قرار بگیریم محدود است .

وی با اشاره به اینکه باید از انسجام در سیاست‌های کلان برخوردار باشیم  افزود: ما نیاز به قراردادهای طولانی مدت نداریم،  باید در نحوه اداره جامعه و نحوه اجرای سیاست ها تجدید نظر کنیم.

شاهنوشی با اشاره به اینکه باید در مقابل خرد شدن اراضی کشاورزی مقاومت کنیم عنوان کرد:  بهترین اراضی در اقلیم ما در حال نابود شدن است،دلیلی بر خرد شدن زمین وجود ندارد لذا باید برای این موضوع ساز و کاری اندیشیده شود.

استاد دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه مدیران باید با بخش کشاورزی مهربانانه رفتار کنند افزود: در رابطه با بخش کشاورزی باید از تجارب سایر کشورها استفاده کرد ،چهار کشور کره‌جنوبی، امارات، قطر و عمان هیچگونه ظرفیتی برای کشاورزی ندارند اما با برنامه این بخش را پیش می‌برند، علی‌رغم اینکه پتانسیل ندارند به سمت بخش کشاورزی هدایت شده‌اند.

شاهنوشی با اشاره به اینکه بخش کشاورزی ایران پایدارترین بخش اقتصادی کشور است به طوری که تاریخ دیرینه دارد، اهمیت این بخش را باید به خوبی درک کنیم گفت: بالا رفتن درآمدهای نفتی به ضرر بخش کشاورزی تمام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در دوران آقای خاتمی به خاطر کاهش قیمت نفت شاهد رشد بخش کشاورزی بودیم افزود: قرار است که تحریم‌ها برداشته شود، نباید با برداشتن تحریم بخش کشاورزی را فراموش کرد لذا باید همچنان به دنبال تقویت بخش کشاورزی باشیم، مطالبات جدی باید از دولت آینده در بخش کشاورزی داشته باشیم زیرا بخش کشاورزی به عنوان بخش اساسی کشور است.

شاهنوشی تصریح کرد: مدیران ما باید علمی باشند و تجربه و دانش کافی داشته باشند، آنچه بر سر زاینده رود آمد ناشی از کم دانشی و فقدان بینش مدیران است، کشاورزان اصفهان و چهارمحال و بختیاری در تنگنا هستند و یک تصمیم ناپخته در خصوص زاینده‌رود اعمال شد ،ما نیازمند مدیران علمی هستیم، مدیران باید مدیریت عملی را در اقتصاد در پیش بگیرند،  کشور اداره شده ولی اداره کشور با هزینه‌های بالا صورت گرفته است  لذا ما نیاز به مدیریت یکپارچه در کلان کشور داریم.

علیرضا نظری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در ادامه برنامه با اشاره به نداشتن مقیاس اقتصادی در اراضی کشاورزی گفت:  قوانین فعلی پاسخگوی حل مشکلات در حوزه بخش کشاورزی نیست ، زمین را باید یک منبع ملی بدانیم.

وی گفت: متاسفانه  کشاورزی توجیه اقتصادی ندارد و فروش زمین در قالب باغ‌ و ویلا صورت می گیرد، کمیسیون کشاورزی مجلس به جد پیگیر امورات کشاورزی است تا مثلاً در بحث زمین بتوانیم  ساماندهی را در خصوص اراضی کشاورزی داشته باشیم، امیدوارم که به نتیجه برسیم و دولت مجری خوبی برای پیاده‌سازی قانون مربوط به زمین باشد .

نظری عنوان کرد: دولتی که می آید باید رویکرد خود را اعلام کند و برنامه داشته باشد وگرنه به صرف ادعا نمی‌توان کاری را از پیش برد، اساس کشاورزی مبتنی بر زمین و آب است و باید مشخص شود که نسبت به بخش زمین دولت جدید چه نگاهی دارد، اگر مجلس همکاری کرد آیا حاضر است با مجلس همکاری داشته باشند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد : برنامه دولت جدید باید مشخص باشد و مشخص شود که تیمی را که دولت به همراه خود می آورد اعتقادی به  برنامه دولت  دارد یا نه،  اساساً تا به الان کسی به طور جدی برای حل مشکل کشاورزی اقدام نکرده است.

وی افزود: باید قانون به روز رسانی شود قوانین موجود کافی نیستند و باید اراده جدی برای این کار وجود داشته باشد و دولت باید اراده جدی برای پیاده سازی قانون را داشته باشد.

سید مجتبی مجاوریان استاد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با اشاره به یکپارچه نبودن اراضی که نتیجه آن چیزی جز خرده مالکی نیست گفت:  اگر این مسئله حل شود به منزله اصلاح اساسی خواهد بود لذا باید آمایش سرزمینی را به دقت اجرایی کنیم.

وی با اشاره به فعال کردن بورس کالا از حالت مرده به حالت زنده و پویا ادامه داد:  باید زنجیره عرضه به صورت شفاف باشد و تعاونی بازاریابی مورد تقویت قرار بگیرد، متاسفانه مشکلاتی در زمینه بازاریابی داریم، در کشاورزی جدید فرهنگ به صورت سنتی است ،باید نیروی کار به صورت مولد باشد.

محمد جواد خاکزاد رستمی دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی مازندران در ادامه برنامه با اشاره به اینکه نباید فقط به افزایش تولید فکر کنیم گفت:  باید به پس از تولید هم فکر کرد باید حلقه مفقوده بازار مورد مدیریت قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه افزایش تولید کفایت می‌کند باید به فکر استمرار تولید باشیم خاطرنشان کرد:  تولید مستمرا نمی‌تواند ادامه پیدا کند ،مطالعات سرزمینی باید کامل شود، آمایش باید بر اساس توان سرزمینی باشد، در قبال تولید باید ببینیم چه ارزش افزوده ای  را از دست می‌دهیم، نباید شغل کشاورز به خطر بیفتد.

خاکزاد رستمی  با اشاره به اینکه دولت آینده باید مسائل را علمی تر ببیند گفت:  دیدگاه مدیران باید عملی باشد ، باید در کنار واحدهای اقتصادی تیم تحقیق و توسعه ایجاد شود در حالی که ما این تیم را نداریم، نظام آموزشی ما وظیفه خود را انجام داده است و مراکز تحقیقات تحت مدیریت دولت هستند در حالیکه باید به واحدهای اقتصادی برگردند.
انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «کشاورزی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها