شهر مهم هخامنشیان از نوروز 98 میزبان گردشگران می‌شود | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

شهر مهم هخامنشیان از نوروز 98 میزبان گردشگران می‌شود

  • شنبه 03 آذر 1397 20:06
  • شناسه 35409
شهر مهم هخامنشیان از نوروز 98 میزبان گردشگران می‌شود

سرپرست فصل ششم کاوش باستان‌شناسی محوطه ریوی شهرستان مانه و سملقان در خراسان شمالی گفت: این محوطه به عنوان یکی از شهرهای مهم دوران هخامنشی در شمال شرق از نوروز 1398 پذیرای گردشگران داخلی و خارجی خواهد بود.

به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از ایرنا  محمد جواد جعفری افزود: تا کنون پنج فصل کاوش باستان‌شناسی در محوطه ریوی با مشارکت باستان‌شناسان آلمانی انجام شده است و فصل ششم این کاوش‌ها از مهرماه امسال آغاز شد و در میانه آبان ماه به پایان رسید. 

او با اشاره به ثبت محوطه ریوی با وسعتی 110 هکتاری در سال 1346 در فهرست آثار ملی کشور گفت: طی پژوهش‌های باستان‌شناسی که از سال 1391 در محوطه تاریخی «ریوی» واقع در دشت سملقان استان خراسان شمالی آغاز شده است، باستان‌شناسان به بقایای یک شهر از دوران هخامنشی تا ساسانی دست یافتند و با توجه به اهمیت این کشف تاکنون 6 سال پژوهش‌های باستان‌شناسی در این محوطه ادامه یافته است. 
به گفته وی، کاوش‌های سال 1396 در محوطه تاریخی ریوی منجر به کشف بقایای یک تالار ستون‌دار در بخش جنوبی محوطه و بقایای یک ساختمان بزرگ خشتی مربوط به دوران هخامنشی تا ساسانی در مرکز محوطه و یک گورستان مربوط به عصر مفرغ (چهار هزار سال قبل) در بخش شمالی شد.
جعفری گفت: با توجه به اهمیت باستان‌شناسی این آثار، در کاوش‌های امسال هم مطالعات بر روی این سه نقطه متمرکز بود که منجر به شناخت بخش زیادی از جزئیات معماری بناهای مربوط به دوران هخامنشی، اشکانی و وضعیت گورستان عصر مفرغ محوطه شد. 
این باستان‌شناس افزود: در مهر ماه 1397 همراه با فعالیت‌های باستان‌شناسی، مرمت دیوارهای خشتی تالار ستون‌دار و دیگر ساختارهای خشتی یافت شده آغاز شد و برای بازدید گردشگران دو گمانه به ابعاد 12× 12 متر و 5× 5 متر با اسکلت فلزی مسقف شد.
او با بیان اینکه محوطه تاریخی ریوی از نوروز 1398 پذیرای گردشگران داخلی و خارجی خواهد بود، گفت: اهمیت محوطه تاریخی ریوی در این است که وسعت آن در دوران هخامنشی به بیش از 110 هکتار رسیده و به نظر می‌رسد یکی از شهرهای مهم دوران هخامنشی در شمال شرق کشور بوده است. 
به گفته جعفری بر اساس این پژوهش‌ها، از دوران اشکانی و ساسانی نیز شواهد معماری و باستان‌شناسی مختلفی در محوطه ریوی به دست آمده است که نشان از توالی استقراری پس از دوران هخامنشی در محوطه ریوی است.
این باستان‌شناس اظهار داشت: با توجه به اهمیت علمی و گردشگری این اثر تاریخی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با همکاری موسسه باستان‌شناسی آلمان، برنامه منظمی را با عنوان «پروژه باستان‌شناسی ریوی» برای کاوش و پژوهش‌های باستان‌شناسی برنامه‌ریزی کرد.
وی با استناد به شواهد باستان‌شناختی گفت: «ریوی» یکی از مهم‌ترین محوطه‌های دوران تاریخی شمال شرق کشور است که پژوهش‌های باستان‌شناسی هدفمند در آن می‌تواند موجب ارتقای شناخت ما از هویت تاریخی منطقه و رشد صنعت گردشگری در استان شود. 

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «گردشگری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها