آمار جالب حضور گردشگران ترکیه در خراسان رضوی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

آمار جالب حضور گردشگران ترکیه در خراسان رضوی

  • شنبه 16 شهریور 1398 16:25
  • شناسه 39439
آمار جالب حضور گردشگران ترکیه در خراسان رضوی

حضور گردشگران ترکیه در استان خراسان رضوی طی سال های اخیر از افزایش ۹۰ درصدی برخوردار بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا به نقل از ایرنا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور روز شنبه در دیدار با سرکنسول جدید ترکیه در مشهد گفت: ۲۰ تا ۳۰ درصد گردشگران ترکیه که به ایران سفر می کنند از جاذبه های گردشکری، زیارتی و فرهنگی استان خراسان رضوی به ویژه مشهد دیدن می کنند.
غلامعباس ارباب خالص افزود: بر اساس آمارهای منتشره سال گذشته ۶۰۰ هزار نفر از اتباع ترکیه به ایران سفر کردند که این میزان در سال ماقبل آن ۲۵۰ هزار نفر بود.
وی اظهار داشت: این در حالی است که سالانه بیش از دو و نیم میلیون ایرانی به ترکیه سفر می کنند و این کشور در زمینه صنعت گردشگری از قابلیت های مختلف برخوردار است.
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران روابط خوبی با کشور  ترکیه دارد گفت: هم اکنون به جز دایر بودن سفارتخانه های ایران و ترکیه در پایتخت دو کشور، ترکیه در شهرهایی مانند اصفهان، تبریز، ارومیه و مشهد و ایران نیز در شهرهایی مانند استانبول و ترابزون سرکنسولگری دارد و این نشان دهنده همکاری های گسترده بین دو کشور است.

رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور افزود: بیش از ده سال است که روادید بین ایران و ترکیه وجود ندارد و اتباع ۲ کشور می توانند بدون روادید بین دو کشور سفر کنند که این فرصت مغتنمی برای تسهیل و ارتقای گردشگری به شمار می رود.

حضور گردشگران ترکیه در خراسان رضوی ۹۰ درصد افزایش یافت
وی اظهار داشت: گرچه در سال های اخیر حضور گردشگران ترکیه در ایران و استان خراسان رضوی افزایش یافته است اما بسیاری از جاذبه های تاریخی و فرهنگی مشهد و دیگر شهرستان های خراسان رضوی مانند نیشابور، سبزوار، خواف و گناباد از دید گردشگران مغفول مانده است.
ارباب خالص افزود: در سال های اخیر اقدامات خوبی در راستای معرفی مشهد و شهرهای تاریخی استان خراسان رضوی از طریق رسانه های ترک زبان در این استان انجام شده است.
وی اظهار داشت: ملت ترکیه و ایران به ویژه استان خراسان رضوی دارای اشتراکات فرهنگی و تاریخی بسیار هستند و گسترش روابط و همکاریهای دو جانبه در حوزه های مختلف گردشگری، سرمایه گذاری و اقتصادی از اهمیت بسزایی برخوردار است.
وی راه اندازی کرسی زبان استانبولی در دانشگاه فردوسی مشهد، دایر بودن خط هوایی روزانه شرکت ترکیش ایر به مشهد و رشد سرمایه گذاری اتباع ترکیه در مشهد را از اقدامات انجام شده در راستای رشد روابط بین دو کشور عنوان کرد.
استان خراسان رضوی دارای مفاخر فرهنگی و تاریخی بسیار است 

سرکنسول ترکیه در مشهد نیز در این دیدار گفت: گسترش روابط ایران و ترکیه با توجه به پیشینه فرهنگی و تاریخی دو کشور در بخش های مختلف اقتصادی، تجاری و فرهنگی از اهمیت خاص برخوردار است.
"فاتح توپچو" faith topcu  افزود: استان خراسان رضوی به ویژه مشهد قابلیت های بسیار برای گردشگران دارد و تلاش بر این است این قابلیت ها مانند آرامگاه های فردوسی و عمر خیام برای گردشگران معرفی شوند.
وی اظهار داشت: از سوی دیگر وجود شخصیت ها و مفاخر ترکیه مانند "بک تاش ولی" در خراسان رضوی از ظرفیت ها و جاذبه های گردشگری این استان برای گردشگران ترکیه به شمار می رود.
وی آموزش زبان فارسی در ترکیه را یکی از اقدامات درراستای گسترش مبادلات فرهنگی بین دو کشور ایران و ترکیه دانست.

انتهای پیام/ 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «گردشگری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها