هر گردشگر خارجی چند دلار در ایران هزینه می‌کند؟ | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

هر گردشگر خارجی چند دلار در ایران هزینه می‌کند؟

 • سه شنبه 09 مهر 1398 17:01
 • شناسه 39663
هر گردشگر خارجی چند دلار در ایران هزینه می‌کند؟

رییس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران، متوسط میزان هزینه گردشگران خارجی در ایران را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا به نقل از خبرگزاری مهر، رییس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر گفت: هر گردشگر خارجی در ایران به طور متوسط ۶۶۵ دلار هزینه می‌کند.

حسن خلیل آبادی عضو شورای اسلامی شهر تهران در نطق پیش از دستور خود در جلسه روز سه شنبه 9 مهر گفت: از همکارانی که دیروز در مراسمی که به مناسبت روز جهانی گردشگری برگزار شد حضور داشتند تشکر می کنم.

در ادامه خلیل ابادی در رابطه با ظرفیت های گردشگری پایتخت نطق کرد که در ادامه می خوانید :

آمارهای رسمی جهانی حکایت از آن دارد که به طور متوسط در دنیا از ۱۰هزار شغل، یک شغل متعلق به گردشگری است. در کشورهای گردشگرپذیر نیز از هر چهار شغل یک شغل متعلق به این صنعت است؛ این در حالی است که در ایران به ازای هر ۱۴ شغل یک شغل متعلق به گردشگری است، بنابراین از میانگین جهانی هم پایین‌تر هستیم! حال باید برای خروج از این بحران سیاستگزاری مناسبی صورت گیرد. تبدیل تهران به مقصد گردشگری و یکپارچه‌سازی مدیریت میراث فرهنگی و تاریخی پایتخت.

متاسفانه صنعت گردشگری در ایران خصوصا در شهر تهران مظلوم واقع شده است؛ کسب درآمد از نفت نیز بر کناره‌گیری از دیگر راه‌های درآمدی می‌افزاید.

این در حالی است که صنعت گردشگری اصلی‌ترین منبع درآمد برخی از کشورهای همسایه علی الخصوص ترکیه شده است. این کشور اوراسیایی با سرمایه گذاری‌های گسترده از تمام پتانسیل‌های گردشگری‌اش نهایت بهره را برده است. اما در ایران با توجه به پتانسیل گردشگری بسیار غنی‌تر از ترکیه، به دلیل عدم توجه، این انرژی نهفته باقی مانده است.

ایران در پایداری محیط گردشگری رتبه ۱۱۹، در تاسیسات هوایی رتبه ۸۹، در تاسیسات خدمات گردشگری ۱۱۶،   در حوزه منابع انسانی گردشگری رتبه ۱۰۵ و در محیط کسب و کار گردشگری جایگاه ۷۹ جهان را دارا است.  

ایران ارزانترین کشور برای گردشگران در دنیا است، اما در سال گذشته یک میلیارد و ۳۲۳ میلیون گردشگر بین المللی وجود داشته که سهم ایران تنها پنج میلیون نفر و سهم تهران فقط ۱.۶ میلیون نفر بوده است.  

همچنین کشورهای مختلف در سال گذشته ۱.۶ تریلیون دلار از صنعت گردشگری کسب درآمد کرده‌اند، در صورتی که سهم ایران از درآمدهای حاصل از گردشگری به طور مستقیم و غیر مستقیم فقط ۱۰ میلیارد دلار است.  

حال که یکی از دغدغه‌های مدیران و برنامه‌ریزان شهری دستیابی به درآمد پایدار شهری است، با تبدیل کردن تهران به مقصد گردشگری می‌توان به این موضوع جامه عمل پوشاند.  

گردشگری شهری علاوه بر تاثیرات مثبتی که بر اقتصاد شهر، معیشت شهروندان، توسعه کسب و کار و کاهش اخذ مالیات از شهروندان را دارد، می‌تواند به عنوان یکی از مهمترین منابع درآمد شهرداری‌ها ایفای نقش کند، چراکه بر اساس آمارها هر گردشگر خارجی در ایران به طور متوسط ۶۶۵ دلار هزینه می‌کند.

تصویب ماده ۷۲ برنامه سوم شهرداری تهران و ایجاد ساختار تشکیلاتی مناسب گردشگری را می‌توان یکی از برنامه‌های بلندمدت مدیریت شهری تهران برای تحقق توسعه پایدار گردشگری، افزایش کیفیت زندگی و زیست پذیری شهر تهران دانست. این در حالی است که فقدان یک نهاد مسئول و یکپارچه برای فعالیت‌های گردشگری شهر تهران به یک چالش مبدل شده است. لذا با تشکیل سازمان گردشگری در شهرداری تهران می‌توان از جزیره‌ای عمل کردن مراکز گردشگری پایتخت کاست، به اهداف بلند مدت مدیریت شهری دست یافت، جایگاه حقیقی گردشگری را به آن بازگرداند و از گردشگری به عنوان یکی از منابع درامدی پایدار شهرداری بهره برد.

شهر تهران با داشتن جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی، طبیعی و شهری فراوان نتوانسته است در جلب گردشگر داخلی و خارجی به عنوان یک مقصد، موفق عمل کند، به طوری‌که سهمی حدود یک‌چهارم گردشگری بین‌المللی را از آن خود دارد و طبق آخرین آمار در سرمایه‌گذاری گردشگری در رتبه چهارم بعد از خراسان رضوی، مازندران و آذربایجان غربی قرار گرفته است.

تهران برای تبدیل شدن به مقصد گردشگری مسیر طولانی پیش رو دارد. طی این مسیر، نیازمند عزم جدی تمامی ذی‌نفعان حوزه گردشگری شهری اعم از بخش دولتی، بخش خصوصی و جامعه محلی است.

با همه این تفاسیر نباید از یاد ببریم توسعه گردشگری همیشه با سود و منفعت همراه نبوده است، اگر این صنعت با اصول توسعه پایدار همراه نباشد، فرهنگ‌ها رو به زوال خواهند رفت، محیط زیست نابود و منزلت شاغلان در این صنعت کمتر از هر فعالیت دیگری خواهد بود. لذا فعالان این حوزه باید تمام تلاش خود را در زمینه ایجاد پیوند بین توسعه و گردشگری پایدار به کار بندند تا همه بتوانیم از مزایای توسعه گردشگری به نحوه احسن بهره ببریم.

 امید است تا پایان شورای پنجم شاهد شکوفایی و رونق گردشگری شهر تهران باشیم و دست در دست یکدیگر تهران را به مقصدی برای گردشگران تبدیل کنیم.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «گردشگری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • محمد شفقی

  سازدهنی

  محمد شفقی (32)

  یکی از قدیمی ترین و مهم ترین تولید کنندگان فرش

 • تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد (525)

  طرح راه اندازی پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار، ، تعیین تکلیف دستمزد کارگران، آخرین اخبار پلیس امنیت اقتصادی، آخرین اخبار اقتصادی: 1.6 میلیون نفر متقاضی مسکن ملی، بازگشت رونق به بازار سرمایه تحریریه اقتصاد ساعت 12 شنبه 10 خرداد

 • تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد (519)

  توانمندی تولید کنندگان، سیاست های پولی بانک مرکزی، گشت مشترک تعزیرات در بازار لوازم خانگی، اخبار اقتصادی: تسهیلات دهی به 12 رسته گل و گیاه زینتی، دریافت 60 هزار قطعه زمین برای ساخت مسکن تحریریه اقتصاد ساعت 12 چهارشنبه 07 خرداد

 • تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد (524)

  آیا روند بازار بورس و سهام عدالت در ماه های اخیر، آخرین اخبار و آمار کشاورزی، صنعت دام و طیور استان کردستان، اخبار اقتصادی روز: نخستین افتتاح طرح اقدام ملی مسکن در سیرجان انجام می‌شود و... تحریریه اقتصاد ساعت 10 شنبه 10 خرداد

 • پشت صحنه برنامه چشم انداز، معرفی بخش مخاطبان سایت

  گفتانه

  پشت صحنه برنامه چشم انداز، معرفی بخش مخاطبان سایت (7)

  پشت صحنه برنامه چشم انداز اقتصاد، پیام تصویری مهرافزار، مدیریت پارچه سرای ایلکار، پیام صوتی مخاطب، معرفی بخش مخاطبان سایت و... بخشهای برنامه این هفته را تشکیل می دهند.

آخرین خبرها