شش پیر؛ دریاچه ای که شنا کردن در آن ممنوع است! + فیلم | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

شش پیر؛ دریاچه ای که شنا کردن در آن ممنوع است! + فیلم

  • شنبه 16 اسفند 1399 22:57
  • شناسه 61062
شش پیر؛ دریاچه ای که شنا کردن در آن ممنوع است! + فیلم

چشمه شش پیر که به آن دریاچه هم گفته می شود، در میان اهالی استان فارس، عروس دریاچه های ایران لقب گرفته است و مردم محلی آن را مقدس می دانند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا  شش پیر به عنوان یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز این روزها نه تنها به دلیل جاذبه های طبیعی چشمگیرش تبدیل به یک مکان گردشگری شده، بلکه با ماهی های کم نظیر و بزرگی که دارد، یک سایت غنی ماهیگیری برای گردشگران ماهیگیر هم به شمار می رود.

چشمه شش پیر کجاست؟

چشمه شش‌پیر چشمه‌ای تاریخی در ۵ کیلومتری شهر اردکان در شهرستان سپیدان و در ۶۵ کیلومتری شمال غرب شیراز است. این چشمه در میان مردم بومی دارای احترام خاصی می‌باشد و در طول سال روزهای خاصی در این مکان جمع و به توزیع نذورات خود می‌پردازند. آب این چشمه از میان شکاف‌های کوه به آرامی بیرون می‌آید و چندمتر پایین‌تر از سرچشمه رودخانه‌ای خروشان به راه می‌افتد.

آب شش پير از جنوب شرقی سپيدان در مسير كوهستانی به سوی دشت همايجان جريان می يابد و با استفاده از نهرهای سنتی به اراضی و باغ های همايجان انتقال داده می شود.رودخانه ای شش پير پس از عبور از تنگ شش پير و پيمودن راهی كوتاه وارد رودخانه شهر اردكان می شود.قسمتی از آب های شش پير بعد از گذر از بند شهيد طالبی ؛توربين برقی منطقه را به كار می اندازد. حدود 500 متری سرچشمه 20 واحد پرورش ماهی،از آب های شش پير بهره مند شده و ماهی قزل آلا پرورش می دهند.

درختان سر به فلک کشیده و فضای سبز خوش منظری که اطراف این چشمه وجود دارد، آن را به تفرجگاهی محبوب تبدیل نموده که آخر هفته ها به مکانی برای پیک نیک تبدیل می شود. اطراف این چشمه آلاچیق هایی برای مسافران در نظر گرفته شده تا بتوانند در آن چادر زده و اسکان پیدا کنند. بهترین زمان سفر به این مکان برای گردشگران تور شیراز بهار و تابستان است که افزون بر هوایی مطبوع، زیبایی های محیط نیز به بیشترین حد خود می رسد.

تقدس چشمه شش پیر

جالب است بدانید که چشمه شش پیر سپیدان شیراز نزد اهالی محلی بسیار محترم است به گونه ای که در روزهای خاصی از سال در این مکان گرد هم آمده و به توزیع نذورات خود می پردازند. برخی هم برای رسیدن به خواسته های قلبی خود در این مکان شمع روشن می کنند.