آبشار 180 متری و قلعه باستانی ملک بهمن؛ دُر گرانبهای ماهاندشت | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

آبشار 180 متری و قلعه باستانی ملک بهمن؛ دُر گرانبهای ماهاندشت

  • یکشنبه 24 اسفند 1399 14:55
  • شناسه 61268
آبشار 180 متری و قلعه باستانی ملک بهمن؛ دُر گرانبهای ماهاندشت

شاهاندشت از ییلاقات بخش لاریجان شهرستان آمل در استان مازندران، ایران قرار دارد. از جمله مواهب طبیعی این روستا میتوان به آبشار شاهاندشت و همچنین اثر تاریخی قلعه ملک بهمن اشاره کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا شاهاندشت با قدمتی ۳۵۰۰ ساله یک روستا و دهکده تاریخی و دیدنی است که در شمال ایران در شهرستان آمل قرار دارد. این روستا با دارا بودن ۴ اثر ثبت شده ملی در آثار ملی ایران یکی از روستاهای اکوتوریسم و از روستاهای دیدنی و تاریخی ایران محسوب می‌شود.

خاک حاصلخیز و همچنین چشمه های متعدد و هوای مناسب، موجب گشته تا طیف وسیعی از محصولات انواع درختان سیاه ریشه در این روستا ببار بنشیند. از جمله با کیفیت ترین محصولات باغی شاهاندشت میتوان به گردو، شاه‌توت، سیب و انگور اشاره کرد.

 جاذبه های گردشگری شاهاندشت
شاهاندشت یک مقصد توریستی مناسب برای طبیعت گردی است و مهمترین جاذبه های گردشگری آن بر پایه طبیعت آن شکل گرفتند؛ اما از تاریخ غنی و چند هزارساله آن نباید گذشت که هر کدام روایتگر داستان های خواندنی از تاریخ این منطقه هستند.


1- قلعه شاهاندشت یا قلعه ملک بهمن
وقتی وارد منطقه شاهاندشت شوید، برروی یک کوه سنگی مرتفع بنای قلعه قدیمی شاهاندشت به خوبی قابل مشاهده است. این اثر تاریخی در دوره های مختلف با نامهای قلعه شاهاندشت، قلعه ملک بهمن یا ملک قَلا خوانده می شد. داستان قلعه از چه قرار است؟


در زمان صفویان (شاه عباس صفوی به قبل) دودمانی به نام پادوسیان بر مناطق رویان، نور، کجور و شاهاندشت حکمرانی می کردند. این دودمان خود را منتصب به جاماسب ساسانی می دانستند. جاماسب یا ژاماسب بیست و یکمین پادشاه ساسانی و برادر قباد اول بود. به رسم دیرین امپراتوری های گذشته، عنوان پادشاه به برادر بزرگ یعنی قباد اول رسید، ولی این پایان کار نبود...
ابتدا قباد اول که پیروی آیین مزدک بود به دلیل مخالفت با روحانیان زرتشت دستگیر و به زندان انداخته شد. روحانیان و درباریان به جای قباد برادر او جاماسب را بر تخت نشاندند. پس از گذشت زمان اندکی قباد به کمک سراداران خود توانست از زندان فرار کند و بدون کمترین خونریزی سلطنت را از جاماسب پس بگیرد. این طور شد که جاماسب به ارمنستان کنونی تبعید شد.


پس از تبعید، فرزندان جاماسب به نام های فرخ زاد (سردار انوشیروان) در یمن و فیروز پسر دوم او در طبرستان ساکن شدند. در واقع آثار تاریخی و قلعه شاهاندشت مربوط به زمان حکمرانی پسران فیروز به نام های دابویه و پادوسیان هستند. این قلعه‌ی زیبا که جزو بزرگترین قلعه های کوهستانی ایران در ناحیه البرز است، در سال 1379 در لیست آثار ملی ایران بخش لاریجان به ثبت رسید.


2- آبشار شاهاندشت
زمانی که نام شاهان دشت را در اینترنت جستجو می کنید اولین نامی که به شما نشان داده می شود اسم آبشار شاهاندشت است.


معرفی آبشار شاهاندشت
این آبشار جزو بزرگترین آبشارهای مازندران است و به دلیل نزدیکی آن به جاده هراز و آب دائمی آن جزو مهمترین مناطق تفریحی و طبیعت گردی در ایران محسوب می‌شود. در واقع آبشار شاهاندشت درست در قسمت پایین دستی قلع ملک بهمن قرار دارد و متشکل از 8 آبریز کوچک و بزرگ است. مجموعه ارتفاع آبشار به 180 متر می‌رسد.