تا زمانی که رشد نقدینگی ادامه دارد نمی‌توان تورم را کنترل کرد/ تأثیر چشمگیر نوسان بازار ارز بر اقتصاد کشور | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

تا زمانی که رشد نقدینگی ادامه دارد نمی‌توان تورم را کنترل کرد/ تأثیر چشمگیر نوسان بازار ارز بر اقتصاد کشور

 • پنجشنبه 02 بهمن 1399 00:30
 • شناسه 49528
تا زمانی که رشد نقدینگی ادامه دارد نمی‌توان تورم را کنترل کرد/ تأثیر چشمگیر نوسان بازار ارز بر اقتصاد کشور

یک عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران گفت: تا زمانی که فعالیت‌های دولت باعث رشد نقدینگی شود امکان کنترل تورم وجود ندارد.

عباس علوی راد عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد یزد در گفتگو با برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا در رابطه با ساختار سیاست های اقتصادی کشور و تاثیر نرخ ارز بر آن گفت: در تمام سیستم های اقتصادی در دنیا بازار ارز یک سیگنال دهنده قوی است و فقط مربوط به کشور ما نیست ولی در کشور ما در شرایط فعلی اقتصاد تبعیت زیادی از بازار ارز میکند بنابراین کانون تحولات چیزی جز تحولات بازار ارز نیست و حتی ریزش بورس هم تحت تاثیر ارز است و کانونی ترین محل تحول در اقتصاد کلان را بنده بازار ارز می بینم.

وی افزود: در حال حاضر بازار شکل هیجانی دارد و اتفاقات اکنون بازار ارز تحت  تاثیر تحولات یک هیجان انتظاری است و نه یک انتظار عقلانی و این هیجان انتظاری میتواند به سرعت تغییر کند. اتفاق‌های اخیر توانسته باعث ریزش ملایمی حداقل در بازار اسکناس باشد چیزی که هنوز در بازار نیمایی و سامانه های بانک مرکزی تاثیری نداشته و قیمت ارز پایین نیامده باشد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد یزد بیان کرد: کاهش نرخ ارز یک طرف مسئله اما ثبات ارزی روی دیگر مسئله است که اگر نرخ ارز پایدار نباشد ضرر و زیان هایش به مراتب خیلی بیشتر میشود و برای اقتصاد کلان اصلا خوب نیست و کاهش قیمت دلار زمانی می تواند ارزشمند باشد که یک پایداری در آن باشد و آن وقت است که می تواند زمینه ساز رشد مثبت در اقتصاد بشود.

تیمور رحمانی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران گفت: بر اساس تجربه دنیا سیاست گذاری پولی و متولی سیاست پولی بهتر است دست بانک مرکزی باشد و اینکه بخشی در دست بانک مرکزی و بخش دیگر در اختیار وزارت خانه ای باشد ایجاد گرفتاری می کند و به طور کلی بهتر است سیاست پولی دست بانک مرکزی باشد و بحث سیاست پولی از سیاست مالی جدا است و نباید با هم اشتباه گرفته شود.

وی افزود: در این سه سال که با جهش شدید قیمت ها روبرو بودیم یک را ه حل کلاسیک در اقتصاد وجود  دارد که با جهش های تورمی میتوان نرخ بهره ها را بالا برد و بانک مرکزی واقعا به این استراتژی روی نیاورد و این براساس علم اقتصاد درست است و اگر بانک مرکزی مدیریت نمیکرد واقعا این نرخ خیلی می توانست بالاتر برود.

این عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران بیان کرد: مهمترین کاری که دولت و مجلس و همه ارکان دولت باید انجام بدهند این است که بدانند تا زمانی که مجموعه کارهایشان منجر به ایجاد رشد نقدینگی بالا شود و این کار ادامه داشته باشد امکان ندارد بتوان تورم را کنترل کرد و تا این نیروی خلق تورم از کار نیافتد نمی توانیم آینده ی قابل پیش بینی را برای اقتصاد کشور داشته باشیم . نباید به دنبال مقصر و یا مقصران بگیردیم.

رحمانی عنوان کرد: خلق پول باعث ریسک در بازار و بی ثباتی آن می شود که مهمترین پیامد آن رشد پایین اقتصادی کشور است و باید به صورت مسله جدی و اصلی به آن نگاه کرد . توصیه من به مردم این است که بدانند علم اقتصاد میگوید هرجا که قرار شد بازدهی و سود غیر عادی و زیادی به شما بدهد یک جای کار می لنگد و نباید هیجانی با آن برخورد کرد .

احسان خاندوزی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: ما در بحث سیاست های اقتصادی کشور نیازمند دو اقدام مکمل هستیم یکی ایجاد هماهنگی در تیم اقتصادی دولت و هدف گیری و اظهارات و مصوبه هایی که هم در دولت و هم در مجلس انجام میشود. این عدم هماهنگی و انسجام، پیام ها و علامت های متناقضی به بازار میدهد و باعث بی اعتمادی در بازار شده که این مسئله باید در سطوح بالا قوه مجریه حل و فصل بشود و اقدام دیگر اتخاذ سیاست های مکملی است که باید درخود بازار سرمایه اتخاذ شود.

وی افزود:  بخش اول در حوزه اقتصاد کلان است و بخش دوم درخود بازار سرمایه که نیازمند تغییر رویه و رویکردی است که سهام دار احساس کند یک انضباط،  یک نظارت جدی و دقیقی بر بازار حاکم است و ایجاد اعتماد بشود.

رحمان سعادت عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان گفت: نظر شخصی من این است که دولت تدبیر و امید در جهت گیری ها و پیدا کردن گره های اقتصادی و سیاسی موفق بوده و درحوزه سیاسی ، برجام می توانست گره گشای بسیاری از مسایل باشد. در بخش اقتصاد، دولت در دوره اول تورم را به نوعی کاهش داد و در دوره دوم سیاست های خوبی به کار گرفته شد اما آن چیزی که سبب شد که امروز شرایط اقتصادی خوبی نداشته باشیم یکی بدشانسی دولت تدبیرو وامید در حوزه سیاسی بود و دوم سوءمدیریت و کندی در اجرای سیاست ها و مشکلاتی بود که  در حوزه مدیریت میانی وجود دارد  که باعث شد آن سیاست های ارزشمند در اجرا با مشکل روبرو شود.

وی افزود: جهت گیری های دولت درحوزه سیاست خارجی و داخلی درست بود اما در اجرایی‌سازی سیاست ها من معتقد هستم سوءمدیریت صورت گرفت و به هر حال ما دچار مشکل شدیم و معتقد هستم دولت تدبیرو وامید در یک سال اخیر دچار تسریع و شتاب زدگی در سیاست گذاری ها شد و اجرا نشدن درست سیاست های دولت نتیجه معکوس برای دولت و مردم ایجاد کرد.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «گزارش»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • سوم اسفند ماه 99

  پیش گشایش

  سوم اسفند ماه 99 (85)

  معاملات دیروز بازار هم چنگی به دل نمی زد و با وجود اینکه ما پنج شنبه جمعه صعود و رشد شارپ را در قیمت کالا ها در بازار های جهانی داشتیم ولی معاملات دیروز آنچنان که باید انتظار داشت نبود. کارشناس ها آقایان رستمی، بهمنش و فقرایی

 • چهارم اسفند ماه 99

  پیش گشایش

  چهارم اسفند ماه 99 (86)

  معاملات دیروز به نظر می رسد که بعد از آخرین سری که ارزش معاملات به محدوده 2700 میلیارد تومان رسید امروز دومین روز کسل بازار در سال 99 بود. کارشناس ها آقایان صادقی و قاسمی

 • پنجم اسفند ماه 99

  پیش گشایش

  پنجم اسفند ماه 99 (87)

  متاسفانه ارزش معاملات به شدت پایین اومده و خب دلایل متعددی را میتوان به آن نسبت داد و یکی از مواردی که باعث شده بازار نتونه واکنش بده به این حمایت ها بحث نوسان است. کارشناس ها آقایان نائینیان،سماوی و اسداللهی

 • ششم اسفند ماه 99

  پیش گشایش

  ششم اسفند ماه 99 (88)

  در معاملات دیروز به نظر می رسید تحرکاتی در بازار دیده شد و از میانه دوم بازار با لیدری گروه فلزات اساسی و شرکت ملی مس ایران بازار رنگ و بوی بهتری داشت

 • نان تمیجانی حاج رسول علیزاده

  پیشران

  نان تمیجانی حاج رسول علیزاده (6)

  نان تمیجان از آرد برنج محلی و بدون هیچ گونه افزودنی مانند جوش شیرین پخته می شود، آنها برنج خردشده یا برنج ریزه را می گیرندو آرد می کنند و با آبجوش تبدیل به خمیر می کنند، خمیر بعد از عمل آوری روی ساچ پهن شده و مدت زمانی طول نمی کشد که نان خوش طعم تمیجانی حاضر و آماده خوردن می شود.

آخرین خبرها