خساراتی که کرونا به تجارت ایران و عراق وارد کرد! | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

خساراتی که کرونا به تجارت ایران و عراق وارد کرد!

  • سه شنبه 06 خرداد 1399 23:16
  • شناسه 43561
خساراتی که کرونا به تجارت ایران و عراق وارد کرد!

عضو اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در گفتگو با شبکه ایران کالا آخرین وضعیت تجارت بین ایران و عراق را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا یکی از خسارات اقتصادی شیوع ویروس کرونا بسته شدن مرزهای کشورهای همسایه و توقف صادرات و واردات کالا و راکد ماندن تجارت بود. در این راستا از زمان شیوع وروس کرونا در ایران، دولت عراق مرزهای خود با کشورمان را مسدود کرد و منجر به کاهش مبادلات تجاری بین دو کشور شد.

سید حمید حسینی در گفتگو با برنامه تحریریه اتاق اقتصاد اطلاعات جدیدی از بازگشایی مرزهای ایران و عراق ارائه کرد که خلاصه آن به شرح زیر است:

عضو اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در این خصوص اظهار داشت: به دنبال شیوع کرونا اختلالات زیادی در روابط اقتصادی و اجتماعی در سراسر دنیا ایجاد شد، کرونا چهار و نیم میلیارد جمعیت دنیا را به حالت قرنطینه فرو برده و این مسئله شامل عراق نیز می شود.

وی ادامه داد: شرایط فعلی عراق شرایط سالمی نیست و برخی از شهرها در قرنطینه هستند. زیرساخت بهداشتی عراق به شدت ضعیف است از اینرو سخت گیری زیادی در قرنطینه مردم می شود تا آمار مبتلایان کاهش یابد. همین ماجرا منجر به کاهش تجارت خارجی با عراق شده است.

کاهش 50 درصدی مبادلات تجاری با عراق

سید حمید حسینی گفت: در فروردین ماه آمار تجارت خارجی ایران به سه و نیم میلیارد دلار کاهش پیدا کرد در حالی که در شرایط عادی ماهانه هفت میلیارد دلار مبادله تجاری داشتیم. با این حال وضعیت تجاری ایران با عراق بهتر از سایر همسایگان است.

وی افزود: هم اکنون هفت گذرگاه اقلیم کردستان به روی ایران باز است که سه گذر گاه پرویز خان، باشماق، تمرچین به صورت رسمی فعالیت دارند و چهار بازارچه مرزی نیز مثل سیراوند، شوشمی، شیخ صله و کله نیز در تبادل تجاری ایران و اقلیم کردستان فعال هستند.

فشارافکار عمومی در عراق علیه همکاری های اقتصادی دو کشور

عضو اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق خاطر نشان کرد: واقعیت این است که تجار مناطق مرکزی عراق شامل بغداد و چند شهر دیگر، تمایلی برای خرید کالای ایرانی از اقلیم کردستان ندارند چرا که باید هزینه جداگانه ای برای حمل و نقل و امور گمرکی پرداخت کنند.

حسینی تصریح کرد: استانداران و مسئولان اقتصادی عراق درصدد بازگشایی مرزهای ایران و عراق هستند اما فشارهایی از داخل عراق وجود دارد که قائل به این هستند که کرونا از مرزهای ایران وارد عراق شده است.

شما مخاطبان محترم می توانید مشروح صحبت های عضو اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق را در فایل ویدئویی پیوست برنامه مشاهده کنید.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «گفتگوی روز»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها