چشم انداز اقتصاد - ماشین آلات کشاورزی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

چشم انداز اقتصاد - ماشین آلات کشاورزی

 • سه شنبه 21 مرداد 1399 21:07
 • شناسه 44688
چشم انداز اقتصاد - ماشین آلات کشاورزی

در این برنامه میهمانان دکتر ابونوری مدیر گروه اقتصاد دانشگاه آزاد تهران مرکز، بازرگان مشاور نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، عباسی رئیس مرکز مکانیزاسیون وزارت جهاد، از طرفی نامی رئیس هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان ماشین آلات کشاورزی، توسطی رئیس اتحادیه ماشین آلات کشاورزی و صنعتی و صالحی مدیر عامل شرکت تراکتورسازی عمران سیرجان با دکتر پرویزیان در خصوص چالشهای حوزه ماشین آلات کشاورزی گفتگو کردند.

در این برنامه میهمانان دکتر ابونوری مدیر گروه اقتصاد دانشگاه آزاد تهران مرکز، بازرگان مشاور نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، عباسی رئیس مرکز مکانیزاسیون وزارت جهاد، از طرفی نامی رئیس هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان ماشین آلات کشاورزی، توسطی رئیس اتحادیه ماشین آلات کشاورزی و صنعتی و صالحی مدیر عامل شرکت تراکتورسازی عمران سیرجان با دکتر پرویزیان در خصوص چالشهای حوزه ماشین آلات کشاورزی گفتگو کردند.

دکتر ابونوری مدیر گروه اقتصاد دانشگاه آزاد تهران مرکز در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: مکانیزاسیون به کارگیری دانش فنی است و به معنای به کارگیری این دانش در کشاورزی است.

دکتر ابونوری ادامه داد: سیستم آبیاری، بذر،کود، خاک و ... همه بخشی از مکانیزاسیون کشاورزی هستند و مکانیزاسیون در گام اول به افزایش تولید منجر می شود.

وی افزود: ضریب مکانیزاسیون در ایران سه دهم است و متأسفانه استفاده غیر صحیح از مکانیزاسیون به افزایش ضایعات در تولید منجر میشود.

این استاد اقتصاد گفت: یکی از آفات در حوزه تولید گندم سن هست و اگر بتوان آفت کش برای این آفت استفاده کرد می توان حدود 15 درصد جلوی از بین رفتن محصول را گرفت اما متأسفانه هنوز نتوانستیم آفت کش مناسبی برای این حوزه به کار بگیریم.

بازرگان مشاور نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور میهمان دیگر این برنامه گفت: مباحث بسیاری در حوزه اعتراضات کشاورزان سراسر کشور وجود دارد.

وی افزود: اول اینکه در سطح کشور ناوگان مکانیزاسیون سنتی و مستهلک داریم و از طرف دیگر متأسفانه سیستم توزیع ادوات پیشرفته کشاورزی آنقدر زمان بر است که ماشین آلات کشاورزی خصوصا تراکتور در مزارع به میزان لازم وجود ندارد

بازرگان با اشاره به اینکه متأسفانه تراکتورسازی مرجع تشخیص صلاحیت کشاورزان برای خرید تراکتور می باشد گفت: در سال گذشته واردات گندم داشتیم و این یعنی برخلاف ادعای بسیاری خودکفایی در این حوزه نداشته ایم.

بازرگان ادامه داد: در حوزه کشاورزی کشاورزان ما مشکل تهیه ادوات و ماشین آلات کشاورزی دارند و از طرفی ادوات کشاورزی ما متناسب با شرایط منطقه و محصول نیست به عنوان مثال در حال حاضر ما کمباین برداشت کلزا نداریم و این محصول با کمباین گندم برداشت می شود که ریزش زیاد و ضرر فراوانی برای کشاورزان و کشور دارد.

وی افزود: نظام صنفی می تواند ساختار درخواست ماشین آلات کشاورزی را ساماندهی کند بارها برای این موضوع و حتی توزیع سوخت، لاستیک، دنباله بندها و ... اعلام آمادگی کرده ایم.

عباسی رئیس مرکز مکانیزاسیون وزارت جهاد گفت: مکانیزاسیون به تولید اقتصادی برای کشاورزان کمک می کند و در کشور ما مکانیزاسیون صرفا تأمین کمباین و تراکتور نیست و برای تمامی حوزه های کشاورزی برنامه ریزی شده است.

باسی ادامه داد: در حوزه باغبانی عقب ماندگی مکانیزاسیون داریم ولی در زمینه مکانیزاسیون کشاورزی وضعیت خوبی داریم.

عباسی گفت: توزیع اعتبارات توسط مرکز توسعه مکانیزاسیون و توزیع تراکتور طی سالهای 92 تا 98 توسط وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفته و امسال هفت هزارو 59 تراکتور توزیع شده است.

رئیس مرکز مکانیزاسیون وزارت جهاد تصریح کرد: در جامعه کشاورزی کشور 4/5 میلیون بهره بردار داریم و کشاورزان به مزاح می گویند دسترسی به تراکتور ندارند و به شیوه سنتی اقدام به شخم زنی کرده اند.

وی ادامه داد: وقتی کالا افزایش پیدا می کند افزایش تقاضا بوجود آمده و همین موضوع موجب افزایش قیمت در بازار آزاد شده است.

از طرفی نامی رئیس هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان ماشین آلات کشاورزی گفت: بسیاری از مواردی که مطرح شده بر اساس آمار دولتی است و این که چه مقدار این آمار عملیاتی شده است جای سوال دارد.

نامی ادامه داد: 95 درصد ماشین آلات کشاورزی در داخل توسط تشکل ها تولید می شود اما متأسفانه آخرین متولی بخش کشاورزی تراکتورسازی هست که با سهمیه بندی و فروش با زمان محدود برای کشاورزان شرط تعیین می کند.

وی افزود: در سال 99 هیچ اتفاقی در توسعه سطح زیر کشت صورت نگرفته است و از طرفی اتفاق خاصی در تراکتور سازی نیز صورت نگرفته است و سوال این است که چرا کمبود صنعتی شکل گرفته است.

نامی گفت: تراکتورسازی یک تافته جدا بافته در بحث مکانیزاسیون کشاورزی هست و نمی توان شرکت های تولیدی ماشین آلات کشاورزی را با این نهاد مقایسه است. تراکتورسازی بازار تضمین شده فروش دارد ولی بقیه تولیدکنندگان از چنین امکانی برخوردار نیستند.

نامی با اشاره به اینکه حتی هر شش ماه یکبار هم اجازه تغییر قیمت را نداریم ادامه داد: سازمان نظام صنفی کشاورزان به عنوان مصرف کننده و انجمن و تشکلهای بخش صنعت تولید کننده است دولت در کجای این معادله قرار دارد که برای هر دوطرف تعیین تکلیف می کند.دولت هر جا یک ریال به صنعتگر ماشین آلات کشاورزی کمک کرده دوبرابر جواب کشی کند.

توسطی رئیس اتحادیه ماشین آلات کشاورزی و صنعتی گفت: متأسفانه در بخش کشاورزی به اهداف تعیین شده نرسیدیم چون کشاورزی اولویت نبوده است.

وی افزود: کشاورزی در کشور و حتی در دنیا با ریسک بالا صورت می گیرد در هر سه حوزه کاشت داشت و برداشت نیاز به ماشین آلات کشاروزی داریم تا کشاورز بتواند تولید خود را انجام دهد.

توسطی ادامه داد: در حوزه کشاورزی با توجه به تعدد مراکز تصمیم گیری همه فکر می کنند کارشان را خوب انجام می دهند در صورتی که در عمل چنین اتفاقی نمی افتد.

رئیس اتحادیه ماشین آلات کشاورزی و صنعتی تصریح کرد: این مشکلات تنها در حوزه تراکتور نیست بلکه در تمام ماشین آلات کشاورزی این معضل وجود دارد.

صالحی مدیر عامل شرکت تراکتورسازی عمران سیرجان نیز در پایان برنامه گفت: سالیانه به 40 تا 50 هزار تراکتور در ایران نیاز داریم و در سالهای گذشته حدود 15 تا 20 هزار عدد تراکتور تولید داشته ایم.

صالحی خاطر نشان کرد: متأسفانه متولی صنعت و تولید ماشین آلات کشاورزی نداریم و در وزارت صنعت و معدن متولی‌ای برای این حوزه در نظر گرفته نشده و از این صنعت حمایت نمی شود.

وی در خصوص افزایش قیمت تراکتور نیز گفت: تراکتور هم همانند بقیه اقلام گران شده و مدام در حال افزایش قیمت به لحاظ شرایط بازار هستیم.

مطالب بیشتر از «گفتگوی روز»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • تیزر کارخانه چایسازی حشمت

  چانچو

  تیزر کارخانه چایسازی حشمت (1)

  تولیدکننده چای مرغوب ایرانی

 • شرکت تولیدی توفال کلاس تولید کننده مبل استیل و کلاسیک

  تعادل

  شرکت تولیدی توفال کلاس تولید کننده مبل استیل و کلاسیک (1)

  شرکت تولیدی توفال کلاس تولید کننده مبل استیل و کلاسیک شرکت مبل توفال کلاس سال 1376 با پنج نیروی کار در استان همدان تاسیس گردید. در حال حاضر این شرکت با دوازده نیروی کاری به فعالیت خود ادامه می دهد. مدیریت این شرکت با جذب و آموزش نیروهای کار جوان توانسته است زمینه فعالیت و اشتغال را برای آنها فراهم نماید. یکی از ویژگی مبل توفال کلاس در تزئینات منبتی است که برروی مبل های استیل اجرا می شود . اجرای این منبت ها توسط دست بوده و به هیچ عنوان از قالب های آمده و دستگاه های C.N.C استفاده نمی شود. صنعت مبل سازی جزو صنایع اشتغالزا بوده و در حال حاضر 7 درصد از اشتغال کشور را به خود اختصاص داده است . در صورت حمایت و بازار یابی در بین کشورهای منطقه ، خاورمیانه و حتی اروپا ، این صنعت نیروی کار بیشتری را به خود جذب خواهد کرد. مدیریت شرکت مبل توفال کلاس با استفاده از مواد کاملا تولید داخل و بهره گیری از تخصص و توان نیروهای مجرب ، توانسته است کامی موثر در اقتصاد و تولید کشور بردارد.

 • مرکز تفریجی و تجاری پارادایس

  چانچو

  مرکز تفریجی و تجاری پارادایس (1)

  مرکز تفریجی و تجاری پارادایس از جاذبه های بازار گردی در شهرساحلی بندر انزلی است

 • برنامه آدین چرم

  خرید ایرانی

  برنامه آدین چرم (1)

  آدین چرم این واحد تولیدی در زمینه طراحی و تولید انواع محصولات و پوشاک چرمی فعالیت می کند. از نکات بارز محصولات این واحد تولیدی علاوه بر ایجاد اشتغال و ایجاد ارتباط موثر بین واحد ایده پردازی، خط تولید و واحد فروشگاهی، استفاده از مرغوب ترین نوع چرم و طراحی روزآمد میباشد آدرس : تهران . خیابان انقلاب . بعد از لاله زار . جنب ایستگاه مترو دروازه دولت . پلاک 534 021 - 66342453 تلفن: آدین چرم این واحد تولیدی در زمینه طراحی و تولید انواع محصولات و پوشاک چرمی فعالیت می کند. از نکات بارز محصولات این واحد تولیدی علاوه بر ایجاد اشتغال و ایجاد ارتباط موثر بین واحد ایده پردازی، خط تولید و واحد فروشگاهی، استفاده از مرغوب ترین نوع چرم و طراحی روزآمد میباشد آدرس : تهران . خیابان انقلاب . بعد از لاله زار . جنب ایستگاه مترو دروازه دولت . پلاک 534 021 - 66342453 تلفن:

 • فولاد آناهیتای گیلان

  چانچو

  فولاد آناهیتای گیلان (1)

  تولیدگر انواع میلگرد آج دار ساختمانی

آخرین خبرها