با حذف ارز ترجیحی قیمت هر کیلو شیر به ۱۱۳۰۰ تومان خواهد رسید | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

با حذف ارز ترجیحی قیمت هر کیلو شیر به ۱۱۳۰۰ تومان خواهد رسید

  • چهارشنبه 22 دی 1400 06:15
  • شناسه 89013
با حذف ارز ترجیحی قیمت هر کیلو شیر به ۱۱۳۰۰ تومان خواهد رسید

آقایان سید احمد مقدسی رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران، علی احسان ظفری رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی های فرآورده های لبنی کشور، سید موسی رهنمایی قایم مقام نظام صنفی کشاورزی ایران و علایی مدیرعامل شرکت لبنیات خضرا استان مرکزی به بررسی اثرات حذف ارز ترجیحی از صنعت لبنیات کشور پرداختند.

آقای علی احسان ظفری رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی های فرآورده های لبنی کشور در گفتگو با برنامه چشم انداز گفت: قیمت مصوب شیر تغییر نکرده و به قیمت ۶۴۰۰ تومان درب دامداری خریداری می شود. این قیمت توسط سازمان حمایت از مصرف کننده تعیین شده و اگر تغییر قیمتی در بازار مجود دارد قانونی نیست و به صورت سلیقه ای توسط برخی از واحدهای تولیدی انجام شده است. قیمت مصوب یک مبنا است که قیمت کالاها را نسبت به آن تعیین می کنند. البته کنترل قیمت در سایر اقلام نیز انجام می شود. در حال حاضر بخشی از وظایف سازمان حمایت از مصرف کننده به وزارت جهاد کشاورزی منتقل شده است.

ایشان گفت: عواملی مثل حمل و نقل  و بسته بندی بر افزایش قیمت شیر تاثیر گذار است. به عنوان نمونه در بخش بسته بندی، کارخانجات مربوطه مواد اولیه مورد نیاز خود را با قیمت روز از صنایع پتروشیمی خریداری می کنند و طبیعی است که با افزایش قیمت این مواد اولیه توسط پتروشیمی ها کارخانجات بسته بندی هم قیمت محصولات خود را افزایش می دهند. از طرف دیگر میزان حقوق و دستمزد در یک زمان توسط دولت و سازمان حمایت از مصرف کننده تعیین قیمت نمی شود همین امر باعث سو استفاده نابجا برخی واحدهای تولیدی است.

ظفری افزود: قیمت مصوب شیرخام درب واحدهای دامداری ۶۴۰۰ تومان محاسبه شده که این رقم علاوه بر هزینه حمل ۳۰۰ تومانی، به ۶۷۰۰ تا ۶۸۰۰ تومان می رسد. هزینه حمل قبلا ۱۵۰ تومان بود. قیمت هرکیلو شیر برای دامداری های بزرگ صنعتی شبه دولتی ۶۵۰۰ تومان است. هزینه حمل و نقل در نظر گرفته شده برای مکان هایی است که بعد مسافت ندارند یا حمل و نقل آسان دارند. قیمت شیر برای دامداری های سنتی روستایی متغییر است. شیر این واحدها بعد از جمع آوری برای سرد شدن وارد ایستگاه شیر می شود تا خنک شود سپس جهت حمل به کارخانه مجددا توسط کامیون ها جابه جا می شود که هزینه حمل و نقل را افزایش می دهد. از طرفی شیر واحدهای سنتی دارای تقریبا ۲ درصد ضایعات است که هنگام پاستوریزه شدن کیفیت آن را تا ۲ درصد کاهش می دهد. میزان میکروبی شدن شیر واحدهای سنتی نسبت به شیر واحدهای بزرگ صنعتی،  بیشتر است به همین دلیل تولیده ها تمایلی برای خرید آن ندارند. از ابن رو قیمت این شیر گاهی به ۴ هزار تومان نیز کاهش می یابد.

وی گفت: در واقع قیمت مصوب ۶۴۰۰ تومانی برای شیرهای درجه یک با کمترین میزان فضولات و میکروب است. با حذف ارز ترجیحی از این صنعت قیمت مصوب شیرخام بدون احتساب افزایش قیمت سایر هزینه ها، ۵۰ درصد افزایش یافته و حدود ۱۱۳۰۰ تومان درب دامداری ها خریداری خواهد شد. ۷۰ درصد قیمت تمام شده محصول لبنی خریداری شده مربوط به شیرخام است و وقتی شیر خام با حذف ارز ترجیحی، حدود ۹۵ درصد افزایش یابد در محصول نهایی هم تاثیرگذار خواهد بود.

آقای سید احمد مقدسی رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران گفت: شیر صنعتی استاندارد با بارمیکروبی کمتر از ۱۰۰ و چربی ۳/۲ درصد درب دامداری به قیمت مصوب ۶۴۰۰ تومان خریداری می شود و این قیمت برای کارخانه به ۶۶۰۰ تومان می رسد. اگر بارمیکروبی شیر بالا بوده و استاندارد نباشد قیمت آن کاهش می یابد. افزایش چربی و پروتئین و.. هم بر این کاهش قیمت تاثیرگذار است و ممکن است شیر در دامداری های سنتی روستایی به قیمت ۴ هزار تومان هم خریداری شود ولی تعداد این دامداری ها در کشور بسیار اندک است.

ایشان افزود: قیمت مصوب شیر بر اساس نهاده های دولتی مثل جو، ذرت و سویا تعیین می شود که در حال حاضر قیمت جو با ارز ترجیحی ۱۸۰۰ تومان، ذرت ۱۹۰۰ تومان و سویا ۳۷۰۰ تومان است. در سه ماه گذشته واحدهای دامداری مجبور شدند ۲۵ درصد از نهاده های مورد نیاز خود را از بازار آزاد تهیه کنند که بر هزینه های تولید تاثیر داشت علاوه بر آن، خشکسالی حاکم بر کشور باعث افزایش قیمت یونجه و کاه شده است به طوری که هم اکنون قیمت هر کیلو کاه ۶ هزار تومان و هر کیلو یونجه ۷ هزار تومان است. به طور کلی مواد خوراک دام حدود ۶۰ درصد افزایش یافته و همین امر باعث شده قیمت تمام شده شیر هم افزایش یابد.

مقدسی گفت: دولت باید با در نظر گرفتن برنامه های بلند مدت فکری به حال مشکلات این صنعت کند و آن ها را به حداقل برساند زیرا با حذف ارز ترجیحی از نهاده های تولید این صنعت، قیمت هر کیلو شیر به ۱۱۳۰۰ تومان خواهد رسید. ما به دولت قبل پیشنهاد دادیم زمانی که فاصله قیمت ارز ۴۲۰۰ تومانی با ارز آزاد دوهزار تومان بود، ارز ترجیحی حذف شود تا تولیدکننده بتواند خود را با شرایط وفق دهد ولی در حال حاضر این فاصله قیمتی شش برابر شده و باعث می شود قیمت شیر ۵۹ درصد افزایش یابد. وقتی دامدار در تهیه نهاده های تولید دچار مشکل است نوسان نرخ ارز این مشکلات را تشدید می کند. باید یارانه از بخش تولید به بخش صنعت وارد شود. ده درصد از شیرخام تولیدی کشور به لبنیات تبدیل می شود که این امر باعث شده کشورمان تبدیل به بزرگترین صادرکننده لبنیات در منطقه شود. دولت باید توجه داشته باشد حذف ارز ترجیحی جراحی بزرگی برای اقتصاد ناتوان کشور است.

ایشان ادامه داد: ۷درصد حاشیه سود برای تولیدکننده در نظر گرفته شده است. اگر تولیدکننده حاشیه سود مطمعنی نداشته باشد انگیزه خود برای تولید را از دست خواهد داد. تولیدکننده باید توانایی خنثی کردن شوک های اقتصادی به واحد خود را داشته باشد. متاسفانه هم اکنون بانک مرکزی کلیه تسهیلات مربوط به این بخش را تعطیل کرده است. اگر ارز ترجیحی از نهاده ها حذف شود دامدار قادر نیست دام خود را تغذیه کند. دام دستگاه نیست که بتوان برای کاهش تولید آن را خاموش کرد و تلف خواهد شد.

آقای سید موسی رهنمایی قایم مقام نظام صنفی کشاورزی ایران در گفتگو با برنامه چشم انداز گفت: در هیچ کجای کشور نمی توان با افزایش هزینه های تولید شیر را با قیمت مصوب عرضه کرد و این کار به شکل اجباری بدون در نظر گرفتن شرایط واحدهای تولیدی انجام می شود. پارسال قیمت ۶۴۰۰ تومان توسط شورای قیمت گذاری مصوب شده ولی این قیمت برای تولیدکنندگان عادلانه نیست و آن ها با خون دل مجبور به تولید و عرضه هستند. به جای دعا برای بارش باران، باید برای بارش عقلانیت دعا کنیم. همکاری دولت، مجلس و واحدهای تولیدی در پناه قوانین مطلوبی که در این حوزه وجود دارد می تواند مشکلات این صنعت را برطرف کند.

وی ادامه داد: تولید مطلوب در سایه شرایط مطلوب امکان پذیر است. این شرایط شامل غذا و جایگاه مهندسی شده می باشد و همه این عوامل مستلزم هزینه است. واحدهای تولیدی برای تداوم کار احتیاج به مواد اولیه دارند تا بتوانند محصول را به دست مصرف کننده برسانند. متاسفانه فاصله گرفتن از قوانین باعث ایجاد چالش های زیادی در این صنعت شده است. افزایش قیمت باعث شده مردم توانایی خرید خود را از دست بدهند البته تمام مردم متهم به ناتوانی در خرید نیستند. طبقه ای از مردم هم که دچار مشکل هستند باید توسط دولت شناسایی شوند و دولت برای آن ها برنامه ریزی مناسب داشته باشد زیرا رعایت عدالت رکن اصلی هر جامعه است.

رهنمایی گفت: کشورمان پیشرفت های زیادی در این عرصه داشته ولی متاسفانه نتوانسته ایم برای گوسفند داری و گاوداری تعریف مناسبی داشته باشیم. خصوصا گوسفند داران که تک محصول هستند بیشتر در مضیقه قرار دارند. آن ها با قناعت و صبوری زندگی می کنند و اتفاقاتی که در اقتصاد کشور رخ می دهد این قشر را دچار مشکل کرده است

آقای علایی مدیرعامل شرکت لبنیات خضرا استان مرکزی در مورد قیمت شیر مصوب درب دامداری گفت: متاسفانه با افزایش قیمت شیر مردم توانایی خرید محصولات لبنی را ندارند و هرچه قیمت ها افزایش می یابد از قدرت خرید مردم کاسته می شود. به دنبال کاهش قدرت خرید از میزان تولید واحدهای تولیدی هم کاسته خواهد شد. هم اکنون واحدهای تولیدی با ۳۰ درصد ظرفیت خود در حال فعالیت هستندو برای جبران ضرر از انباشته های قدیمی خود استفاده می کنند. بیشتر کارخانجات تولید لبنیات تعطیل شده اند یا با کمترین میزان تولید در حال فعالیت هستند.

ایشان گفت: قیمت فعلی شیر درب کارخانه ۸ هزار تومان است و با حذف ارز ترجیحی بدون درنظر گرفتن هزینه های مواد اولیه، قیمت شیر به ۱۱۳۰۰ تومان افزایش پیدا خواهد کرد یعنی قیمت نهایی شیر حدود ۱۵ درصد افزوده می شود. این رقم با احتساب هزینه حمل به ۱۳۱۴۰ تومان خواهد رسید. دولت باید توجه داشته باشد توان خرید مردم با همین قیمت فعلی هم بسیار پایین است و جامعه توان تحمل افزایش قیمت را ندارد. وقتی قیمت شیر افزایش یابد سایر فرآورده های لبنی نیز افزایش قیمت خواهند داشت. پنیر، پتیر پیتزا و شیرهای تتراپک که با افزایش هزینه های بسته بندی هم روبرو هستند نیز دچار چالش شده و واحدهای تولیدی آن ها تعطیل خواهند شد. در واقع با این حجم از سرمایه توان تولید نخواهیم داشت و با اضافه شدن هزینه های تولید به قیمت شیر، قیمت این محصول به ۱۶ هزار تومان هم خواهد رسید.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «گفتگوی روز»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها